Inteligentne i sprawne pakowanie towarów konsumpcyjnych
Towary konsumpcyjne, takie jak chipsy i batoniki czekoladowe, a także artykuły niespożywcze (non-food) muszą być obecnie pakowane i wprowadzane na rynek coraz szybciej i taniej. Duża szybkość pakowania nie może odbywać się jednak kosztem szczelności opakowań, która znacznie wydłuża termin przydatności do spożycia i bezpieczeństwo produktów. Wymaga to stosowania technologii pomocniczych, które pozwolą przyspieszyć i zautomatyzować procesy pakowania.
Dzięki rozwiązaniom automatyzacyjnym w maszynach do pakowania producenci mogą zwiększyć efektywność, skrócić cykle produkcyjne i pakować więcej produktów w jednostce czasu. Niesie to ze sobą duże korzyści ekonomiczne. Umożliwia też znacznie szybsze wprowadzanie modyfikacji pod kątem innych lub nowych wymagań w zakresie opakowań. Rozwiązania automatyzacyjne przyczyniają się także do utrzymywania stałej jakości, ponieważ gwarantują przestrzeganie określonych standardów i wymogów oraz minimalizują liczbę błędów w procesach, które wcześniej były wykonywane ręcznie.
Na platformie ctrlX AUTOMATION firma Bosch Rexroth oferuje całościowe i modułowe rozwiązania automatyzacyjne dostosowane do techniki opakowań – zwłaszcza na potrzeby towarów konsumpcyjnych. Jest to otwarte, kompletne rozwiązanie, które udostępnia wszystkie elementy sprzętowe i programowe pozwalające zadbać o automatyczne sterowanie, regulację, monitorowanie i optymalizację maszyn do pakowania, np. maszyn napełniająco-pakujących. Ten zestaw rozwiązań automatyzacyjnych obejmuje sprzęt, oprogramowanie i usługi oraz umożliwia stworzenie modułowego, kompletnego systemu, który łączy wszystkie komponenty w sieć, koordynuje ich działanie i nimi steruje. Dopełniają go aplikacje, które w razie potrzeby pozwalają rozszerzyć funkcjonalność pod kątem potrzeb branży opakowań.
W przypadku najmniejszego rozwiązania LRA sterownik jest zintegrowany z napędem pierwszej osi. Pozostałe dwie osie są obsługiwane przez napęd dwuosiowy. Sterownik ctrlX CORE jest połączony przez EtherCAT ze zdecentralizowanymi modułami ctrlX I/O i sterownikiem bezpieczeństwa ctrlX SAFETY. W tego typu rozwiązaniach często używane są czujniki temperatury lub kontrastu, a także enkodery osi głównej. Funkcja bezpiecznego wyłączenia momentu obrotowego (Safe Torque Off – STO) jest tu zrealizowana przez dyskretne okablowanie. Z kompaktowym sterownikiem jest też połączony internetowy interfejs ctrlX HMI. Serwer HMI może działać bezpośrednio w sterowniku w połączeniu z panelem internetowym lub na komputerze PC z systemem Windows (np. panelu PC), aby optymalizować i zabezpieczać działanie sterownika ctrlX CORE. W ten sposób powstaje kompaktowe, bezpieczne i ekonomiczne kompleksowe rozwiązanie o bardzo dużej efektywności.
W razie potrzeby rozwiązanie można rozbudować za pomocą dodatkowych komponentów i skalować pod kątem najwyższych wymagań. Architektura oparta na aplikacjach umożliwia łatwą integrację własnego know-how lub aplikacji firmy Bosch Rexroth i innych firm, np. w zakresie ruchu i IoT. Wśród przykładów można tu wymienić aplikacje ctrlX MOTION i Bosch Device Bridge.
Na platformie ctrlX AUTOMATION kluczowa jest prostota. Firma Bosch Rexroth zapewnia najprostsze narzędzia inżynieryjne i intuicyjną obsługę. Gotowy do użytku, otwarty projekt aplikacji dla maszyny pakującej oznacza dla użytkowników wiele korzyści. Pozwala rozpocząć pierwszy projekt w ciągu zaledwie 10 minut, uzyskać nawet 60-procentowe oszczędności czasowe przy kodowaniu i w większym stopniu ponownie wykorzystywać gotowy już kod. Udostępnia także internetowy interfejs HMI dostosowany do wymiarów ekranów różnych urządzeń i otwarty kod źródłowy.
Dzięki modelowi „Security by Design” ten przyszłościowy system automatyzacji zapewnia największe bezpieczeństwo na wszystkich poziomach. Integracja z rozwiązaniami IoT otwiera również drzwi do inteligentnej fabryki.
Przykładowe aplikacje w branży opakowań:
Platforma ctrlX AUTOMATION udostępnia rozwiązania automatyzacyjne do najróżniejszych zastosowań związanych z formowaniem, napełnianiem i zamykaniem opakowań i obsługuje różne specyfikacje - w zakresie aplikacji niskiego zasięgu (LRA), aplikacji średniego zasięgu (MRA) i aplikacji wysokiego zasięgu (HRA).