Automatyka budynkowa: wydajność i energooszczędność
Oszczędzanie energii i zwiększanie wydajności można kontrolować. Dzięki automatyce budynkowej możliwe jest sterowanie systemami ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i oświetlenia oraz zużyciem wody tak, aby jak najoszczędniej gospodarować zasobami i wykorzystywać je tylko wtedy, gdy są potrzebne. Taka optymalizacja funkcjonowania ma znacznie obniżać koszty eksploatacji budynków przemysłowych i biurowych, a zarazem stwarzać dla wszystkich pracowników optymalne warunki do wykonywania zadań z maksymalną wydajnością.
W fabryce przyszłości automatyka budynkowa powinna być zgodna z zasadami koncepcji Przemysł 4.0. Wszystkie systemy są tu ze sobą powiązane. Kompleksowe, całościowe rozwiązanie obsługuje automatyczne sterowanie wyposażeniem budynkowym oraz regulowanie, monitorowanie i optymalizowanie jego pracy. Dba o to zestaw rozwiązań automatyzacyjnych ctrlX AUTOMATION. Udostępnia on sprzęt, oprogramowanie i usługi oraz umożliwia stworzenie modułowej, kompletnej platformy, która w efekcie łączy wszystkie systemy, steruje nimi i koordynuje ich działanie. do kluczowych unikalnych cech rozwiązań ctrlX AUTOMATION należą technologia oparta na aplikacjach, która pozwala zwiększać funkcjonalność automatyki budynkowej zgodnie z potrzebami, oraz radykalna otwartość zarówno w obszarze programowania, jak i na wszystkich innych płaszczyznach.
Tam, gdzie jest światło, jest też cień. Przez optymalne zacienienie można nie tylko oszczędzać energię, lecz także zwiększać komfort przebywania np. na stanowisku pracy. System automatyki budynkowej dba o odpowiednie sterowanie zacienieniem w zależności od intensywności światła słonecznego, temperatury wewnątrz i na zewnątrz oraz warunków pogodowych lub osobistych potrzeb użytkowników. W tym celu za pomocą modułów ctrlX I/O lub protokołu KNX odczytywane są dane z czujników. System łączy z nimi dodatkowe dane, takie jak godzina, położenie słońca i pogoda, a po ich przetworzeniu dobiera właściwe działania.
Za komfort przebywania w danym pomieszczeniu odpowiada też panujący w nim klimat. Dlatego ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja powinny ze sobą współgrać. Można to osiągnąć przez automatyczną regulację temperatury, wilgotności i jakości powietrza oraz zawartości CO2. Połączenie z inteligentnymi urządzeniami można zrealizować bezpośrednio za pomocą protokołu BACnet. do podłączenia czujników i urządzeń wykonawczych można natomiast wykorzystać wyjścia analogowe, przekaźniki lub KNX. W sterowniku ctrlX CORE dostępne są inteligentne funkcje do obsługi zaawansowanych regulatorów i algorytmów.
Dzięki aplikacjom stworzonym z myślą o dziale produkcji można np. zapewnić optymalną dostępność wszystkich niezbędnych mediów w odpowiednim momencie i właściwym miejscu. Rozwiązanie umożliwia śledzenie oraz kontrolowanie sygnałów i warunków w budynku, a także ich przekazywanie do działu produkcji. Za pośrednictwem modułu ctrlX I/O użytkownicy otrzymują dane cyfrowe i analogowe oraz informacje o przepływie, ciśnieniu i innych parametrach. Można je przetwarzać za pomocą sterownika PLC lub innego oprogramowania, np. NodeRED.