Wróć

ctrlX developR Challenge: Zwycięzcami są…

Trofea ctrlX developR Challenge w postaci ctrlX CORE na postumencie.

13 lipca odbył się finał konkursu ctrlX developR Challenge. Programiści z całego świata mieli opracować nowe pomysły przyszłościowych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji i sprawdzić je w praktyce. Wszystkie nieprzespane noce, emocje i włożony wysiłek przyniosły rezultat. Efekty przerosły wszelkie oczekiwania. Potencjał biznesowy platformy ctrlX AUTOMATION stał się jeszcze bardziej widoczny, nawiązano nowe kontakty, a wszyscy uczestnicy świetnie spędzili czas. Jury, w skład którego wchodzili managerowie z firm EPLAN, KUKA oraz SICK, a także Rolf Najork, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH, wybrało pięciu finalistów.

Konkurs ctrlX developR Challenge zgromadził najbardziej utalentowanych programistów, tworzących najbardziej wszechstronne, otwarte i efektywne systemy automatyki na rynku. Za pomocą ctrlX AUTOMATION oraz platformy sterowania ctrlX CORE 25 uczestników przełamało liczne bariery w dziedzinie automatyki. Kto by pomyślał, że tenis stołowy czy płyty winylowe mogą mieć coś wspólnego z automatyzacją?

Ośmiu uczestników dotarło do finału ze swoimi projektami. Rezultaty swoich prac przedstawili podczas dwudniowej konferencji ctrlX developR w Ulm w 2022 roku. Jury oceniło zgłoszenia według różnych głównych kryteriów: pomysłu i podejścia, metod technicznych i realizacji, wartości dodanej wraz z potencjałem oraz koncepcji marketingowej i końcowej prezentacji podczas wydarzenia. Potem nadszedł najważniejszy moment. Chwila napięcia na sali...

Zwycięzcami zostali:

  • Andreas Schiffler (Niemcy): „Wykrywanie anomalii z wykorzystaniem lasu izolacji”
  • Matthias Dittrich (Niemcy): „Rozwiązanie IoT do obsługi bezprzewodowych systemów czujników opartych na MQTT”
  • Phillip Stanley-Marbell (Wielka Brytania): „Szacowanie niepewności empirycznych danych z czujników na potrzeby szybszych i bardziej niezawodnych zastosowań AI”
  • Cesare Bornaghi (Włochy): „Łączenie dowolnych kamer przemysłowych z platformą ctrlX AUTOMATION i dodawanie algorytmów AI”


Laureat nagrody specjalnej dla studentów:

  • Sabari Kannan Muthalagu (Niemcy): „System automatyzacji do kontroli usuwania dymu dla stanowisk lutowania w laboratoriach”

Jury doceniło innowacyjne podejście wszystkich uczestników, inteligentne sposoby praktycznej realizacji pomysłów oraz ich wielki entuzjazm. Pasję uczestników dosłownie dało się odczuć na scenie. Ta atmosfera udzieliła się również członkom jury.

ctrlX developR Conference

Od uczenia maszynowego i Internetu rzeczy do sztucznej inteligencji

Projekt Andreasa Schifflera stanowił nowe zastosowanie, które zdaniem jury ma wielki potencjał rynkowy. „Wykrywanie anomalii z wykorzystaniem lasu izolacji w ctrlX CORE umożliwia automatyczne monitorowanie procesów seryjnych, np. wciskania części gumowych, bez wcześniejszego doświadczenia” – powiedział Andreas Schiffler. Po zgromadzeniu, zapisaniu i eksploracji danych, szkolony jest model, który później jest uruchamiany równolegle do procesu. W ten sposób można zidentyfikować anomalie. Ocena procesu jest następnie wprowadzana do analizy, a w przypadku przekroczenia wartości progowych, operator otrzymuje komunikat push na telefon komórkowy. Ten proces uczenia maszynowego może być również adaptowany do innych scenariuszy zastosowań.

