• Home
  • News & Stories
  • Firma Bosch Rexroth oferuje elastyczną architekturę komunikacyjną dla Fabryki Przyszłości

Wróć

Firma Bosch Rexroth oferuje elastyczną architekturę komunikacyjną dla Fabryki Przyszłości

W pakiecie narzędzi ekosystemu ctrlX AUTOMATION dostępne są rozwiązania komunikacyjne innych dostawców

  • Nokia integruje ctrlX AUTOMATION z sieciami fabrycznymi 5G
  • Prosta konfiguracja i obsługa czujników IO-Link za pomocą rozwiązań ifm
  • Firma WAGO umożliwia elastyczne uzupełnianie modułów wejścia/wyjścia

Komunikacja – na przykład pomiędzy maszynami – to podstawa w Przemyśle 4.0. Firma Bosch Rexroth wraz z innymi dostawcami udostępnia rozwiązania do komunikacji na wszystkich poziomach w ctrlX World, sieci partnerów ctrlX AUTOMATION. Nokia, ifm electronic GmbH oraz WAGO Kontakttechnik GmbH & Co. KG. to nowi partnerzy w ctrlX World.

„W sieci partnerów ctrlX World dostarczamy rozwiązania, takie jak aplikacje umożliwiające naszym klientom rozwiązywanie skomplikowanych problemów w dziedzinie automatyzacji. Jeśli chodzi o sprzęt, dodatkowe wsparcie zapewnia wydajny system sterowania komunikacją przemysłową ctrlX CORE. Dzięki swojej otwartej, elastycznej architekturze ten system spełnia aktualne i przyszłościowe wymagania nowoczesnych fabryk” – powiedział Hans Michael Krause, dyrektor działu zarządzania produktami ctrlX World w firmie Bosch Rexroth AG.

Nowi partnerzy ctrlX World – Nokia, ifm i WAGO w siedzibie firmy Bosch Rexroth w Ulm. (Zdjęcie: Bosch Rexroth AG)

Opracowywanie scenariuszy wykorzystania sieci 5G z firmami Nokia i Bosch Rexroth

Dzięki platformie ctrlX AUTOMATION komunikacja za pomocą sieci Ethernet na poziomie zakładu produkcyjnego jest możliwa jako standard. Firma Bosch Rexroth wspólnie z firmą Nokia pracuje również nad rozwiązaniami w zakresie łączności systemu automatyzacji z prywatnymi i zakładowymi sieciami 5G, umożliwiającymi komunikację maszyn i autonomicznych systemów transportu za pomocą sieci 5G.

Sieć 5G firmy Nokia działa już w nowej modelowej fabryce w Centrum Obsługi Klienta oraz Innowacji firmy Bosch Rexroth w Ulm. Można dzięki niej opracowywać scenariusze wykorzystania prywatnej łączności bezprzewodowej w połączeniu z platformą ctrlX AUTOMATION. W modelowej fabryce firmy Bosch Rexroth urzeczywistnia się koncepcja „podłącz i produkuj”. Komponenty, moduły, podsystemy i rozwiązania systemowe identyfikują się, rozpoznają swoje zadania i zyskują pełną gotowość za jednym naciśnięciem przycisku.

„Sieci 4.9G i 5G będą odgrywały kluczową rolę w realizacji wizji Fabryki Przyszłości. Nokia Digital Automation Cloud, system dla zakładów przemysłowych firmy Nokia, zapewnia bardzo małe opóźnienia i wysoki poziom niezawodności, a także skalowalne możliwości, dzięki wykorzystaniu standardowej technologii komunikacji mobilnej. Nokia to jeden z największych dostawców prywatnych sieci bezprzewodowych, obsługujący ponad 380 klientów, z których przeszło 70 korzysta już ze standardu 5G, przyspieszając swoją cyfrową transformację” – powiedział Jochen Apel, dyrektor działu technologii cyfrowych w firmie Nokia.

