Wróć

Pełna moc dla pojazdów AGV

Image of a passenger boat being charged with the rapid charging system from Stäubli and Bosch Rexroth

Przyszłość należy do pojazdów elektrycznych – dotyczy to również przemysłu. Pojazdy autonomiczne, czyli AGV (Automated Guided Vehicle) stają się coraz bardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach, które chcą przyspieszyć wewnętrzny przepływ materiałów. Takie urządzenia muszą być jednak zasilane, a proces dostarczania energii powinien charakteryzować się maksymalną efektywnością. Automatyczna ładowarka umożliwia pełne wykorzystanie potencjału przemysłowych systemów elektromobilnych. Dzięki rozwiązaniu Quick Charging Connector (QCC) firmy Stäubli Electrical Connectors pojazdy, które wymagają dużej mocy, mogą być ładowane w bardzo krótkim czasie bez udziału człowieka. Połączenie z platformą ctrlX AUTOMATION i ultrakompaktowym, wydajnym układem sterowania ctrlX CORE pozwala zoptymalizować ładowanie i uzyskać dużą sprawność przesyłu energii w bardzo krótkim czasie.

Elektromobilność nie ogranicza się wyłącznie do samochodów elektrycznych i pojawia się w przemyśle w coraz szerszym zakresie zastosowań. Tak dzieje się na przykład w sektorze górnictwa. Decyzja o przejściu na pojazdy zasilane elektrycznie może mieć duże znaczenie strategiczne, ponieważ oznacza dla przykładu zmniejszenie o 30% kosztów systemów wentylacji kopalni odpowiedzialnych za odprowadzanie spalin.

W przemyśle coraz bardziej rozpowszechnionym środkiem transportu wewnętrznego są pojazdy samojezdne. W tym obszarze, podobnie jak w wielu innych branżach, niezbędna jest możliwość łatwego i szybkiego ładowania urządzeń, co pozwala uniknąć przerw w przepływie materiałów i związanych z nimi przestojów w działalności przedsiębiorstwa. W przypadku automatyzacji procesów logistycznych, które odbywają się bez interwencji człowieka, również funkcje zasilania powinny być realizowane samodzielnie. Ponadto musi istnieć możliwość dostosowania systemu ładowania do istniejącej infrastruktury i otoczenia, ponieważ procesy związane z pojazdami AGV odznaczają się dużą elastycznością.

Schematyczny obraz produktu automatycznego systemu szybkiego ładowania Stäubli i Bosch Rexroth

System automatycznego szybkiego ładowania efektem skutecznej współpracy

Firmy Stäubli i Bosch Rexroth umożliwiają realizację tych potrzeb z wykorzystaniem automatycznego systemu szybkiego ładowania. Złącze Quick Charging Connector (QCC) oferowane przez firmę Stäubli zostało zaprojektowane z myślą o spełnieniu wymagań dotyczących urządzeń mobilnych z całkowicie elektrycznym napędem. Pozwala ono przesyłać dużą moc w krótkim czasie, a zatem przyspieszyć procedurę ponownego ładowania baterii. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zastosować pojazdy autonomiczne do niskoemisyjny i cichego transportu towarów, bez konieczności montowania w nich dużych i ciężkich baterii wykonanych w starszych technologiach. Szybki proces ładowania sprawia, że można zmniejszyć ilość gromadzonej energii w pojeździe. Zintegrowana opcja samooczyszczania złącza ładowania podczas każdego cyklu ładowania eliminuje konieczność wykonywania czasochłonnych procedur czyszczenia i konserwacji. Rozwiązanie takie jest w stanie przez długi czas obsługiwać przesyłanie prądu o dużym natężeniu.

Automatyczny system ładowania komunikuje się nie tylko z pojazdem, ale również z oprogramowaniem do sterowania procesem ładowania i monitorowania tego procesu. W rozwiązaniu został zastosowany nowoczesny system sterowania ctrlX CORE w połączeniu z kompaktowym serwonapędem IndraDrive Cs.

Duża efektywność obsługi – nie tylko w przypadku pojazdów autonomicznych

Dzięki zastosowaniu platformy ctrlX AUTOMATION możliwe staje się wykorzystanie standardów przemysłowych i zwiększa się elastyczność komunikacji, a przy tym rozwiązanie zapewnia dostępność w dłuższej perspektywie czasowej. Ponadto w kompleksowy sposób uwzględniono kwestie bezpieczeństwa. Dzięki zintegrowaniu układu ctrlX CORE w systemie szybkiego ładowania można m.in. kontrolować stabilność połączenia między poszczególnymi komponentami. Aspekty bezpieczeństwa, które pojawiają się w trakcie zasilania prądem o dużej mocy, również da się w łatwy sposób uwzględnić w systemie i wdrożyć odpowiednie mechanizmy zarządzania. Ponadto wszelkie ruchy pojazdu można kompensować za pomocą układu ctrlX CORE, na przykład na pokładzie promu, gdy trzeba wziąć pod uwagę działanie fal morskich.

Automatyczny system szybkiego ładowania opracowany przez firmy Stäubli i Bosch Rexroth sprawdza się nie tylko w przemyśle do obsługi pojazdów autonomicznych, ale w znacznie szerszym zakresie zastosowań. Został on na przykład użyty w projekcie zrealizowanym w Kopenhadze, gdzie służy do ładowania łodzi z napędem elektrycznym. Wykorzystywany jest również do szybkiego ładowania akumulatorów w samochodach ciężarowych, promach, autobusach i wielu innych pojazdach.

Ponieważ sterowanie opiera się na otwartych standardach i aplikacji, można w dowolnym momencie zaktualizować rozwiązanie, wprowadzając do niego nowe funkcje. Można na przykład łatwo zainstalować aplikację firewall, która zapewnia bezpieczne działanie systemu i ochronę przed atakami zewnętrznymi. Dzięki współpracy z oprogramowaniem firmy Bosch Rexroth i dostawców zewnętrznych modułowość i skalowalność da się uzyskać w każdym wdrożeniu, niezależnie od wymagań.

Platforma ctrlX AUTOMATION upraszcza w znacznym stopniu automatyzację, a także daje producentom komponentów elektromechanicznych możliwość zaoferowania klientom gotowych rozwiązań od jednego dostawcy. Istnieje wiele obszarów zastosowań rozwiązania do szybkiego ładowania, oferuje ono również wiele potencjalnych korzyści w nowych modelach biznesowych, pozwalając wygenerować wartość dodaną.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Logo firmy STÄUBLI
Widok portretowy Andreas Gryglewski, Game Changer Consumer Goods & Handling

Andreas Gryglewski

Game Changer
Consumer Goods & Handling

LinkedIn

 

 

Otwarty egzemplarz magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023

Magazyn ctrlX AUTOMATION 2022/2023!

"Feel free to change the game" – to motto magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023. Dowiedz się więcej o nowej wolności w automatyce przemysłowej, którą umożliwia system operacyjny Linux ctrlX OS oraz system planarny ctrlX FLOW6D. Możesz również spodziewać się ekscytujących projektów klientów, oświadczeń partnerów i wiele więcej.

Zamów teraz!

Wróć