• Home
  • News & Stories
  • ctrlX CORE steruje wydłużonym ramieniem dla maszyn do magazynowania i pobierania oraz technologii przenośników

Wróć

ctrlX CORE steruje wydłużonym ramieniem dla maszyn do magazynowania i pobierania oraz technologii przenośników

Branża logistyki wewnątrzzakładowej nieustannie się zmienia. Obecnie zmierza w stronę elastycznej fabryki. Sztywne jednostki transportowe i procesy wykonywane ręcznie są w wielu miejscach zastępowane przez mobilne, elastyczne rozwiązania. Firma DAMBACH Lagersysteme wprowadza korzyści płynące z automatyzacji do magazynów paletowych. Wózek DAMBACH COMPACT SHUTTLE sprawia, że rozładunek i załadunek palet w magazynie wysokiego składowania przebiega jeszcze sprawniej. Jako sterownik wózka używany jest kompaktowy i bardzo wydajny moduł ctrlX CORE, który optymalnie pozwala wydobyć z systemu jego mocne strony.

Magazyny wysokiego składowania mają duży potencjał pod względem możliwości wykorzystania dostępnej przestrzeni i wydajności przeładunkowej. Dzięki elastycznym, zautomatyzowanym przenośnikom tę przewagę nad systemami obsługiwanymi ręcznie można wykorzystać do maksimum. Dlatego DAMBACH opracowuje zautomatyzowane systemy magazynowe, które spełniają aktualne i przyszłe wymagania przemysłu i handlu w zakresie elastyczności i szybkości.

Firma ma ponad 48 lat doświadczenia w tworzeniu zróżnicowanych rozwiązań na potrzeby logistyki wewnątrzzakładowej oraz magazynów i transportu bliskiego dla integratorów systemów i generalnych wykonawców. Automatyczne urządzenia do układania i pobierania do magazynów wysokiego składowania i magazynów akcesoriów oraz systemy Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi pracują ramię w ramię z przenośnikami.

Za pomocą wózków DAMBACH COMPACT SHUTTLE w magazynach wysokiego składowania możliwy jest załadunek i rozładunek dużych nośników ładunków, takich jak europalety. System działa błyskawicznie: pobranie lub odstawienie ładunku zajmuje niecałe 2 sekundy. Może przy tym niezawodnie i szybko pobierać oraz transportować nawet 1500 kg. W połączeniu z jednostkami składowania i pobierania lub transporterem można przechowywać palety w bardzo kompaktowy sposób na kilku głębokościach. Kanały paletowe w magazynie są w tym celu wyposażone w profile jezdne, po których porusza się wózek wahadłowy. Dociera on precyzyjnie do odpowiedniego miejsca, w którym pobiera lub odstawia wybraną paletę. Układnica lub transporter przenosi wózek wahadłowy do właściwego punktu załadunku i rozładunku w magazynie.

Większa dynamika i efektywność w magazynie wysokiego składowania

„Nasze wcześniejsze rozwiązanie było z powodzeniem używane przez ponad 10 lat, ale ze względu na kwestię dostępności części zamiennych i rosnące wymagania dotyczące wydajności i elastyczności dotarło do swoich granic. Dlatego zdecydowaliśmy się zmodernizować i przeprojektować nasz wózek wahadłowy. W ten sposób powstał model DAMBACH COMPACT SHUTTLE 2.0” – wyjaśnia Thorsten Veit, dyrektor ds. technik sterowania w firmie DAMBACH Lagersysteme GmbH & Co. KG.

Głównym wyzwaniem przy opracowywaniu tego systemu było osiągnięcie jeszcze większej gęstości składowania w regale przy zoptymalizowanym zużyciu energii. Miało to pozwolić na zwiększenie głębokości kanałów, a zarazem liczby miejsc do magazynowania towaru. „Decydujące są w dalszym ciągu krótkie cykle załadunku i rozładunku, ponieważ umożliwiają one pracę w magazynie z maksymalną efektywnością. Aby osiągnąć te cele, niezbędna jest kompaktowa konstrukcja o dużej gęstości mocy. Dlatego postanowiliśmy zintegrować z naszym wózkiem wahadłowym sterownik ctrlX CORE” – mówi Thorsten Veit.

