Automatyzacja logistyki wewnętrznej – wsparcie dla produktywności
W centrach dystrybucyjnych postępuje automatyzacja różnych etapów procesów na całej długości łańcucha dostaw – od przyjęcia towaru przez przechowywanie w magazynie wysokiego składowania po kompletowanie zamówień i wysyłkę. Zautomatyzowane procesy pomagają firmom sprostać rosnącym wymaganiom rynkowym. Pozwalają im nabrać szybkości, a jednocześnie zwiększyć elastyczność i jakość.
Wprowadzenie systemów automatycznych do całego przepływu materiałów przyspiesza procesy, co korzystnie wpływa na produktywność. Rozwiązania automatyzacyjne wspomagają też precyzyjne i niezawodne wykonywanie zadań logistycznych w zakładzie. Odciążają w ten sposób pracowników oraz zmniejszają liczbę poprawek i błędów. Systemy automatyczne rozwijają się przy tym wraz z powierzanymi im zadaniami. Można je stopniowo rozbudowywać i bez trudu dopasowywać do nowych wymagań.
Oto typowy scenariusz w centrum dystrybucyjnym. Palety docierają do punktu przyjęcia towaru, są w dużej mierze ręcznie zdejmowane z ciężarówki i trafiają do magazynu palet. Tutaj do akcji wkraczają wózki widłowe, a coraz częściej także układnice lub paletowe wózki wahadłowe (shuttle), które w pełni automatycznie układają palety w magazynie. Konieczna później separacja palet następuje w ramach ręcznej depaletyzacji. Następnie minikontenery są zwykle tymczasowo umieszczane w magazynie kompletacyjnym. Tam w pełni automatycznym załadunkiem i rozładunkiem pojemników zajmują się układnice i systemy wózków wahadłowych. To z tego miejsca odbywa się kompletowanie, pakowanie i wysyłka zamawianych towarów. Proces ten może być realizowany ręcznie lub automatycznie. W ramach w pełni automatycznego kompletowania zamówień coraz częściej stosowane są roboty portalowe i przegubowe.
Firma Bosch Rexroth oferuje kompleksowe rozwiązania na potrzeby automatyzacji wszystkich obszarów logistyki wewnętrznej. Przykładem może tu być zestaw rozwiązań dla układnic z podnośnikiem, stworzony z myślą o magazynach wysokiego składowania. To rozwiązanie automatyzacyjne obejmuje kompaktowy sterownik ctrlX CORE, napęd ctrlX DRIVE, moduły ctrlX I/O, rozwiązanie zabezpieczające ctrlX SAFETY oraz zdecentralizowane rozwiązanie do obsługi napędów IndraDrive Mi na podnośnikach. Zdecentralizowana technika napędowa pozwala znacznie zmniejszyć ilość okablowania doprowadzanego do podnośnika i zaoszczędzić miejsce w głównej szafie sterowniczej. To jednak jeszcze nie wszystkie zalety rozwiązania. Najnowocześniejszy system sterowania ruchem umożliwia maksymalne skrócenie cykli i integrację z IoT, kompaktowe napędy ctrlX DRIVE zwracają energię do sieci, zapewniając w ten sposób energooszczędny ruch, a bezpieczny, otwarty sterownik ctrlX CORE współdziała z Internetem rzeczy. Kompaktowe szafy sterownicze pozwalają natomiast optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Firma Bosch Rexroth ma też w ofercie odpowiednie zestawy rozwiązań stworzone z myślą o robotach portalowych, wózkach wahadłowych, pojazdach autonomicznych i autonomicznych robotach mobilnych oraz systemach paletyzacji. To skalowalne rozwiązania, które dzięki technologii aplikacji można rozbudowywać zgodnie z potrzebami o funkcje do automatyzacji logistyki wewnętrznej i magazynowania.
Przykładowe aplikacje w ramach logistyki wewnętrznej:
Platforma ctrlX AUTOMATION umożliwia automatyzację najróżniejszych systemów logistyki wewnętrznej: od rozwiązań do paletyzacji przez układnice po roboty portalowe i wózki wahadłowe typu shuttle.