Wróć

Konkurs ctrlX developR Challenge łączy ludzi

Czy automatyzacja przemysłowa może sprawić, że świat stanie się lepszy? Z pewnością może ona przynieść wiele dobrego w dziedzinie produkcji. Pomaga zaoszczędzić zasoby, wprowadza nowe sposoby myślenia i zwiększa efektywność procesów. Alexander Huhn, który bierze udział w tegorocznej edycji konkursu ctrlX developR Challenge, jest o tym przekonany. Ten 19-latek z miasteczka Bad Laasphe oraz inni uczestnicy z różnych krajów objaśniają, dlaczego zdecydowali się na udział w międzynarodowym konkursie na realizację pomysłów i projektów dotyczących platformy ctrlX AUTOMATION.

Firma Bosch Rexroth ogłosiła konkurs ctrlX developR Challenge, aby udostępnić programistom platformę, na której będą mogli urzeczywistniać swoje wizje dotyczące automatyki. W korzystaniu z platformy sterowania ctrlX CORE pomagają im nie tylko mentorzy z firmy Bosch Rexroth, lecz również przedsiębiorstwa partnerskie należące do sieci ctrlX World. Do fazy rozwiązań, która obecnie jest już mocno zaawansowana, przeszło 25 uczestników ze swoimi pomysłami. Trzech spośród nich – Loïc Grenon (35) z Francji, Alexander Huhn (19) z Niemiec i Martin Scheu (45) ze Szwajcarii – podzieliło się z nami swoimi przemyśleniami.

Loïc, zacząłeś programować w wieku lat 14. Co cię tak fascynuje w tej dziedzinie?

Sam uczyłem się programowania (w językach PHP i C/C++, a ostatnio Python) i brałem udział w wielu projektach open source. Dziś jestem inżynierem automatyki, a w przyszłości będę odpowiadać za automatyzację maszyn specjalnych w naszej firmie. Bardzo lubię moją pracę. Odkrywam i uczę się nowych rzeczy i stawiam czoła wyzwaniom. To dla mnie praca marzeń. Zobaczyć po raz pierwszy, że maszyna robi to, co jej każemy – czy można sobie wyobrazić coś bardziej ekscytującego?

Jak automatyka przemysłowa zmieni sposób pracy w fabrykach?

Pracownicy nie będą już musieli wykonywać powtarzalnych zadań. Automatyzacja uwolni ich od tego obowiązku. Będą się mogli lepiej skoncentrować na innych obszarach, generując większą wartość dodaną. Automatyzacja odgrywa również ważną rolę w systemach bezpieczeństwa i pomaga w ochronie pracowników przed zagrożeniami, jakie mogą się pojawić w fabryce.

Dlaczego zdecydowałeś się na udział w konkursie?

Znalazłem artykuł na temat konkursu ctrlX developR Challenge w serwisie LinkedIn i od razu wiedziałem, że to coś dla mnie. Lubię wyzwania, a programowanie sprawia mi dużą przyjemność. Bardzo lubię też rozwiązania open source, bo dzięki swojej otwartości zapewniają maksymalną elastyczność. Ponadto postrzegam udział w konkursie jako okazję do zrobienia czegoś dla naszej społeczności.

Alexander, ty również masz silną motywację. Platforma ctrlX CORE doskonale pasuje do twojego projektu. Dlaczego?

Platforma ta jest idealna dla mojego projektu, ponieważ umożliwia łączenie komponentów z inną architekturą. To zupełnie nowe podejście do automatyki przemysłowej. Do konkursu zachęcił mnie również fakt, że bierze w nim udział wiele kreatywnych osób. To okazja do nawiązania nowych znajomości i zdobycia nowych doświadczeń w zakresie automatyzacji przemysłowej.

Czy możesz nam krótko opisać swój projekt?

Mój projekt jest związany z maszyną do formowania na wilgotno z zielonego piasku, używaną w firmie, w której pracuję. Ze względu na odległość między czujnikiem a sterownikiem PLC oraz stopień złożoności wymaganych prac instalacyjnych nie możemy stosować czujników przewodowych. Brakuje nam również platformy, która umożliwiałaby np. przeglądanie zgromadzonych danych w chmurze w celu oceny uzyskiwanych wartości. Platforma ctrlX CORE pozwala rozwiązać oba te problemy. Mikrokontroler z wbudowaną technologią WiFi odczytuje te wartości i przesyła je bezprzewodowo na platformę ctrlX CORE. Otrzymuje dane za pośrednictwem protokołu MQTT i przesyła odpowiednie wartości do chmury. Sterownik PLC łączy się i komunikuje z systemem sterowania za pośrednictwem klienta OPC UA. Jeśli ta technologia będzie działać, przygotujemy jej wdrożenie w innych czujnikach maszyny. Dlatego opracowujemy przypadek użycia, który będzie się znakomicie nadawał do wykorzystania w praktyce.

Jakie inne korzyści przyniesie ci udział w konkursie?

Zdobyłem już duże doświadczenie w zakresie Internetu rzeczy dzięki moim mentorom, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Mam też nadzieję na rozszerzenie sieci kontaktów, ponieważ w konkursie bierze udział wiele osób pracujących w obszarze automatyki przemysłowej.

Martin, automatyka przemysłowa jest również twoją pasją. W jaki sposób zmienia ona świat?

Bez automatyki przemysłowej nowoczesny świat by się zatrzymał. Jest ona dziś obecna wszędzie – od dostaw elektryczności, wody i żywności po transport i produkcję. Dzięki automatyce przemysłowej możemy również usprawnić wiele innych obszarów, np. energetykę lub pozyskiwanie zasobów. Niewątpliwie istnieje zapotrzebowanie na wszechstronne platformy automatyzacji, takie jak ctrlX AUTOMATION.

Dlaczego zdecydowałeś się na udział w konkursie ctrlX developR Challenge? Z jakim projektem?

Bardzo mnie zachęciła możliwość korzystania z platformy ctrlX CORE na potrzeby praktycznego programowania i testowania. Po prostu lubię poznawać nowe technologie. Ponadto w środowisku ctrlX AUTOMATION bardzo ważne jest cyberbezpieczeństwo, więc pomyślałem o konkretnych możliwościach w tym zakresie. W świecie automatyki bezpieczeństwo informatyczne wciąż znajduje się na początkowych etapach rozwoju. Biorąc udział w konkursie, chcę pokazać, co można zrobić w tym zakresie, wykorzystując platformę ctrlX CORE jako główny komponent.

W jaki sposób udział w konkursie wzbogaci twoją wiedzę i umiejętności?

Mogę poznać ludzi, którzy myślą podobnie jak ja, oraz nauczyć się, jak wdrażać elementy/oprogramowanie z zakresu bezpieczeństwa. Mam też nadzieję, że nowe kontakty nawiązane w ramach społeczności okażą się trwałe. Uważam, że jeśli każdy uczestnik konkursu ctrlX developR Challenge wniesie w tę społeczność swoją wiedzę, powstanie bardzo wartościowa pula zasobów.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Magazyn ctrlX AUTOMATION!

Tytuł "Jesteśmy otwarci" podsumowuje wszystko. Dowiedz się jak ctrlX AUTOMATION rozwija się od otwartej platformy do przemysłowego ekosystemu. Możesz przeczytać o interesujących przykładach użytkowania, zapoznać się z opiniami ekspertów oraz dowiedzieć się o najnowszych wiadomościach na temat ctrlX AUTOMATION.

Pobierz darmowy ctrlX AUTOMATION magazyn!

Wróć