Sterownik ctrlX CORE wchodzi w skład platformy automatyzacji ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth. Wyróżnia go współpraca z aplikacjami możliwa za pośrednictwem systemu operacyjnego Linux Ubuntu Core. Dzięki temu można bez trudu opracowywać i dodawać nowe funkcje, a przez to sprostać niemal wszystkim wymaganiom związanym z automatyzacją.

Oprócz sterownika w wózku wahadłowym stosowane są serwonapędy do obsługi jazdy i podnoszenia, którymi steruje właśnie ctrlX CORE. Firma DAMBACH korzysta przy tym m.in. z wbudowanego w silnik serwonapędu IndraDrive Mi firmy Bosch Rexroth. Wózek wahadłowy ma własne zasilanie elektryczne, działa więc w pełni autonomicznie. Do magazynowania energii jest przy tym wykorzystywana technologia PowerCaps. Cały system może wjeżdżać do kanałów paletowych w magazynie oraz układać i pobierać towary po odłączeniu od układnicy. Moduły PowerCaps są ładowane w ciągu sekund, w których znajdują się na układnicy lub transporterze, co umożliwia całodobową pracę bez przerw.

„Nasza decyzja o zastosowaniu komponentów firmy Bosch Rexroth wynikała z ich kompaktowości i wydajności. To decydująca przewaga nad rozwiązaniami konkurencji. Pomogło to nam zaoszczędzić w wózku wahadłowym jeszcze więcej miejsca, a uwolnioną w ten sposób przestrzeń przeznaczyć na nasze systemy Shuttle-Caps. Wszystko to pozwoliło nam jeszcze bardziej zwiększyć wydajność nowego systemu przy wydłużonym czasie pracy” – wyjaśnia Thorsten Veit.

Zaliczony test w infrastrukturze przemysłowej

Thorsten Veit opowiada, jak powstało rozwiązanie stworzone we współpracy z firmą Bosch Rexroth: „Sam czas opracowywania, w tym planowanie układów elektrycznych i programowanie, objął ok. pół roku. W trybie pilotażowym wózek wahadłowy został gruntownie przetestowany w rzeczywistych warunkach. Wyniki przeszły nasze oczekiwania”.

Z uwagi na bardziej kompaktowe wymiary można znacznie zwiększyć gęstość magazynowania w nowych projektach. Jednocześnie rozwiązanie jest jednak w 100% kompatybilne z istniejącymi już systemami. Komunikacja ze sterownikiem nadrzędnym jest możliwa przez połączenie radiowe PROFINET IO lub EtherNet/IP.

Więcej ruchu i swobody dzięki użytecznym rozszerzeniom

Thorsten Veit tak podsumowuje zalety rozwiązania: „Sterownik ctrlX CORE jest lekki, mały i bazuje na standardach otwartych. Te cechy umożliwiły nam prostą integrację. Prostotą cechują się również aspekty inżynieryjne i samo działanie systemu. Do programowania nie potrzeba żadnej specjalnej wiedzy. Rozwiązanie rozwija się też razem ze stawianymi mu zadaniami. Bez trudu można je uzupełnić o różne aplikacje, takie jak NodeRed do zastosowań związanych z IoT. Otwarta platforma pozwala w dowolnym czasie wgrać do wózka wahadłowego nowe funkcje, przez co rozwiązanie pozostaje aktualne i mobilne”.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Michael Lippert, Game Changer Warehouse & Intralogistics

Michael Lippert

Game Changer
Warehouse- & Intralogistics

LinkedIn

 

 

Otwarty egzemplarz magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023

Magazyn ctrlX AUTOMATION 2022/2023!

"Feel free to change the game" – to motto magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023. Dowiedz się więcej o nowej wolności w automatyce przemysłowej, którą umożliwia system operacyjny Linux ctrlX OS oraz system planarny ctrlX FLOW6D. Możesz również spodziewać się ekscytujących projektów klientów, oświadczeń partnerów i wiele więcej.

Zamów teraz!

Wróć