Wróć

Wydajność to podstawa

three non-luminous pendant light bulbs and one luminous inverted light bulb

Tworząc platformę ctrlX AUTOMATION, chcieliśmy zaoferować klientom najbardziej skalowalną, efektywną i kompaktową platformę automatyzacji dostępną na rynku. W tym celu nie tylko zoptymalizowaliśmy każdy jej komponent, lecz uwzględniliśmy interakcje w całym systemie i w różnych okresach. Dzięki temu klienci będą mogli wdrożyć swoje oprogramowanie z naszym układem sterowania ctrlX CORE i napędami ctrlX DRIVE nowej generacji, gdy tylko pojawią się one na rynku w roku 2020.

PLATFORMA STEROWANIA DLA KAŻDEJ TOPOLOGII

Centralnym elementem nowej platformy ctrlX AUTOMATION jest układ sterowania ctrlX CORE. Dzięki czterordzeniowemu 64-bitowemu procesorowi ARM ma on znacznie większą moc przetwarzania niż tradycyjne platformy sterowania, ale nie zajmuje więcej miejsca. O jego wyjątkowości stanowi przede wszystkim to, że umożliwia on użytkownikom bezproblemowe przemieszczanie się między różnymi platformami. Układ sterowania ctrlX CORE jest identyczny niezależnie od tego, czy zostanie zintegrowany z napędem, wbudowanym, sterownikiem czy kartą przyłączaną do przemysłowego komputera PC.

ctrlX CORE jest oparty na najnowszych komponentach elektronicznych, które zostały dobrane tak, aby mógł on działać przez co najmniej 25 lat. Dotyczy to również procesora. To nasz sposób na ochronę inwestycji klientów i użytkowników. Podstawowa wersja ctrlX CORE jest kompaktowym, wbudowanym urządzeniem, które można zainstalować bez użycia narzędzi. Solidna obudowa została przystosowana do większego zakresu temperatur, od -25°C do +55°C. Urządzenie może wytrzymać drgania do 1 g i obciążenia udarowe do 15 g. W 2021 roku oferta zostanie uzupełniona przez ctrlX COREplus ― konfigurowalne, wszechstronne rozwiązanie z dodatkowymi interfejsami i funkcjami.

Z naszym układem sterowania zintegrowaliśmy wiele dodatkowych urządzeń, które wcześniej były dołączane zewnętrznie, takich jak zapory firewall czy rutery VPN. Zaoferujemy również moduły komunikacyjne i funkcjonalne do zainstalowania wraz z systemem ctrlX COREplus. Każdy moduł ma tylko 12 mm szerokości.

Układ sterowania ctrlX CORE będzie stosowany najpierw w robotyce i systemach manipulacji, a także na kluczowych obszarach automatyki opartej na sterownikach PLC, takich jak pakowanie i drukowanie. Dodatkowe pakiety oprogramowania i rozszerzenia sprzętu będą dodawane cały czas.

DUŻA EFEKTYWNOŚĆ, MAŁE WYMIARY

Już od kilkudziesięciu lat firma Bosch Rexroth umożliwia modułowe projektowanie maszyn poprzez łączenie wydajnych układów sterowania z inteligentnymi napędami. Z myślą o takim podejściu utworzyliśmy też platformę ctrlX AUTOMATION oraz napędy nowej generacji ctrlX DRIVE. Te nowe napędy już w pierwszej chwili zwracają uwagę niewielkimi rozmiarami: nasi projektanci zadbali, aby były one o 50% mniejsze niż wcześniejsze modele. Ponadto zintegrowaliśmy funkcje, które dotychczas wymagały używania dodatkowych komponentów. Przykładowo: technologia zintegrowanego złącza szyny DC zmniejsza zapotrzebowanie na dodatkowy sprzęt i wyrównuje zużycie energii. W rezultacie konstruktorzy mogą pomieścić wszystkie komponenty na mniejszej przestrzeni, a ponadto zoptymalizować zapotrzebowanie na energię elektryczną i ograniczyć utratę mocy.

Dzięki kompleksowym zasilaczom z jedno- i dwuosiowymi przetwornicami, a także zasilaczom będącym źródłem mocy i zasilaczom odzyskowym użytkownicy mogą wybrać konfigurację najlepiej dopasowaną do konkretnych zastosowań. Zasilacze o mocy wyjściowej wynoszącej 250 kW są w stanie obsługiwać nawet duże maszyny.

Ponadto zwiększyliśmy skalowalność i spójność przetwornic i inwerterów oraz osiągnęliśmy maksymalne natężenie prądu wynoszące 375 A. Oferujemy inwertery dwuosiowe o natężeniu od 6/6 A do 70/70 A i przetwornicę dwuosiową 23/23 A. To szczególne urządzenie jest wyposażone w zasilacz o mocy wyjściowej 30 kW.

UKŁAD STEROWANIA ZINTEGROWANY Z NAPĘDEM NIE WYMAGA DODATKOWEGO MIEJSCA

ctrlX DRIVE jest standardowym napędem z gotową konfiguracją. Dostępne są jego dwie wersje, które mogą obsługiwać różne urządzenia, od prostych aplikacji po systemy o dużej wydajności. Funkcja bezpiecznego wyłączania momentu (STO) jest zintegrowana standardowo, a ponadto wraz z napędem ctrlX DRIVEplus można stosować dodatkowe karty SafeMotion, multienkodery, rozszerzenia układu wejścia-wyjścia i – przede wszystkim – układ sterowania ctrlX CORE. Ponieważ urządzenie jest zintegrowane z napędem, nie wymaga dodatkowego miejsca. System ctrlX CORE w połączeniu z technologią aplikacji zapewnia użytkownikowi dużą swobodę. Co to oznacza w praktyce? Trójosiowy system manipulacji z napędem ctrlX DRIVE i systemem ctrlX CORE może mieć zaledwie 100 mm szerokości.

KOMPLEKSOWY, KOMPAKTOWY, EFEKTYWNY

Platforma ctrlX AUTOMATION wyznacza nowe standardy wydajności układów sterowania i napędów. Eliminuje istniejące wcześniej podziały między platformami. Systemy sterowania zintegrowane z napędami mają taką samą wydajność jak wbudowane sterowniki, lecz nie wymagają dodatkowego miejsca. Sterowniki napędów są wyjątkowo małe, a dzięki integracji funkcjonalnej zastępują wymagane wcześniej dodatkowe komponenty. ctrlX CORE i ctrlX DRIVE otwierają więc nowe perspektywy w dziedzinie innowacyjnych i modułowych projektów maszyn sterowanych programowo.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Benjamin Nerger

Game Changer ctrlX CORE

Nowy Poziom Swobody Projektowania

Dowiedz się, jak platforma ctrlX AUTOMATION może pomóc w znacznie szybszym wdrożeniu indywidualnych rozwiązań oraz w łatwym i elastycznym programowaniu funkcji w dowolnym języku.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY

Wróć