Matthias Dittrich również zaciekawił jury swoim pomysłem oraz realizacją projektu. Wykorzystał platformę ctrlX AUTOMATION, aby stworzyć narzędzie, które może być bardzo przydatne w branży odlewniczej i innych branżach przemysłowych. Zastosowanie skupiało się na wykorzystaniu rozwiązania IoT do łączenia czujników bezprzewodowych. „Ten projekt wypełnia lukę pomiędzy światem OT i IT w różnych środowiskach przemysłowych. Typowe interfejsy zastosowane w czujnikach wysyłają dane bezprzewodowo w ramach sieci informatycznej, ułatwiając korzystanie z różnych maszyn. W rezultacie zyskuje się korzyści w zakresie analizy i optymalizacji procesów” – powiedział Matthias Dittrich.

Phillip Stanley-Marbell sięgnął w swoim projekcie po technologię sztucznej inteligencji. „Ludzie podejmują coraz więcej decyzji przy pomocy rozwiązań AI. Ale jak zaufać algorytmom lub maszynom, gdy sami nie jesteśmy pewni swoich działań?” – zapytał autor, nawiązując do zasadniczej kwestii. Phillip Stanley-Marbell dodał nowe funkcje do platformy ctrlX AUTOMATION, aby można było ją wykorzystywać do śledzenia niepewności w obrębie danych – umożliwiając niezawodne podejmowanie decyzji w oparciu o nie. Udowodnił, jak łatwo programiści mogą korzystać z platformy ctrlX AUTOMATION.

Cesare Bornaghi umożliwił połączenie dowolnych kamer przemysłowych z systemem ctrlX CORE oraz wykorzystywanie algorytmów wykorzystujących standardy analizy obrazów, m.in. ONNX. Wybiegł także nieco w przyszłość: „Ten projekt może stanowić zalążek konsorcjum, które ustanowi standardy transferu danych i obrazów dla wbudowanych systemów przetwarzania obrazów, zawierające parametry nowoczesnych schematów głębokiego uczenia”. Produkt, określany jako CAM-ALL-IA będzie wyznacznikiem integracji systemów przetwarzania obrazów w ekosystemie ctrlX AUTOMATION. Jury było pod szczególnym wrażeniem wysokiego poziomu rozwoju koncepcji marketingowej, która już teraz jest bardzo zaawansowana.

Specjalna nagroda dla studentów trafiła w ręce Sabari Kannan Muthalagu, który zademonstrował konfigurację systemu automatyzacji do kontroli usuwania dymu ze stanowisk lutowania w laboratoriach. „Zwykle wyciągi pracują cały czas, przez co marnuje się energię elektryczną. Laboranci mogą też włączać i wyłączać je ręcznie podczas pracy. Opracowany system kontroli instalacji wyciągowych pozwoli zmniejszyć ilość marnowanej energii” – powiedział Sabari Kannan Muthalagu.

ctrlX developR Conference Participants

Okazja dla każdego

To było duże wyzwanie dla wszystkich, które zakończyło się ogromnym sukcesem. Konkurs, który pierwotnie miał służyć jedynie firmie Bosch Rexroth, pozwolił dostrzec szerszy kontekst. Po raz kolejny stało się jasne, że platforma ctrlX AUTOMATION oferuje nieograniczone możliwości. Uczestnicy z wielu krajów mogli wymienić się pomysłami. Zarówno oni, jak i mentorzy konkursu są teraz częścią społeczności ctrlX AUTOMATION. Niektórzy już nawiązali współpracę, aby zrealizować nowe projekty. To właśnie umacnia nasze podejście do współtworzenia: najlepsze rozwiązania powstają podczas pracy grupowej – zwłaszcza podczas regularnych edycji ctrlX developR Challenge, które – miejmy nadzieję – będą odbywać się w przyszłości.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Jasmin Heim, Game Changer Marketing

Jasmin Heim

Game Changer
Marketing

LinkedIn

 

Magazyn ctrlX AUTOMATION!

Tytuł "Jesteśmy otwarci" podsumowuje wszystko. Dowiedz się jak ctrlX AUTOMATION rozwija się od otwartej platformy do przemysłowego ekosystemu. Możesz przeczytać o interesujących przykładach użytkowania, zapoznać się z opiniami ekspertów oraz dowiedzieć się o najnowszych wiadomościach na temat ctrlX AUTOMATION.

Pobierz darmowy ctrlX AUTOMATION magazyn!

Wróć