
Wykorzystanie DANYCH z linii produkcyjnej – czwarta rewolucja przemysłowa
rozpoczęła się
właśnie trwa – dołącz do niej!
FABRYKA PRZYSZŁOŚCI
W Fabryce Przyszłości jedynymi stałymi elementami będą ściany, dach i podłoga. Tradycyjne linie produkcyjne zastąpi zestaw modułów, które samodzielnie będą zestawiały się w taki sposób, aby jak najszybciej zrealizować napływające od klientów zamówienia. Science-Fiction? Raczej całkiem bliska przyszłość!

IoT W PRZEMYŚLE 4.0
Automatyzacja i robotyzacja fabryk pozwoliła na niespotykaną do tej pory optymalizację procesów produkcji. Pojawienie się na rynku rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), czyli narzędzi, urządzeń i maszyn przemysłowych wyposażonych w adres IP, które potrafią komunikować się z innymi inteligentnymi maszynami i oprogramowaniem za pośrednictwem sieci oraz Internetu wprowadza wiele możliwości, które do tej pory były niedostępne w klasycznej automatyzacji i robotyce.
Jeżeli wyposażymy maszynę czy linię produkcyjną w odpowiednie czujniki procesowe i rejestratory oraz systemy przesyłania danych, będziemy otrzymywać na bieżąco informacje o takich parametrach jak: temperatura, ciśnienie, wilgotność, parametry prądu, wibracje, skład chemiczny, lokalizacja czy transmisję wideo live. Rodzaj zbieranych danych zależy od tego, jakich użyjemy czujników i rejestratorów ale przede wszystkim jaki mamy cel zbierania i analizy danych.

ŁATWY DOSTĘP DO DANYCH:
Skorzystaj z tego że Twoja linia produkcyjna oraz maszyny zbierają „dla siebie” bardzo dużo danych, które zazwyczaj widoczne są jedynie na panelach operatorskich, zaszyte w sterownikach czy bezpośrednio w elementach wykonawczych. Jak się do nich dostać nie angażując producenta maszyny lub programisty? Jeśli producent maszyny nie zastosował czujnika, który jest niezbędny do analizy procesu produkcji, jak go w prosty sposób podpiąć i zbierać z niego dane?
Z pomocą przychodzi tutaj IoT Gateway firmy Bosch Rexroth – oprogramowanie, które w łatwy sposób zbiera dane z urządzeń i sterowników na linii produkcyjnej i pozwala przekazywać je do baz danych lub innych systemów IT (np. lokalnie i w chmurze), które mogą olbrzymią ilość danych przeanalizować i wyciągnąć bardzo pożyteczne wnioski dla produkcji.
Wnioski te przekładają się na konkretne korzyści
Jakość i wydajność
Monitorowanie procesu produkcyjnego pod kątem krytycznych parametrów wybranych przez Ciebie i ważnych dla Twojego Klienta – pozwoli na wychwycenie błędów na wczesnym etapie produkcji przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów jakości. Wcześniej wychwycony błąd w ciągu produkcyjnym równa się niższym kosztom jego usunięcia. Wiedza na temat procesu produkcji w obliczu wykrycia wady produkcyjnej pozwoli łatwo dojść do jej źródła i je wyeliminować.
Zmniejszenie kosztów utrzymania parku produkcyjnego
Stały monitoring pracy maszyn pozwala optymalizować ich pracę i przewidywać awarie zanim fizycznie nastąpią. Wymiana elementów eksploatacyjnych na linii wykonywana będzie wtedy, gdy jest to potrzebne i zaplanowane, a nie na przysłowiowego „czuja” i w trakcie, gdy mamy szczyt produkcji.
Modelowanie procesu produkcyjnego
Zebranie danych z fizycznego procesu produkcji pozwala na stworzenie odpowiednich modeli, które w wirtualnych warunkach pozwolą przetestować reakcję fizycznych maszyn lub całej linii na zmianę parametrów pracy. Wszystko to zrealizujesz wirtualnie przed fizycznym wdrożeniem – bez ryzyka strat.Oszczędność zasobów
Dokładna informacja na temat procesów produkcyjnych pozwala ograniczać marnotrawstwo surowców oraz energii, a przede wszystkim oszczędzać czas pracy ludzi biorących udział w zespołach utrzymania ruchu, pracach remontowych czy bieżącym procesie.Czarna skrzynka dla Twojej maszyny
Będąc producentem maszyny lub jej użytkownikiem chcemy wiedzieć jak ona pracuje, a szczególnie jak doszło do awarii. Zebrane dane w takich przypadkach mogą być bardzo ważnym elementem analizy przyczyn awarii, a także pozwalają na bieżąco reagować na niepoprawne działania operatorów lub błędy w procesie produkcji.
CECHY IoT GATEWAY
Jeśli produkowana przez Ciebie maszyna nie ma jeszcze możliwości przesyłania danych do chmury, a chcesz to łatwo wdrożyć bez zatrudniania developera czy programisty, w takim przypadku IoT Gateway jest rozwiązaniem, którego szukasz.
KONFIGURACJA PRZEZ PRZEGLĄDARKĘ INTERNETOWA
Poprzez interfejs przeglądarki internetowej ustawiasz opcje programu IoT Gateway i konfigurujesz konkretne połączenia do sensorów, sterowników, serwonapędów. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, aby zacząć korzystać z naszego oprogramowania. Materiały na naszej stronie oraz dostępna dokumentacja pozwala samodzielnie nawiązać łączność z obsługiwanym urządzeniem lub rozwiązać większość napotkanych problemów.
SPRZĘT

Jeśli zastanawiasz się na czym uruchomić oprogramowanie IoT Gateway. Na początek skorzystaj z naszego demo i uruchom oprogramowanie na swoim komputerze np. pracującym pod MS Windows. Potrzebna ci będzie jedynie Java .
W środowisku produkcyjnym oprogramowanie IoT Gateway może być zainstalowane na Twoim sprzęcie przy spełnieniu minimalnych wymagań lub na dostarczonym przez nas komputerze przemysłowym.

BEZPIECZEŃSTWO INFORMATYCZNE
- Bezpieczne przesyłanie danych z wykorzystaniem protokołów IPSEC oraz OpenVPN
- Korzystanie z certyfikatów dla hostów biorących udział w wymianie danych
- Bezpieczny zdalny dostęp do komputera na którym zainstalowany jest IoT Gateway – jeśli jest taka potrzeba
- Wbudowany firewall do zarządzania połączeniami do konkretnych portów i hostów