Rozwiązania ifm do prostej konfiguracji i obsługi czujników IO-Link

ifm electronic GmbH, specjaliści w dziedzinie technologii czujników, również oferują rozwiązania w zakresie komunikacji pomiędzy maszynami a inteligentnymi systemami przemysłowymi. „Wykorzystywanie w maszynach coraz większej liczby czujników i siłowników pociąga za sobą rosnące wymagania, jeśli chodzi o funkcje łączności. Oprócz magistrali automatyzacji EtherCAT wraz z ifm oferujemy łatwy sposób parametryzacji i obsługi czujników IO-Link” – wyjaśnił Hans Michael Krause.

Czujniki IO-Link oraz urządzenia nadrzędne dostarczane przez firmę ifm można w pełnym zakresie integrować z systemem ctrlX AUTOMATION. Ułatwia to między innymi uruchamianie maszyn. Oprogramowanie ifm jest zainstalowane na tym samym komputerze co pakiet narzędzi do projektowania ctrlX WORKS firmy Bosch Rexroth.

Benno Kathan, CTO w grupie ifm, wyjaśnia: „Za pomocą IO-Link wiele parametrów procesu można przesyłać cyklicznie, wykorzystując pojedynczy przewód czujnika. Zwiększa to wydajność systemu i pozwala ograniczyć koszty. Komunikacja IO-Link z czujnikami oferuje także szerokie możliwości w zakresie scentralizowanej diagnostyki i parametryzacji. Koncepcja „podłącz i pracuj” to ważna zaleta dla naszych klientów, jeśli chodzi o uruchamianie urządzeń. Wszystkie te funkcje stają się teraz dostępne dzięki ctrlX World”.

Systemy wejścia/wyjścia firmy WAGO uzupełniają pakiet ctrlX I/O

WAGO Kontakttechnik GmbH & Co. KG, dostawca złączy i rozwiązań w dziedzinie automatyzacji, a także elektronicznych komponentów do interfejsów, to nowy partner ctrlX World. Firma uzupełnia pakiet ctrlX I/O sprawdzonymi systemami wejścia/wyjścia do szafek sterowniczych oraz do obsługi maszyn. Na pierwszym etapie firma WAGO konfiguruje systemy wejścia/wyjścia do określonych zadań w obszarze przetwarzania sygnałów oraz elastyczne połączenia czujników i siłowników na platformie ctrlX AUTOMATION. Systemy firmy WAGO obsługują wiele protokołów komunikacji dostosowanych do potrzeb różnych branż, umożliwiając realizację zastosowań wykraczających poza obszar inżynierii mechanicznej i przemysłowej. Klienci zyskują skalowalne rozwiązania umożliwiające wprowadzanie mierzonych wartości fizycznych oraz pochodzących z aplikacji i bazujących na zasobach w wielu obszarach, m.in. automatyzacji budynków, zarządzaniu energią, łączności w zakładzie produkcyjnym itp.

„W ctrlX World wraz z firmą Bosch Rexroth zapewniamy użytkownikom swobodę, której potrzebują, aby tworzyć indywidualne rozwiązania z możliwością adaptacji. Dzięki temu mogą oni elastycznie reagować na potrzeby swojego sektora” – powiedział Marco Henkel, wiceprezes ds. zarządzania technologią w Grupie WAGO.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania firma Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Firma Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad 29 600 osób i odnotowała w 2020 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 5,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 395 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2020 r.). Odnotowała w 2020 r. przychody ze sprzedaży
w wysokości 71,5 mld EUR. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo.
Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0
oraz mobilności usieciowanej. Wizją Grupy Bosch jest mobilność, która rozwija się w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Grupa Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie Grupa Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia”. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w ok. 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Grupa Bosch w I kwartale 2020 r. osiągnęła neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w ponad 400 swoich oddziałach na całym świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 73 000 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 129 miejscach na całym świecie, w tym blisko 34 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

 

Widok portretowy Hans Michael Krause, Game Changer ctrlX World

Hans Michael Krause

Game Changer
ctrlX World

LinkedIn

 

Wróć