Wróć

VHE uruchamia pierwszą maszynę wykorzystującą ctrlX CORE

Marc Wucherer, członek zarządu Bosch Rexroth AG, powiedział niedawno, że ctrlX AUTOMATION jest „mózgiem” nowoczesnej fabryki. Wydaje się, że miał rację; reakcje na koncepcję otwartego systemu sterowania są pełne pochwał. Tak było w przypadku VHE Industrial Automation. Firma z siedzibą w Eindhoven zaprojektowała niedawno pierwszą w Holandii maszynę łączącą funkcję ctrlX MOTION z platformą sterowania ctrlX CORE, która jest sercem systemu ctrlX AUTOMATION. „Można dołączać wiele przydatnych technologii” – powiedział Rob van Kempen, inżynier ds. oprogramowania/obsługi ruchu w firmie VHE.

Co odróżnia platformę ctrlX AUTOMATION, na którą składają się między innymi serwonapędy, interfejsy HMI oraz moduły wejścia/wyjścia, od konwencjonalnych technologii? Odpowiedzi udziela Erik de Git, specjalista ds. sprzedaży w dziale automatyzacji produkcji w firmie Bosch Rexroth: „Platforma ctrlX AUTOMATION łączy różne światy – sterowanie maszynami, technologie informatyczne i internet rzeczy – w jednym, otwartym i modułowym systemie. Na przykład koncepcja otwartego systemu sterowania wprowadza istotną różnicę, jako że ctrlX AUTOMATION obsługuje kilka języków programowania”.

„Wcześniej trzeba było na przykład używać języka CODESYS, ale dzięki platformie ctrlX AUTOMATION to użytkownik wybiera język programowania, w którym chce pracować” – kontynuuje Erik de Git. „Od C++ po Pythona, można użyć każdego. Jest to ogromna zaleta, zwłaszcza że dziś studenci już się nie uczą języka CODESYS – ale oczywiście nadal można z niego korzystać. Wcześniej, gdy ktoś z nich chciał gdzieś podjąć pracę, musiał się najpierw nauczyć nowego języka programowania. Natomiast teraz, dzięki pracy na platformie ctrlX AUTOMATION, może używać wybranego przez siebie języka programowania i od razu zająć się realizacją swoich zadań”.

Szybkie uruchamianie

Rob van Kempen dołączył niedawno do zespołu VHE jako inżynier ds. oprogramowania/obsługi ruchu. Widział z bliska integrację platformy ctrlX AUTOMATION z nowym inteligentnym urządzeniem do cięcia kabli. „Od razu uderzyła mnie otwarta struktura architektury ctrlX AUTOMATION. Było to dużą zaletą dla mnie jako świeżo upieczonego absolwenta: mogłem pracować w dowolnie wybranym przez siebie języku programowania. Oczywiście musiałem się przyzwyczaić do tego nowego sposobu pracy, ale nie trwało to długo. Teraz, z systemem ctrlX CORE, możemy uruchomić dowolną maszynę w mgnieniu oka”. VHE zajmuje się między innymi wstępnym montażem systemów kablowych dla firm pracujących z półprzewodnikami. Lider projektu, Teun Jaspers, powiedział: „Dostarczamy wiązki kablowe typu plug and play, które zawierają już wszystkie niezbędne kable. Faktem jest jednak, że istnieją pewne ograniczenia w przycinaniu wszystkich tych kabli na odpowiednią długość. Na przykład poprzednio mogliśmy ciąć tylko na długość maksymalnie pięćdziesięciu metrów – po prostu dlatego, że to była długość całkowita naszej linii do cięcia. Co więcej, było to zadanie pracochłonne, ponieważ operatorzy zawsze musieli pokonywać znaczne odległości”.

Ani centymetra więcej lub mniej

VHE chciał poprawić te dwa aspekty: zoptymalizować długość kabli i zapewnić możliwość docinania dodatkowych długości. „Jednocześnie zastanawialiśmy się na tym, czy możemy jeszcze bardziej poprawić jakość i zwiększyć dokładność” – powiedział Jaspers. Pod tym względem projekt odniósł sukces. Teraz nie ma już potrzeby „uczenia” maszyn odmierzania długości kabli. System sterowania ctrlX CORE pobiera z opracowanego przez VHE systemu produkcyjnego Zerox odpowiednie algorytmy, na przykład dla określonej długości i średnicy kabla, bezpośrednio do własnej warstwy danych. W rezultacie ilość niezdatnego do użytku produktu testowego została zredukowana praktycznie do zera. Jaspers powiedział: „Dzięki systemowi sterowania ctrlX CORE proces uczenia odszedł do lamusa. Co więcej, pięćdziesiąt metrów to teraz faktycznie jest pięćdziesiąt metrów, a nie centymetr mniej lub więcej”.

