Wróć

Wyzwanie zakończone!

Konkurs ctrlX developR Challenge dał wielu utalentowanym programistom szansę na zapoznanie się z najbardziej wszechstronnym, otwartym i wydajnym systemem automatyzacji dostępnym na rynku. Za pomocą ctrlX AUTOMATION oraz platformy sterowania ctrlX CORE 25 uczestników przełamało liczne bariery w dziedzinie automatyki. Kto by pomyślał, że tenis stołowy czy płyty winylowe mogą mieć coś wspólnego z automatyzacją? Z tego wydarzenia wszyscy wynieśli wiele cennych lekcji — w tym także my.

Ale najpierw cofnijmy się nieco w czasie. Konkurs rozpoczął się od fazy rejestracji (21 września–31 grudnia 2021 r.). Odzew był niesamowity, a zgłoszenia nadchodziły z wielu krajów. W styczniu 2022 roku zaczęliśmy przygotowania do wydarzenia. Spośród 68 zgłoszeń, które otrzymaliśmy, wybraliśmy 25 najlepszych pomysłów na projekty. Uczestnicy pochodzili z wielu różnych krajów i rywalizowali w jednej z pięciu kategorii: „Simplify engineering” (Upraszczanie inżynierii), „Extend and connect” (Rozszerzanie i łączność), „Smarten up automation” (Bardziej inteligentna automatyzacja), „Empower the user” (Zwiększanie możliwości użytkowników) oraz „Create your own” (Własne rozwiązanie). Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet startowy ctrlX CORE i zostali przydzieleni do osobistych mentorów (z firmy Bosch Rexroth i firm partnerskich ctrlX World). Po czym mogli zabrać do pracy. No dobrze… To nie było takie proste.

„Uczestnicy mieli wiele pytań do swoich mentorów, zwłaszcza na początku konkursu. Kluczową kwestią był fakt, że niektórzy z nich potrzebowali do swoich projektów dodatkowego sprzętu oprócz pakietu startowego ctrlX CORE. Wszystko, co mogliśmy szybko zdobyć z naszych własnych zasobów, zostało natychmiast wysłane do uczestników. W przypadku części, których nie mamy w swojej ofercie, współpracowaliśmy z partnerami ctrlX World lub innymi zaprzyjaźnionymi firmami w celu znalezienia rozwiązania. Na przykład jeden z naszych klientów chciał dostarczyć moduł akumulatora do robota zbierającego piłeczki do tenisa stołowego. Dzięki współpracy zadbaliśmy o to, aby wszyscy mogli szybko zacząć tworzyć” — mówi Christian Zentgraf, kierownik działu aplikacji i wsparcia technicznego w jednostce biznesowej Bosch Rexroth Automation.

WYZWANIE PRZYJĘTE!

Najważniejszy etap konkursu rozpoczął się 11 lutego 2022 r. Na wprowadzenie swoich pomysłów w życie uczestnicy mieli czas do 26 czerwca. Jednak sam dobry pomysł nie wystarczył — istotną rolę odgrywało również znaczenie biznesowe. Uczestnicy musieli opracować odpowiednią koncepcję marketingu i sprzedaży, która miała ukazać potencjał rynkowy, a opracowanie tej koncepcji było tak samo ważne jak stworzenie samego pomysłu. Tylko w ten sposób można było zapewnić, że gotowy produkt będzie nadawać się do wykorzystania w ekosystemie ctrlX AUTOMATION.

Na etapie tworzenia rozwiązań uczestnicy regularnie dokumentowali swoje dotychczasowe rezultaty i prezentowali je społeczności. Hans-Michael Krause, dyrektor działu zarządzania produktami ctrlX World w firmie Bosch Rexroth, wyjaśnia: „Obserwowanie tego, jak projekty się rozwijają, było niesamowite. W ramach ctrlX developR Challenge chcieliśmy sprawdzić, jaki poziom kreatywności osiągną twórcy oprogramowania dzięki ctrlX AUTOMATION. I właśnie to udało nam się osiągnąć! Już na etapie programowania byliśmy w szoku, widząc, co uczestnicy potrafią zrobić z ctrlX CORE. Zaskoczeni byli również mentorzy z Bosch Rexroth i ctrlX World. Fakt, że uczestnicy pochodzili z tak wielu różnych krajów, wniósł do konkursu powiew świeżości i sprawił, że stał się on jeszcze lepszy”.

