• Home
  • News & Stories
  • Konstrukcja bezszafkowa, spełniająca potrzeby logistyki wewnątrzzakładowej

Wróć

Konstrukcja bezszafkowa, spełniająca potrzeby logistyki wewnątrzzakładowej

Mniej często znaczy więcej: Odchudzona produkcja jest ważnym czynnikiem konkurencyjnym wśród przedsiębiorstw produkcyjnych. Koncepcja ta polega na usprawnianiu procesów, aby pracować szybciej i bardziej elastycznie, a zarazem bardziej ekonomicznie. Dotyczy to również logistyki wewnątrzzakładowej. Bez odpowiednio zorganizowanej logistyki optymalnie zaplanowany proces produkcji stanowi tylko połowę sukcesu. Firma Bosch Rexroth wprowadziła więc ultrakompaktowy, zdecentralizowany napęd IndraDrive Mi, które oferuje maksymalną elastyczność i zajmuje minimum miejsca. Można dzięki niemu sporo zaoszczędzić w zakresie okablowania i zużycia energii. W połączeniu z równie kompaktowym systemem ctrlX CORE jest to rozwiązanie, które nie ma sobie równych.

Konstrukcja bezszafkowa, nawet o 90% mniej okablowania i o 100% mniejsze zużycie energii do chłodzenia szafki sterowniczej – tym charakteryzuje się napęd IndraDrive Mi w wersji bez szafki sterowniczej. To urządzenie dostosowuje się do warunków niezależnie od sytuacji. Podstawowa koncepcja obejmuje połączenie elektroniki napędu i silnika w zintegrowanym module. Napęd bez szafki sterowniczej można również łączyć z innymi systemami wyposażonymi w szafkę sterowniczą.

Napęd IndraDrive Mi jest więc idealnym rozwiązaniem do wszystkich zastosowań, w których miejsce na szafkę sterowniczą jest ograniczone lub nie ma go wcale. W obszarze logistyki wewnątrzzakładowej napęd IndraDrive Mi szczególnie dobrze sprawdza się w systemach magazynowania i wyszukiwania, a także w systemach transportu samojezdnego, jako sposób ograniczenia zajmowanego miejsca i okablowania. Ogólnie rzecz biorąc, podnośniki w systemach magazynowania i wyszukiwania wykorzystują 2-6 osi. Oznacza to, że dla każdego silnika potrzebny jest przynajmniej jeden kabel. W przypadku IndraDrive Mi wystarczy tylko jeden kabel dla całego systemu.

W napęd IndraDrive Mi jest na przykład wyposażone urządzenie do przenoszenia ładunków firmy DAMBACH. Klienci doceniają brak obudowy i nawet o 83% mniej okablowania – to oznacza mniejszy ciężar urządzenia i oszczędność miejsca. Mniejszy ciężar z kolei przekłada się na większą dynamikę i krótszy czas procesu, przez co wzrasta wydajność całego systemu magazynowania. Interfejs Multi-Ethernet obsługujący różne protokoły komunikacji zapewnia elastyczną łączność.

 

Kompaktowy napęd w połączeniu z kompaktowym systemem sterowania

Połączenie ultrakompaktowego modułu ctrlX CORE oraz ctrlX SAFETY – najbardziej kompaktowego i najszybszego systemu zabezpieczeń na rynku – to wyjątkowe rozwiązanie. ctrlX CORE w przemyślany sposób łączy obszary OT i IT za pomocą wyjątkowych aplikacji. Jeśli chodzi o elementy cyfryzacji, wszystkie dane są dostępne w ctrlX Data Layer i mogą być łatwo wykorzystywane. Z drugiej strony elementy automatyzacji wykorzystują jądro systemu o wysokiej wydajności, odpowiadające za przemieszczenia i dysponujące wszystkimi niezbędnymi funkcjami. Wszystkie funkcje mogą być programowane graficznie, przez co np. programowanie przemieszczeń jest znacznie prostsze.

ctrlX CORE, ctrlX SAFETY oraz IndraDrive są połączone za pomocą magistrali automatyzacji Ethercat. Napęd IndraDrive może być w pełni zintegrowany z jądrem systemu ctrlX CORE odpowiadającym za przemieszczenia. Dzięki temu napęd bezszafkowy spełnia przyszłościowe wymogi otwartych systemów sterowania.

Wielu klientów firmy Bosch Rexroth już korzysta z tego praktycznego, zintegrowanego rozwiązania. Jest ono wykorzystywane między innymi w systemach transportu samojezdnego – w układarkach i przenośnikach. Rozwiązanie tego typu zużywa niewiele energii i ma dużą wydajność. Wszystkie komponenty są zabudowane w systemie transportu. System sterowania, napęd i zabezpieczenia są połączone w sposób kompaktowy. Magistrala DC pracuje wydajnie dzięki napędowi IndraDrive Mi oraz systemom Powercaps. Powercaps to systemy magazynowania energii, które łączą zalety akumulatorów i superkondensatorów. ctrlX CORE ułatwia programowanie graficzne, a użytkownicy dostają wszystko, co trzeba, aby móc szybko wprowadzać zmiany kodu. Interfejs HMI oparty na Internecie zapewnia przejrzystą i łatwą obsługę.

Ten scenariusz doskonale przedstawia korzyści, jakie daje łączenie poszczególnych komponentów firmy Bosch Rexroth w dostosowane do potrzeb, ekonomiczne i zintegrowane rozwiązania. Kluczową zaletą jest usprawnienie procesów i oszczędność miejsca w ramach odchudzonej produkcji.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

 

 

Michael Lippert

Game Changer
Warehouse- & Intralogistics

 

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć