Zautomatyzowana linia montażowa – krok w kierunku fabryki przyszłości
Lean manufacturing, czyli produkcja, w której kluczowe jest oszczędne gospodarowanie zasobami, to ważny element fabryki przyszłości. W tego typu strategiach produkcyjnych coraz większą rolę odgrywa automatyzacja montażu. Zautomatyzowana linia montażowa odciąża pracowników, obniża koszty jednostkowe oraz zwiększa jakość i produktywność, co pozwala uzyskać opłacalny stosunek kosztów do korzyści. Nie istnieją jednak rozwiązania do automatyzacji montażu, które pasowałyby do wszystkich zastosowań. Tutaj potrzebne są indywidualne komponenty, które będą się ze sobą zazębiały, zapewniając efekt synergii.
Zautomatyzowana linia montażowa, autonomiczne moduły czy podsystemy z możliwością integracji – we wszystkich tych obszarach potrzebne są modułowe rozwiązania, które można ze sobą łączyć i w ten sposób tworzyć opłacalne, przyszłościowe systemy. Firma Bosch Rexroth oferuje wszystkie komponenty potrzebne do automatyzacji montażu. Na platformie ctrlX AUTOMATION dostępne są odpowiednie narzędzia sprzętowe, oprogramowanie i usługi. W jej centrum znajduje się wydajny, kompaktowy sterownik – zintegrowany z napędem lub stosowany jako sterownik wbudowany. Zaprojektowano go na bazie aplikacji, dzięki czemu można go w skalowalny sposób rozbudowywać o różne funkcje, np. z zakresu ruchu i robotyki. Elastyczne interfejsy i integracja z Internetem rzeczy umożliwiają pracę w sieci, która jest nieodzowna w fabryce przyszłości. Pełna otwartość rozwiązań ze świata ctrlX AUTOMATION i innych komponentów firmy Bosch Rexroth zapewnia niemal nieograniczone możliwości kombinacji.
Również w przypadku modułów – czyli autonomicznych maszyn, które odwzorowują określone procesy, np. testy na końcu linii montażowej – automatyzacja musi spełniać zróżnicowane wymagania. Dzięki pakietowi rozwiązań ctrlX AUTOMATION można dowolnie dobierać komponenty i łączyć je ze sobą. W zależności od potrzeb można więc połączyć sterownik ctrlX CORE i skalowalną platformę napędową ctrlX DRIVE z rozwiązaniami ctrlX I/O i ctrlX SAFETY. Możliwość połączenia z systemami nadrzędnymi i sterownikami innych firm zwiększa elastyczność. Dzięki oferowanym dodatkowo aplikacjom w takich kategoriach jak interfejsy człowiek-maszyna, mechatronika, czujniki i kontrola wizualna oraz wiele innych można łatwo i szybko zrealizować indywidualne rozwiązania.
Podsystemy to inteligentne rozwiązania elektromechaniczne, które zwykle odwzorowują określony specjalny proces. Z uwagi na kompaktowość sterownika ctrlX CORE warto zintegrować go z napędem ctrlX DRIVE. Technologia sieciowa udostępnia inteligentne koncepcje, które upraszczają uruchamianie, serwisowanie i diagnostykę oraz obsługę systemu mechatronicznego. Dzięki indywidualnie opracowywanym aplikacjom producenci mogą też włączyć w nie swoje know-how dotyczące procesów i udostępniać je za pośrednictwem sklepu ctrlX Store na całym świecie. Poprzez ctrlX Device Portal można udostępnić rozszerzoną usługę cyfrową zdalnego zarządzania flotą urządzeń. Pozwala ona zadbać o łatwe wdrażanie oprogramowania, bezpieczeństwo danych oraz obsługę i konserwację zdalną w ramach serwisu.