Linie montażowe

Zautomatyzowana linia montażowa – krok w kierunku fabryki przyszłości

Lean manufacturing, czyli produkcja, w której kluczowe jest oszczędne gospodarowanie zasobami, to ważny element fabryki przyszłości. W tego typu strategiach produkcyjnych coraz większą rolę odgrywa automatyzacja montażu. Zautomatyzowana linia montażowa odciąża pracowników, obniża koszty jednostkowe oraz zwiększa jakość i produktywność, co pozwala uzyskać opłacalny stosunek kosztów do korzyści. Nie istnieją jednak rozwiązania do automatyzacji montażu, które pasowałyby do wszystkich zastosowań. Tutaj potrzebne są indywidualne komponenty, które będą się ze sobą zazębiały, zapewniając efekt synergii.

Zautomatyzowana linia montażowa, autonomiczne moduły czy podsystemy z możliwością integracji – we wszystkich tych obszarach potrzebne są modułowe rozwiązania, które można ze sobą łączyć i w ten sposób tworzyć opłacalne, przyszłościowe systemy. Firma Bosch Rexroth oferuje wszystkie komponenty potrzebne do automatyzacji montażu. Na platformie ctrlX AUTOMATION dostępne są odpowiednie narzędzia sprzętowe, oprogramowanie i usługi. W jej centrum znajduje się wydajny, kompaktowy sterownik – zintegrowany z napędem lub stosowany jako sterownik wbudowany. Zaprojektowano go na bazie aplikacji, dzięki czemu można go w skalowalny sposób rozbudowywać o różne funkcje, np. z zakresu ruchu i robotyki. Elastyczne interfejsy i integracja z Internetem rzeczy umożliwiają pracę w sieci, która jest nieodzowna w fabryce przyszłości. Pełna otwartość rozwiązań ze świata ctrlX AUTOMATION i innych komponentów firmy Bosch Rexroth zapewnia niemal nieograniczone możliwości kombinacji.

Przemysłowe stanowisko montażowe do półautomatycznej produkcji towarów

Automatyzacja rozwiązań montażowych do wszelkich zastosowań

Technika montażowa obejmuje szerokie spektrum rozwiązań. Mogą to być zarówno kompletne linie, jak i pojedyncze moduły lub cele montażowe oraz podsystemy. We wszystkich tych przypadkach automatyzacja musi spełniać inne wymagania. Dzięki platformie ctrlX AUTOMATION potrzeby te można zaspokoić w indywidualny sposób.

Zautomatyzowana linia montażowa – jako kompletne rozwiązanie – może obejmować na przykład liczne stanowiska obsługi, transportu, łączenia i finalnych testów oraz dodatkowe jednostki powiązane z kolejnymi etapami procesu. W roli nadrzędnego sterownika linii zwykle stosowany jest wydajny sterownik PLC. Linia jest też połączona z systemami do zarządzania produkcją, np. MES, a także z systemami ERP lub bazami danych, panelami i rozwiązaniami działającymi w chmurze. Elastyczną płaszczyznę komunikacji można tu stworzyć za pomocą magistrali sieciowej z wykorzystaniem takich standardów jak EtherCAT, ProfiNET i EtherNet/IP oraz OPC UA, TCP/IP czy ctrlX Data Layer.

Również w przypadku modułów – czyli autonomicznych maszyn, które odwzorowują określone procesy, np. testy na końcu linii montażowej – automatyzacja musi spełniać zróżnicowane wymagania. Dzięki pakietowi rozwiązań ctrlX AUTOMATION można dowolnie dobierać komponenty i łączyć je ze sobą. W zależności od potrzeb można więc połączyć sterownik ctrlX CORE i skalowalną platformę napędową ctrlX DRIVE z rozwiązaniami ctrlX I/O i ctrlX SAFETY. Możliwość połączenia z systemami nadrzędnymi i sterownikami innych firm zwiększa elastyczność. Dzięki oferowanym dodatkowo aplikacjom w takich kategoriach jak interfejsy człowiek-maszyna, mechatronika, czujniki i kontrola wizualna oraz wiele innych można łatwo i szybko zrealizować indywidualne rozwiązania.

Podsystemy to inteligentne rozwiązania elektromechaniczne, które zwykle odwzorowują określony specjalny proces. Z uwagi na kompaktowość sterownika ctrlX CORE warto zintegrować go z napędem ctrlX DRIVE. Technologia sieciowa udostępnia inteligentne koncepcje, które upraszczają uruchamianie, serwisowanie i diagnostykę oraz obsługę systemu mechatronicznego. Dzięki indywidualnie opracowywanym aplikacjom producenci mogą też włączyć w nie swoje know-how dotyczące procesów i udostępniać je za pośrednictwem sklepu ctrlX Store na całym świecie. Poprzez ctrlX Device Portal można udostępnić rozszerzoną usługę cyfrową zdalnego zarządzania flotą urządzeń. Pozwala ona zadbać o łatwe wdrażanie oprogramowania, bezpieczeństwo danych oraz obsługę i konserwację zdalną w ramach serwisu.

Zdjęcie monitora komputerowego przedstawiające ctrlX Configurator

ctrlX Configurator

ctrlX Configurator pozwala w intuicyjny sposób projektować własne rozwiązania do automatyki. Proces konfiguracji jest łatwy, szybki i niezawodny. Pożądane topologie systemu można kompletować w sposób w pełni zgodny z potrzebami i pobierać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Przejdź do ctrlX Configurator

Przykładowa konfiguracja aplikacji dla linii montażowej

ctrlX AUTOMATION architektura automatyki oparta na sterowaniu dla 5-osiowych linii montażowych z ctrlX CORE, ctrlX I/O, ctrlX SAFETY i ctrlX DRIVE

Kompletna linia montażowa

obejmująca stanowiska obsługi, transportu, łączenia i finalnych testów.

Przykład zastosowania ctrlX Configurator

ctrlX AUTOMATION architektura automatyzacji oparta na sterowaniu dla 3-osiowych linii montażowych z ctrlX HMI, ctrlX DRIVE

Kompletny moduł montażowy

na potrzeby transportu liniowego.

Przykład zastosowania ctrlX Configurator

ctrlX AUTOMATION architektura automatyki oparta na sterowaniu dla 1-osiowych linii montażowych z ctrlX HMI, ctrlX DRIVE

Podsystem montażowy

z którym można zintegrować takie funkcje procesu jak łączenie, tłoczenie, przykręcanie śrub, napinanie i dostarczanie.

Przykład zastosowania ctrlX Configurator

ctrlX AUTOMATION Community (copy)

Potrzebujesz więcej informacji? Na stronie społeczności ctrlX AUTOMATION Community znajdziesz wpisy na blogu, aplikacje na GitHubie oraz instrukcje i informacje dotyczące wielu innych zastosowań platformy ctrlX AUTOMATION.

Przykład do ctrlX AUTOMATION Community

Dopasowywanie produktów ctrlX AUTOMATION