Usługi cyfrowe dla systemów automatyki przemysłowej – w całym cyklu eksploatacji produktu

W świecie cyfryzacji rozwiązania SaaS odgrywają ważną rolę. Usługi cyfrowe ożywiają produkty, a dla użytkowników są często podstawowym narzędziem. W połączeniu z tradycyjnymi usługami prowadzą klienta przez cały cykl eksploatacji produktu, upraszczając procesy i zapewniając większą wydajność. Stanowią integralną część pakietu automatyzacji ctrlX AUTOMATION i wspierają działanie poszczególnych komponentów – np. ultrakompaktowej platformy sterowania ctrlX CORE oraz kompaktowego systemu napędowego ctrlX DRIVE. Pełen zakres ich możliwości obejmuje również wsparcie użytkownika w wykonywaniu codziennych zadań w obszarze automatyzacji.

Aplikacje oraz aktualizacje oprogramowania można pobrać w sklepie ctrlX Store. Dzięki subskrypcji klienci mogą być cały czas na bieżąco i mają centralny dostęp do wszystkich treści i niezbędnych informacji. ctrlX Device Portal zapewnia cenne wsparcie w zakresie zarządzania i utrzymania parametrów konfiguracyjnych urządzeń, a także zdalnej konserwacji. Aplikacja ctrlX Digital Service Assistant pomaga w konserwacji. Odpowiada za szybką diagnostykę i rozpoczęcie naprawy.

Zdjęcie przedstawia rzeczywisty obraz miasta. Punkty zostały wrysowane jako elementy graficzne symbolizujące korzystanie z usług cyfrowych.

Serwis cyfrowy zapewnia większą wydajność

1. Interaktywna obsługa poprzez udostępnianie informacji dotyczących platformy ctrlX AUTOMATION

2. Dostęp online do wszystkich udostępnionych aplikacji umożliwia szybkie tworzenie indywidualnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji odpowiednio do potrzeb

3. Łatwe zarządzanie i utrzymanie parametrów konfiguracyjnych urządzeń, a także zdalna konserwacja

4. Maksymalna dostępność dzięki szybkim usługom diagnostycznym i zleceniom naprawy

 

Modułowa oferta serwisowa

ctrlX developR Community

Powstające obecnie innowacyjne rozwiązania są wynikiem wspólnej pracy wielu osób. Nowa generacja użytkowników docenia możliwość dzielenia się pomysłami i informacjami z innymi. To bardzo ważne, aby cały czas być na bieżąco i wiedzieć, gdzie można szybko znaleźć potrzebną pomoc. Społeczność ctrlX developR Community to cyfrowa platforma, która pomaga użytkownikom odnaleźć się w świecie automatyzacji firmy Bosch Rexroth. Mogą tam znaleźć pomoc, dyskutować ze specjalistami, rozwijać koncepcje i prezentować przykłady zastosowań.

ctrlX developR Community to miejsce, w którym można wypróbować nowe pomysły, uzyskać informacje i nawiązywać kontakty. Użytkownicy mają do dyspozycji specjalne forum, gdzie mogą porozmawiać z liderami projektów firmy Bosch Rexroth. Można tam zadawać pytania lub zaprezentować swoje pomysły. W tym miejscu można również znaleźć przydatne wskazówki dotyczące najlepszych rozwiązań. Oprócz tego na platformie ctrlX developR Community użytkownicy mogą łatwo uzyskać centralny dostęp do aktualnych wersji wszystkich dokumentów.

Przejdź do ctrlX developR Community

ctrlX OS Store
Zdjęcie monitora komputerowego przedstawiające ctrlX Store

Sklep ctrlX OS Store to miejsce, w którym można pobierać aplikacje firmy Bosch Rexroth oraz innych dostawców, a także aplikacje i biblioteki przydatne przy tworzeniu własnych aplikacji. Wszystkie zasoby są oferowane z zachowaniem zasady maksymalnej dostępności. Użytkownicy mogą pobierać aplikacje firmy Bosch Rexroth lub innych dostawców z sieci partnerów ctrlX World na komputer i otrzymują potrzebne licencje. Cyfrowa obsługa ułatwia dostęp do szeregu aplikacji przydatnych we wszystkich zastosowaniach w dziedzinie automatyki. Są to między innymi aplikacje AI usprawniające produkcję i inne procesy, rozwiązania w zakresie łączności z systemami realizacji produkcji (MES), rozpoznawania głosu, bezpieczeństwa sieci informatycznych, wizualizacji HMI i inne.

Dzięki nim można na dowolnym etapie indywidualnie rozszerzać szereg funkcji dostępnych w systemach automatyzacji, np. ctrlX CORE, odpowiednio do potrzeb. Wszystkie aplikacje można szybko i łatwo uruchamiać na urządzeniu. Aplikacje bazują na systemie operacyjnym Linux Ubuntu, który sprawia, że są one niezwykle łatwe w obsłudze – można nimi zarządzać automatycznie i centralnie za pomocą ctrlX Device Portal. Aplikacje można również przypisywać bezpośrednio do różnych urządzeń.

