Wróć

Kolejny poziom: System wejścia/wyjścia dla ctrlX AUTOMATION

Platforma ctrlX AUTOMATION sięga na wyższy poziom: Wprowadzając ctrlX I/O stworzyliśmy nasz własny system wejścia/wyjścia współpracujący z platformą. Zapewnia on wszechstronną komunikacją i poprawę wydajności, a ponadto oferuje moduły IO link dostosowane do przyszłościowych standardów, takich jak 5G, TSN i AI. To baza dla łączności i komunikacji sieciowej – na tym opiera się Przemysł 4.0.

Platforma ctrlX AUTOMATION sięga na wyższy poziom: Wprowadzając ctrlX I/O stworzyliśmy i wyprodukowaliśmy nasz własny system wejścia/wyjścia współpracujący z platformą. Zapewnia on wszechstronną komunikacją i poprawę wydajności, a ponadto oferuje moduły IO link dostosowane do przyszłościowych standardów, takich jak 5G, TSN i AI. To baza dla łączności i komunikacji sieciowej – na tym opiera się Przemysł 4.0.

I/O (wejście/wyjście) to sposób komunikacji urządzenia z jego otoczeniem – na przykład maszyny z maszyną, systemem lub operatorem. Ta łączność jest kluczowa w działalności fabryki cyfrowej, ale ma równie istotne znaczenie w inteligentnych procesach i nowych modelach biznesowych w innych branżach.

„Nasi klienci potrzebują obecnie rozwiązań w dziedzinie automatyzacji i platform sterowania dających możliwość cyfryzacji procesów. Podstawą są zatem dostępne interfejsy“ – wyjaśnia Thomas Höfling, menadżer produktu ds. ctrlX I/O.

Właśnie dlatego rozwijając ofertę ctrlX I/O dla naszych klientów skupimy się jeszcze bardziej na elastyczności i przygotowaniu na przyszłość. Można to zapewnić dzięki standaryzowanym interfejsom, niezależnym od sektora i producenta oraz standardom komunikacji. Pakiet wejścia/wyjścia jest wykorzystywany do poziomej (wewnętrznej) i pionowej (sieć produkcyjna i chmura) integracji maszyn. Na poziomie zakładu produkcyjnego rozwiązanie to ułatwia korzystanie z elastycznych topologii maszyn i umożliwia płynną integrację czujnikami i siłownikami. Dzięki temu systemy sterowania wyższego poziomu, a także systemy MES i rozwiązania chmurowe można w łatwy sposób podłączać na poziomie sterowania.

Co więcej, pakiet ctrlX I/O stanowi funkcjonalne rozszerzenie platformy sterującej ctrlX CORE, obejmujące opcje techniczne i sprzętowe takie jak dodatkowa pamięć oraz interfejsy USB i Ethernet.

Większa elastyczność dzięki niemal nieograniczonym opcjom interfejsów

ctrlX AUTOMATION otwiera nowe grupy docelowe i segmenty rynkowe. Pakiet ctrlX I/O jest logiczną odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, ponieważ nowe aplikacje są zróżnicowane i wymagają stosowania indywidualnych interfejsów i technologii. ctrlX I/O umożliwia łatwe i szybkie rozszerzanie pakietu rozwiązań i pozwala tworzyć konkurencyjne i przyszłościowe koncepcje maszyn.
Moduły wejścia/wyjścia stanowią idealne rozszerzenie zapewniające wszechstronność systemów automatyzacji. Wykorzystują one protokół EtherCAT, umożliwiający synchronizację przetwarzania danych. Ponadto system obsługuje protokoły PROFINET oraz IO-Link.

Dla użytkowników oznacza to praktycznie nieograniczoną wydajność i możliwość dowolnego łączenia interfejsów, zapewniającą maksymalną elastyczność systemów automatyzacji. Obsługa ponad 30 standardów komunikacji, m.in. OPC UA i MQTT umożliwia płynne podłączanie systemów informatycznych oraz Internetu rzeczy. Wyjścia i wejścia analogowe i cyfrowe umożliwiają podłączanie standardowych czujników i siłowników. Niewielkimi silnikami oraz silnikami krokowymi można sterować bezpośrednio z poziomu wejścia/wyjścia za pomocą interfejsów enkodera oraz modułów napędu.

Producenci maszyn mogą swobodnie łączyć moduły i rozszerzenia. Aplikacje dostosowane do pakietu ctrlX I/O za pomocą oprogramowania i narzędzi programistycznych ctrlX WORKS odpowiadają za szereg funkcji technologicznych. Informacje z poziomu wejścia/wyjścia są dostępne w ctrlX Data Layer. Wszystkie aplikacje mają do nich bezpośredni dostęp, mogą je przetwarzać i ponownie udostępniać za pomocą ctrlX Data Layer. To rozwiązanie działa również bez sterownika PLC.

Mniej pracy dla inżynierów i potencjał dla dalszych oszczędności

Dla programistów pakiet ctrlX I/O oznacza najwyższy poziom swobody we wdrażaniu modułowych koncepcji maszyn. Jest to spójne z założeniami platformy ctrlX AUTOMATION: większa wydajność, mniej komponentów, mniej projektowania. „Ostatnie lata przyniosły fundamentalne zmiany jeśli chodzi o pakiet wejścia/wyjścia dla rozwiązań w dziedzinie automatyzacji. Ilość dostępnych funkcji wejścia/wyjścia stale rośnie. Małe napędy, inteligentne czujniki i siłowniki, systemy wizualizacji, moduły pomiaru energii i moduły sieciowe to tylko niektóre przykłady. Pozwalają one producentom maszyn tworzyć elastyczne i bardziej kompaktowe systemy“ – mówi Thomas Höfling.

ctrlX Configurator upraszcza planowanie i uruchamianie systemów. To rozwiązanie skraca czas projektowania nawet o 30 procent.

Mniej znaczy więcej, również jeśli chodzi o komponenty: ctrlX I/O mieści się w takiej samej kompaktowej obudowie jak ctrlX CORE, co pozwala zaoszczędzić miejsce w szafce sterowniczej. Przy szerokości zaledwie 12 mm dysponuje nawet 16 punktami wejścia/wyjścia. Dzięki przemyślanej, ergonomicznej konstrukcji i zastosowaniu technologii push-in, moduły można łatwo instalować i szybko wymieniać bez użycia narzędzi, usuwając zaślepki urządzeń peryferyjnych. Inteligentna koncepcja diagnostyki na poziomie modułu i kanału ogranicza przestoje. Solidna konstrukcja o stopniu ochrony IP20 zapewnia bezobsługową i niezawodną pracę w szafce sterowniczej. System można elastycznie rozszerzać za pomocą funkcji zwiększających wydajność.

Przyszłościowe rozwiązania stworzone do współpracy

Pakiet ctrlX I/O przenosi inteligentne połączenia sieciowe na wyższy poziom i wyznacza nowe standardy. Dzięki koncepcji współtworzenia partnerzy mogą dostarczać własny sprzęt i oprogramowanie na platformę ctrlX World i czerpać w ten sposób korzyści poprzez swój wkład w ekosystem. Pakiet ctrlX I/O wraz z platformą ctrlX AUTOMATION pozwala naszym klientom tworzyć przyszłościowe koncepcje maszyn. To sprawia, że odgrywamy przełomową rolę również na nowych rynkach.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Thomas Höfling

Game Changer ctrlX I/O

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć