• Home
  • News & Stories
  • Nowoczesna inżynieria oprogramowania i jej mocne strony – część II

Wróć

Nowoczesna inżynieria oprogramowania i jej mocne strony – część II

Laptop i monitor zewnętrzny, wyświetlana jest lista internetowa XITASO.

Platforma ctrlX AUTOMATION jest rozwijana i udoskonalana z uwzględnieniem wymagań i doświadczeń użytkowników. Dlatego oferowany przez nią zestaw narzędzi do automatyzacji jest zawsze dostosowany do potrzeb nowoczesnej inżynierii oprogramowania. Dr Andreas Angerer, dyrektor ds. badań i innowacji w firmie XITASO GmbH, doświadczony specjalista, partner i użytkownik zestawu narzędzi do automatyzacji, przedstawia jego możliwości w zakresie automatyzacji integracji oprogramowania. Co oznacza „automatyzacja w ramach automatyzacji” w kontekście inżynierii oprogramowania?

Dziś inżynieria oprogramowania jest oparta na współpracy między zespołami i organizacjami, heterogenicznej technologii i interdyscyplinarności. W przypadku automatyzacji, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, kluczowe znaczenie ma jednak czas wprowadzania nowych produktów na rynek. Sprawia to, że trudno jest pogodzić ze sobą sprzeczne cele.

Współpraca na dużą skalę i heterogeniczność wymagają włożenia dużego nakładu pracy w integrację, co może wydłużyć ten czas. Z myślą o rozwiązaniu tego problemu opracowano metodykę DevOps, która umożliwia regularne, częste udostępnianie nowych wersji w trakcie tworzenia złożonych projektów programistycznych. Generalnie chodzi o jak największą automatyzację związanych z integracją prac wykonywanych ręcznie.

Poziom trudności integracji oprogramowania zależy od różnych czynników, takich jak struktury i interfejsy komponentów oprogramowania, interfejsy do zintegrowanych środowisk programowania, narzędzia programistyczne do automatyzacji działań związanych z integracją i wdrażaniem, a także infrastruktura tworzenia i obsługi oprogramowania.

Środowiska DevOps odgrywają więc ważną rolę w dalszym rozwijaniu oprogramowania i są coraz częściej używane w celu monitorowania pracy systemów. W wielu przypadkach stosuje się również narzędzia specjalnie dostosowane do platformy.

Ogólnie mówiąc, ctrlX AUTOMATION umożliwia automatyzację integracji oprogramowania w ramach automatyzacji. Dotyczy to na przykład struktur i interfejsów komponentów oprogramowania lub infrastruktury, które są używane w celu eksploatacji i dalszego rozwijania oprogramowania. Narzędzia planistyczne platformy ctrlX AUTOMATION są dobrze dostosowane do filozofii DevOps. Dzięki nim prace planistyczne wykonywane ręcznie można zautomatyzować za pomocą skryptów w języku Python.

Na platformie ctrlX AUTOMATION dostępna jest specjalna funkcja technologiczna służąca do tworzenia struktur aplikacji, która może znacznie ułatwić integrację oprogramowania w kontekście automatyzacji. Narzędzie Scheduler umożliwia równoczesne uruchamianie wielu niezależnych aplikacji zdolnych do działania w czasie rzeczywistym. Dotyczy to również aplikacji IEC61131: pojedyncze zadania sterownika PLC można rozpoczynać, wstrzymywać, a nawet ponownie wdrażać odrębnie. W rezultacie część aplikacji sterujących może być aktualizowana nawet podczas pracy systemu.

W przypadku systemów automatyzacji dużym wyzwaniem jest często automatyzacja testowania. Kilka komponentów platformy ctrlX AUTOMATION, na przykład ctrlX MOTION, obsługuje tryb symulacji, a tym samym umożliwia automatyzację testów przeprowadzanych pod koniec prac.

To tylko niektóre korzyści, jakie ctrlX AUTOMATION zapewnia w obszarze inżynierii oprogramowania. Podsumowując, platforma ta jest synonimem przemysłowych układów sterowania nowej generacji. Architektura sterowania ctrlX AUTOMATION jest bardzo dobrze przemyślana i pomaga w pokonaniu wielu przeszkód podczas tworzenia oprogramowania w kontekście sterowania. Jej otwartość nie jest pustym hasłem. Zapewnia klientom, programistom i samemu produktowi dostęp do wielu technologii oprogramowania w szybko zmieniającym się świecie technologii informatycznych i Internetu rzeczy. Dlatego uważam, że ctrlX AUTOMATION jest idealną platformą do zastosowań związanych z nowoczesną, opartą na współpracy inżynierią oprogramowania w kontekście automatyzacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o mocnych stronach platformy ctrlX AUTOMATION, które można wykorzystać w nowoczesnej inżynierii oprogramowania? Przeczytaj część 1 wywiadu na temat zalet architektury oprogramowania i otwartości zestawu narzędzi do automatyzacji.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Dr. Andreas Angerer, Head of Research & Innovation w XITASO GmbH

Dr. Andreas Angerer

Head of Research & Innovation
at XITASO GmbH

 

Przyszłość automatyzacji - część 3

Podobnie jak wiele innych sektorów, branża znajduje się w środku zmian. Zwiększenie cyfryzacji i sieci powodują nowe technologie i procesy, ale przede wszystkim stwarzają znaczny potencjał automatyzacji i optymalizacji.

Get your free whitepaper!

Wróć