Na początku lipca 2022 roku nie było już odwrotu. Dokumenty konkursowe zostały przesłane do końcowej fazy oceny, a mentorzy wybrali finalistów ctrlX developR Challenge. Wiedzieliśmy już, kto będzie miał okazję zaprezentować swój pomysł na projekt wybitnemu jury, w skład którego weszli menedżerowie firm ePLAN, KUKA i SICK oraz Rolf Najork, członek zarządu Robert Bosch GmbH, podczas wydarzenia ctrlX developR Conference w Ulm.

SCENA NALEŻY DO WAS!

13 lipca 2022 roku wszystkie nieprzespane noce, emocje i włożony wysiłek przyniosły rezultat. Podczas dwudniowego wydarzenia ctrlX developR Conference na terenie TechPark w Ulm finaliści zaprezentowali swoje osiągnięcia podczas dedykowanego panelu. Jury oceniło zgłoszenia według różnych głównych kryteriów: pomysłu i podejścia, metod technicznych i realizacji, wartości dodanej wraz z potencjałem oraz koncepcji marketingowej i końcowej prezentacji podczas wydarzenia. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas wieczornej imprezy. Światła zgaszone, reflektory włączone… Zwycięzcami są:

  • Andreas Schiffler: wykrywanie anomalii z wykorzystaniem algorytmu las izolacji?
  • Matthias Dittrich: rozwiązanie IoT dla bezprzewodowego odczytu z czujników
  • Phillip Stanley-Marbell: funkcje śledzenia niepewności umożliwiające podejmowanie wiarygodnych decyzji w oparciu o dane
  • Cesare Bornaghi: podłączanie dowolnej kamery przemysłowej do ctrlX AUTOMATION i dodawanie algorytmów AI

Laureat nagrody specjalnej dla studentów:

  • Sabari Kannan Muthalagu:system automatyki do sterowania odciągiem oparów ze stacji lutowniczych w laboratoriach

Wszystkie wymienione osoby zaprezentowały nowatorskie podejście do technologii, zdolność ich wdrożenia w wyrafinowany sposób oraz ogromny entuzjazm. Widać było, z jak wielkim zaangażowaniem omawiali swoje projekty, co potwierdził również entuzjazm samego jury.

„Naprawdę niesamowitym było zobaczyć, jakie zadania poza klasyczną automatyką produkcji można wykonać za pomocą ctrlX CORE, a także potencjał, który oferują nasi partnerzy z ctrlX World. Dzięki otwartej architekturze sterowania możliwe było osiągnięcie wielu nowych zastosowań. O niektórych z nich nawet sami nie pomyśleliśmy. Uczestnicy dają nam do myślenia na temat przyszłych obszarów biznesowych oraz stawiają przed nami wyzwania związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii, takich jak uczenie maszynowe. Konkurs dostarczył bardzo ciekawej wiedzy na temat dalszego rozwoju ctrlX AUTOMATION” — mówi Christian Zentgraf.

SZANSA DLA WSZYSTKICH

Konkurs ctrlX developR Challenge przyczynił się do powstania innowacji, które przynoszą znaczące praktyczne korzyści. Rzeczywiste rozwiązania opracowane na podstawie pomysłów zwycięzców mogą nawet zostać włączone do systemu ctrlX AUTOMATION.

Jak podsumowuje Hans-Michael Krause: „To było duże wyzwanie dla nas wszystkich, ale zakończyło się ogromnym sukcesem. Ten konkurs — pierwszy, który zorganizowaliśmy — pokazał, że ctrlX AUTOMATION to system, który daje nieograniczone możliwości. Spojrzenie z szerszej perspektywy z pewnością się opłaciło. Udało nam się też zachęcić ludzi do dyskusji. Wszyscy uczestnicy i mentorzy są częścią naszej społeczności, a wielu z nich już nawiązało dłuższy kontakt, żeby bardziej szczegółowo omówić ważne zagadnienia. To właśnie umacnia nasze podejście do współtworzenia:najlepsze rozwiązania powstają podczas pracy grupowej — zwłaszcza podczas regularnych edycji ctrlX developR Challenge, które — miejmy nadzieję — będą odbywać się w przyszłości”.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Jasmin Heim

Game Changer
Marketing

 

Magazyn ctrlX AUTOMATION!

Tytuł "Jesteśmy otwarci" podsumowuje wszystko. Dowiedz się jak ctrlX AUTOMATION rozwija się od otwartej platformy do przemysłowego ekosystemu. Możesz przeczytać o interesujących przykładach użytkowania, zapoznać się z opiniami ekspertów oraz dowiedzieć się o najnowszych wiadomościach na temat ctrlX AUTOMATION.

Pobierz darmowy ctrlX AUTOMATION magazyn!

Wróć