Wróć

Opracowanie: Przyszłość automatyzacji przemysłowej

Połączone fabryki wymagają całkiem nowego typu automatyzacji

Wymagania w obszarze automatyki zmieniają się wraz z postępem cyfryzacji i poszerzaniem możliwości podłączania systemów do sieci. Sztywne, złożone systemy automatyki nie sprawdzają się już w dzisiejszych fabrykach. Techniki sterowania, informatyka i Internet rzeczy wymagają logicznego połączenia. Większość istniejących systemów automatyki nie odpowiada dzisiejszym wyzwaniom.
Z czego to wynika? Na początku XXI w. nastąpiła rewolucja w automatyce przemysłowej – wprowadzenie techniki komputerowej oraz automatyki opartej na komputerze. Technika sterowania przeniosła się na całkowicie nowy poziom. Od tego czasu nie pojawiły się żadne istotne innowacje. Automatyka jest raczej konserwatywną dziedziną, ale jej rozwój jest opóźniony o dwadzieścia lat w stosunku do informatyki:

 

WYZWANIA, JAKIE STOJĄ PRZED DZISIEJSZYMI SYSTEMAMI AUTOMATYKI

1. Zapotrzebowanie na systemy automatyki stale rośnie

Zapotrzebowanie na systemy automatyki oraz oprogramowanie rośnie cały czas w wielu obszarach, także poza sektorem inżynierii mechanicznej. Dotyczy to automatyzacji budynków, logistyki wewnątrzzakładowej i transportu towarów, produkcji i dystrybucji energii, a także coraz częściej automatyki mobilnej.
Można wyróżnić w tym zakresie trzy dominujące czynniki: możliwość odciążenia użytkowników, oszczędność zasobów oraz zwiększenie elastyczności produkcji.

Przykładowo, do wykonywania czasochłonnych prac w pełni angażujących personel lub stanowiących ryzyko dla zdrowia wykorzystuje się coraz częściej roboty lub coboty. To krok w kierunku dalszej automatyzacji strumienia wartości ...

 

Kliknij czerwony PRZYCISK poniżej

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!
Widok portretowy Holger Schnabel, Game Changer ctrlX CORE

Holger Schnabel

Game Changer
ctrlX CORE

LinkedIn

 

Wróć