Wróć

ctrlX developR Johannes Albrecht: Automatyzacja musi być łatwa

Widok portretowy Johannes Albrecht na kolorowym tle ctrlX AUTOMATION

ctrlX AUTOMATION – developR

 

Nie ślepe podążanie za trendami, a wytyczanie nowych dróg i niezależna praca nad „the next big thing” – oto, co motywuje ctrlX developR-ów. Jednym z nich jest Johannes Albrecht. Ten Product Owner w ctrlX AUTOMATION należy do zespołu od samego początku i napędza rozwój Software Development Kit (SDK), aplikacji oraz ctrlX OS. Jego cel: aby automatyzacja była jak najprostsza dla użytkowników. W poniższej rozmowie Johannes mówi o tym, co najważniejsze w automatyzacji przyszłości oraz o tym, co sprawia, że branża idzie naprzód.

Johannes, od kiedy jesteś deweloperem w ctrlX AUTOMATION?

Można powiedzieć, że uczestniczyłem w powołaniu ctrlX AUTOMATION do życia. To znaczy, że jestem zaangażowany w ten projekt od samego początku. Jako projektant oprogramowania miałem możliwość położyć fundamenty pod ctrlX CORE oraz ctrlX Data Layer. ctrlX CORE to uniwersalna, elastyczna i otwarta platforma sterowania, która jest w stanie przygotować każdą fabrykę na wymagania przyszłości, a zintegrowana ctrlX Data Layer zarządza komunikacją pomiędzy aplikacjami w czasie rzeczywistym i nie tylko.

Czym dokładnie się zajmujesz?

Jestem Product Ownerem różnych aplikacji IoT, takich jak Node-RED, InfluxDB i Grafana, a także naszego Software Development Kit. Od niedawna jestem także współodpowiedzialny za ctrlX OS – najnowszy dodatek do rodziny produktów ctrlX AUTOMATION. Ten działający w czasie rzeczywistym system operacyjny oparty na Linuksie był wcześniej wykorzystywany wyłącznie na ctrlX CORE. Podjęliśmy jednak decyzję, aby udostępnić go jako oddzielne rozwiązanie do środowiska przemysłowego. Jest jedyną taką propozycją na rynku.

Dla mnie jako Product Ownera najważniejsze jest zrozumienie różnych oczekiwań klientów wobec poszczególnych produktów. Nieustannie zadaję sobie pytania: czego użytkownicy tak naprawdę potrzebują? Czego oczekują dziś, a czego potrzebować będą jutro? Tymi zagadnieniami konsekwentnie kierujemy się podczas projektowania.

Co najbardziej fascynuje Cię w module automatyzacji?

Uważam, że najbardziej interesującym aspektem ctrlX AUTOMATION jest radykalna otwartość. Zwłaszcza Software Development Kit oferuje niemal nieograniczone możliwości implementacji własnych modułów oprogramowania. Dzięki temu sterowanie można idealnie dostosować do swoich procesów. Jestem także pod wrażeniem nieustannie rozrastającego się ekosystemu. Coraz większa liczba partnerów i użytkowników wnosi do niego swoje własne aplikacje. Nie rozwijamy więc systemu sami, a razem ze społecznością cyfrową, która dzieli się swoją wiedzą. Sprawia to, że zakres funkcji znacznie się zwiększa, na czym korzystają wszyscy.

W jakim dokładnie celu opracowany został Software Development Kit?

Aby ułatwić tworzenie i udostępnianie indywidualnych aplikacji, w tym dla sterowania ctrlX CORE. SDK dostarcza wiele funkcji rozszerzających, które to umożliwiają. Dzięki temu zapewnia łatwy start w projektowaniu aplikacji. Przykładowo oferuje szerokie możliwości w zakresie tworzenia aplikacji w różnych językach programowania. W SDK zintegrowane są biblioteki, narzędzia i przykładowe aplikacje. Automatyzacja musi być łatwa. Software Development Kit stanowi ogromne wsparcie dla deweloperów i zapewnia maksymalną swobodę.

Dokąd prowadzi nas podróż w świecie automatyzacji?

Moim zdaniem firma Bosch Rexroth osiągnęła spory sukces z systemem operacyjnym na bazie Linuksa. Dzięki ctrlX OS odłączyliśmy nasze oprogramowanie od własnego sprzętu i opracowaliśmy system operacyjny do użytku przemysłowego. ctrlX OS zapewnia rozwiązanie niemal dla każdego poziomu automatyzacji. Dla mnie i mojego zespołu ctrlX OS z pewnością będzie głównym motywem kolejnych iteracji. Pozytywny oddźwięk z rynku potwierdza, że także w tym aspekcie jesteśmy na właściwej drodze.

Widok portretowy Johannes Albrecht, Game Changer ctrlX developR Apps, ctrlX OS, SDK

Johannes Albrecht

Game Changer
ctrlX developR Apps, ctrlX OS, SDK

LinkedIn

 

 

Otwarty egzemplarz magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023

Magazyn ctrlX AUTOMATION 2022/2023!

"Feel free to change the game" – to motto magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023. Dowiedz się więcej o nowej wolności w automatyce przemysłowej, którą umożliwia system operacyjny Linux ctrlX OS oraz system planarny ctrlX FLOW6D. Możesz również spodziewać się ekscytujących projektów klientów, oświadczeń partnerów i wiele więcej.

Zamów teraz!

Wróć