Przejdź do ctrlX OS Store

ctrlX Device Portal
Zdjęcie monitora komputerowego przedstawiającego ctrlX Device Portal

Możliwość wirtualnego śledzenia wszystkich maszyn w jednym miejscu znacznie ułatwia kompleksowe zarządzanie urządzeniami. Ta usługa umożliwia łatwe uruchamianie nowych funkcji oprogramowania, zarządzanie urządzeniami i zachowanie ich parametrów konfiguracyjnych, a także przeprowadzanie zdalnej konserwacji. Szyfrowanie gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich działań.

Dzięki tej usłudze cyfrowej można rozwiązać szereg problemów dotyczących zarządzania sprzętem i oprogramowaniem. Portal wykorzystuje technologię chmurową, umożliwiając centralne zarządzanie urządzeniami w wielu fabrykach i bezpieczny dostęp zdalny.

Użytkownicy na całym świecie mogą korzystać z funkcji zdalnego serwisowania, bez potrzeby budowy dodatkowej infrastruktury. Można w ten sposób aktualizować zabezpieczenia, instalować nowe funkcje, zarządzać kopiami zapasowymi oraz uzyskiwać informacje o dostępnych aktualizacjach i rozszerzeniach – niezależnie od lokalizacji. Portal umożliwia także uruchamianie nowych funkcji oprogramowania oraz aktualizowanie aplikacji. Dzięki temu użytkownicy zawsze dysponują najnowszymi wersjami.

ctrlX Device Portal to serwis cyfrowy służący do konserwacji i zabezpieczania urządzeń. Zapewnia znaczne oszczędności w zakresie utrzymania i aktualizacji oprogramowania urządzeń.

Więcej informacji   Dostęp do darmowych wersji próbnych

ctrlX Configurator
Zdjęcie monitora komputerowego przedstawiające ctrlX Configurator

ctrlX Configurator umożliwia bardziej wydajne tworzenie oraz konfigurację indywidualnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji. Konfigurator łatwo, szybko i niezawodnie obsługuje cały pakiet rozwiązań ctrlX AUTOMATION. Użytkownicy mogą tworzyć wymagane topologie systemów w sposób graficzny i zamawiać rozwiązania bez konieczności dysponowania szczegółową wiedzą. 24 godziny na dobę, na całym świecie.

Jest to prosta cyfrowa usługa, zapewniająca automatyczną kontrolę zależności i określająca status konfiguracji zastosowanych produktów. Narzędzie to umożliwia konfigurację za pomocą danych właściwych dla zastosowania, automatyczny wybór dostępnych produktów oraz dynamiczny podgląd 3D.

Użytkownicy mogą więc korzystać z intuicyjnych i elastycznych opcji zapewniających szybką dostępność i spójną konfigurację rozwiązania. Dokumentacja produktów, dane CAD i makra EPLAN są dostępne do pobrania. Informacje uzupełniają łącza do dodatkowej dokumentacji, m.in. instrukcji obsługi.

Wejdź na stronę ctrlX Configurator

ctrlX Digital Service Assistant
Obraz tabletu i telefonu komórkowego z aplikacją ctrlX Digital Service Assistant na ekranie.

Twój osobisty asystent w dziedzinie automatyki przemysłowej. Z usługi ctrlX Digital Service Assistant można korzystać całodobowo za pomocą smartfonu, tabletu lub komputera. W ten sposób użytkownicy mają dostęp do usług w dowolnym miejscu. Wbudowane narzędzie Service Integrator dostarcza informacje o stanie urządzenia. Użytkownicy mogą bezpośrednio kontaktować się z biurem obsługi, aby szybko uzyskać potrzebną pomoc.

Narzędzie ctrlX Digital Service Assistant oraz usługi takie jak infolinia umożliwiają użytkownikom zamawianie części zamiennych i zlecanie napraw za pomocą smartfonu w środowisku produkcyjnym. Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu i ułatwia identyfikację komponentów. Niezbędne informacje można łatwo uzyskać z poziomu urządzenia, a następnie wykorzystać je, aby podjąć odpowiednie kroki. Jeśli jest to konieczne, wszystkie niezbędne dane można przesłać bezpośrednio do firmy Bosch Rexroth. Rejestracja komponentów firmy Bosch Rexroth przynosi dodatkowe korzyści.

Ograniczenie czasu przestojów oznacza niższe koszty i większą produktywność.

Otwarte rozwiązanie dostępne w sieci:

Strona ctrlX Digital Service Assistant

Do pobrania jako aplikacja:

Google Play   App Store

Filmy instruktażowe: Dokumentacja, naprawy, części zamienne

Dokumentacja
Zdjęcie monitora komputerowego przedstawiającego dokumentację online

Zawartość sekcji „Dokumenty” ułatwia praktyczne korzystanie z komponentów platformy ctrlX AUTOMATION. Użytkownicy mogą łatwo znaleźć pełne informacje na temat produktów niezbędne do pracy z pakietem narzędzi automatyzacji. Instrukcje obsługi, dane techniczne, instrukcje bezpieczeństwa i wiele więcej – aktualne, przydatne informacje dostępne cały czas w jednym miejscu. Algorytmy zoptymalizowane pod kątem wyszukiwania lub bazujące na słowach kluczowych umożliwiają szybkie odnalezienie właściwej zawartości. Wszystkie dokumenty można pobrać w formacie PDF, zatem da się z nich skorzystać również offline.

Przejdź do dokumentacji

Modele symulacyjne
Zdjęcie monitora komputerowego przedstawiającego model symulacyjny ctrlX WORKS

Firma Bosch Rexroth oferuje modele symulacyjne dostosowane do jej systemów automatyzacji. Do różnych zastosowań modeli cyfrowych można wykorzystywać odpowiednie aplikacje partnerów dostępne w ctrlX World.

ctrlX COREvirtual to wirtualna wersja systemu ctrlX CORE. Użytkownicy mogą dzięki niej wykorzystywać system ctrlX CORE między innymi do projektowania, bez potrzeby korzystania z rzeczywistego oprogramowania sterującego na komputerze. Wszystkie narzędzia niewymagające komunikacji z prawdziwym oprogramowaniem można zainstalować i uruchamiać w środowisku ctrlX COREvirtual.

W obszarze modeli cyfrowych i modeli symulacyjnych firma Bosch Rexroth oferuje rozwiązania dostępne w pakiecie usług cyfrowych. Modele cyfrowe oraz symulacje zapewniają bezpieczeństwo projektowania, uruchamiania i obsługi dzięki możliwości testowania procesów lub zachowań maszyny z wyprzedzeniem. W praktyce przekłada się to na mniejszą ilość błędów, optymalizację procesów produkcyjnych i skrócenie czasu realizacji – również dzięki wykorzystaniu precyzyjnych prognoz. W ten sposób można łatwiej i efektywniej projektować sprzęt i oprogramowanie.

Przejdź do ctrlX Store

Software Development Kit (SDK)
Zdjęcie monitora komputerowego przedstawiające zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK) ctrlX AUTOMATION.

Software Development Kit (SDK) dla ctrlX AUTOMATION to kolejna usługa cyfrowa, która ułatwia projektowanie aplikacji, w tym aplikacji kompatybilnych z systemem sterowania ctrlX CORE opartym na systemie operacyjnym Linux. Usługa ta umożliwia łatwą integrację istniejącego kodu. W ten sposób można łatwo i szybko uruchamiać indywidualne aplikacje. Wszystkie niezbędne narzędzia i biblioteki są już wbudowane.

Możliwości działania są praktycznie nieograniczone dzięki obsłudze różnych języków programowania, takich jak C++, Python i C#. Programiści mogą uruchamiać w systemie własne aplikacje, korzystając ze wszystkich dostępnych mechanizmów zabezpieczeń. Aplikacje komunikują się z systemem lub z innymi aplikacjami za pomocą ctrlX Data Layer.

Oprócz narzędzi, bibliotek, dokumentacji i próbek kodu pakiet Software Development Kit zawiera również opis REST API, który można wykorzystywać do łączenia nowego oprogramowania. Szczegółowa instrukcja obsługi jest pomocna przy konfiguracji środowiska programistycznego.

Pakiet SDK można pobrać w sklepie ctrlX Store lub na platformie GitHub.

SDK w serwisie GitHub

Generatory EPLAN i MCAD
Zdjęcie monitora komputerowego przedstawiającego generator EPLAN

Pakiet usług cyfrowych uzupełnia oprogramowanie EPLAN, które ułatwia realizację trudnych procesów inżynieryjnych. Narzędzie ctrlX Configurator zapewnia dostęp do danych EPLAN i CAD. Ponadto aplikacja internetowa generatora EPLAN może być używana do generowania danych urządzeń dla produktów Bosch Rexroth na podstawie unikatowego kodu typu.

Wejdź na stronę ctrlX Configurator    Przejdź do generatora EPLAN

 

Przyszłość automatyki przemysłowej – część 4

Automatyzacja potrzebuje własnego świata usług
W świecie automatyzacji mają miejsce ciągłe zmiany. Istnieje zapotrzebowanie na nowe koncepcje ukierunkowanych przyszłościowo usług, zapewniających niezawodność i dostosowanych do warunków cyfrowej transformacji. Usługi klasyczne i cyfrowe są potrzebne przez cały okres eksploatacji produktu. Dowiedz się więcej o nowych usługach w naszym artykule przeglądowym.

Pobierz bezpłatny artykuł przeglądowy – część 4