Dzięki integracji systemu ctrlX CORE firma VHE jest pierwszym przedsiębiorstwem w Holandii, które połączyło system z napędami (ruch). „System ten zawiera wiele technologii” – powiedział Rob van Kempen. „Być może nieco za dużo, jeśli patrzeć wyłącznie na względną prostotę naszej maszyny. Ale dla nas jest to coś więcej niż tylko funkcjonalna aplikacja. Wykorzystaliśmy tak wiele technologii, jak to tylko było możliwe, aby zdobyć praktyczną wiedzę, dzięki czemu w przyszłości będziemy również w stanie służyć naszym partnerom biznesowym korzystającym z bardziej zaawansowanych maszyn. Będzie na to zapotrzebowanie. To pewne!”. Van Kempen w ten sposób opisuje jedną z zalet ctrlX AUTOMATION, jaką jest możliwość łatwego pobierania z ekosystemu ctrlX AUTOMATION indywidualnych rozwiązań w postaci aplikacji (lub ich samodzielnego tworzenia i szybkiego uruchamiania). „Ponieważ można uruchamiać różne rodzaje aplikacji na jednym i tym samym rdzeniu, potrzeba znacznie mniej oddzielnych komponentów sprzętowych. To sprawia, że wszystko staje się dużo prostsze. Na przykład, ponieważ rdzeń zawiera interfejs HMI, można się z nim komunikować za pośrednictwem przeglądarki z dowolnego urządzenia w sieci. Na rdzeniu działa również aplikacja PLC. A co, jeśli zechcemy dalszej rozbudowy o nowe funkcje? Wystarczy po prostu zainstalować odpowiednią aplikację i gotowe”.

Van Kempen bez trudu podsumowuje różne aplikacje platformy ctrlX AUTOMATION: „Weźmy na przykład aplikację PLC do obsługi zadań wyjścia-wyjścia kontrolera PLC, takich jak płynna komunikacja z systemem Zerox, w której oprócz szczegółów technicznych zamówienia przetwarzamy także instrukcje pracy i elementy procesu. Albo otwartą aplikację serwerową OPC UA, która pozwala na komunikację Web-IQ z warstwą danych ctrlX”. Dostępna jest również aplikacja Motion do sterowania w dwóch osiach, aplikacja EtherCAT do komunikacji między modułem Remote IO a napędami oraz aplikacja, która – jak w przypadku aplikacji służącej przycinania kabli na odpowiednią długość – umożliwia komunikację między oprogramowaniem produkcyjnym Zerox a interfejsem REST API i warstwą danych.

Odporność na VUCA

Warto również wspomnieć o aplikacji Web-IQ obsługującej funkcję interfejsu HMI. Van Kempen powiedział: „Z dowolnego urządzenia w sieci VHE można się połączyć z systemem ctrlX CORE i ustawić go jako interfejs HMI. Interfejs taki działa na ctrlX CORE jako aplikacja i można z niego korzystać za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. W ten sposób każdy, kto się zaloguje, a nie tylko operator, może przeglądać wszystkie charakterystyki procesu. Pozycję bębna, pozycję prowadnicy liniowej, pozycję zacisku kabla, przyspieszenia i spowolnienia... wszystko, co chce się zobaczyć”.

Ogólnie rzecz biorąc, funkcje platformy ctrlX AUTOMATION spełniają wszystkie wymagania świata VUCA (niestabilnych, niepewnych, złożonych i niejednoznacznych rynków). Według eksperta z VHE system ten umożliwia użytkownikom działanie w sposób elastyczny, niezależny i przyszłościowy, a także z uwzględnieniem danych w zakresie kosztów opartych na zapotrzebowaniu.

Realizacja nowej linii VHE do cięcia kabli (wyposażonej w dwa serwomotory Bosch Rexroth – jeden do obracania bębna, a drugi do transportu kabla) jest częściowo wynikiem dobrej współpracy między firmami VHE i Bosch Rexroth. „Nie bez powodu jesteśmy partnerem posiadającym certyfikat Certified Excellence” – stwierdza Jaspers. „Współpraca przebiega znakomicie, a linie są krótkie”. Van Kempen również chwali współpracę partnerską. „Szczególnie podobała mi się przyjemna formuła cotygodniowych konsultacji i spotkań. Mówimy tym samym językiem i rozumiemy się w pół słowa”. Erik de Git z firmy Bosch Rexroth w pełni się z tym zgadza. „Nasze relacje z VHE utrzymują się od wielu lat, a współpraca układa się bardzo dobrze. Ich wiedza na temat obsługi ruchu, napędów i tworzenia wysokiej jakości oprogramowania świetnie wpasowuje się w naszą podstawową działalność. Tak naprawdę, kiedy jestem na miejscu w VHE, mam wrażenie, że spotykam tam kolegów po fachu”.

Przyszłość pełna oczekiwań

Podsumowując, personel VHE pozytywnie ocenia wyniki tego projektu i jest pełen oczekiwań co do kolejnych kroków. Teun Jaspers powiedział: „To było wspaniałe doświadczenie odkrywania, w którym odgrywaliśmy rolę poligonu doświadczalnego. Odkryliśmy zalety i możliwości systemów ctrlX CORE i ctrlX MOTION. Spodziewam się, że ta nowo odkryta wydajność będzie się sprawdzać coraz lepiej w przyszłości. Moim zdaniem to jest właśnie ten kierunek, w którym to zmierza”.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Rob van Kempen, Software/Motion Engineer at VHE

Rob van Kempen

Inżynier oprogramowania/ruchu VHE

 

Przyszłość automatyzacji - część 3

Podobnie jak wiele innych sektorów, branża znajduje się w środku zmian. Zwiększenie cyfryzacji i sieci powodują nowe technologie i procesy, ale przede wszystkim stwarzają znaczny potencjał automatyzacji i optymalizacji.

Get your free whitepaper!

Wróć