Nasz specjalista ctrlX developR André pasjonuje się zagadnieniami uczenia maszynowego i technologiami AIoT. W tym odcinku przedstawia swoje przemyślenia dotyczące tych obszarów, opowiada o ich zastosowaniach w środowisku ctrlX AUTOMATION oraz prezentuje korzyści dla użytkowników.
Czy coś już wiesz o systemie ctrlX OS? W drugim odcinku Johannes szczegółowo omówi nasz system operacyjny czasu rzeczywistego oparty na systemie Linux. Jest on od niedawna dostępny także dla zewnętrznych dostawców.
Zapraszamy do obejrzenia sezonu 3 cyklu „ctrlX developR”. W pierwszym odcinku Michael, nasz specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, opowie, w jaki sposób z wykorzystaniem platformy ctrlX AUTOMATION można zbudować system odporny na ataki.
System sterowaniaInżynieryjneAutomatyzacjaSecurity
Intralogistyka się zmienia. Firma DAMBACH Lagersysteme wprowadza korzyści z automatyzacji do magazynu paletowego. DAMBACH COMPACT SHUTTLE umożliwia jeszcze bardziej efektywne składowanie i pobieranie palet w magazynach wysokiego składowania. Jest sterowany przez oszczędzający miejsce, wydajny system ctrlX CORE, dzięki czemu może idealnie wykorzystać swoje atuty.
Rozwój uczenia maszynowego jako podobszaru sztucznej inteligencji przebiega błyskawicznie. Jeszcze niedawno aplikacje tego typu były w powijakach. Obecnie pozwalają one systemom na autonomiczne działanie i podejmowanie decyzji. Usługi i aplikacje oparte na danych to nasza przyszłość. Obejmują one w szczególności aplikacje, które udostępniają informacje na temat stanu komponentów lub w ramach konserwacji predykcyjnej umożliwiają wczesne wykrywanie ryzyka wystąpienia awarii. Platforma ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth przyczynia się do szybszego rozwoju tych rozwiązań. To proces uczenia się w wielu aspektach.
Jednym z elementów fabryki przyszłości jest sieć, która coraz ściślej łączy ze sobą technikę sterowania, technologie informatyczne i Internet rzeczy (IoT). Te odrębne systemy muszą być ze sobą sprawnie połączone, aby móc obsługiwać w pełni cyfrowe procesy. Jednocześnie wzrasta jednak ryzyko cyberataków, ponieważ przestępcy uzyskują więcej punktów, przez które mogą przedostać się do środowiska. W świecie komunikujących się systemów ataki mogą wyrządzić więcej szkód niż kiedykolwiek dotąd. Niezbędne jest więc konsekwentne wdrażanie zabezpieczeń na wszystkich poziomach.
System sterowaniaInżynieryjneAutomatyzacjaSecurity
Magazyn branżowy „Computer & Automation” co roku zachęca czytelników do głosowania na „Produkty Roku”. W tym plebiscycie oparty na systemie Linux system operacyjny ctrlX OS zdobył pierwsze miejsce w kategorii Software & IT.
Bosch Rexroth otwiera nowy wymiar swobody w hydraulice przemysłowej – dzięki platformie oprogramowania H4U (Hydraulics for You – Hydraulika dla Ciebie) i zestawowi narzędzi do automatyzacji, jakim jest ctrlX AUTOMATION. Know-how z zakresu hydraulicznej techniki regulacji, który dotychczas w istotnym stopniu związany był ze sprzętem, obecnie dostępny jest w ramach aplikacji. Dzięki platformie H4U funkcje hydrauliczne można wdrażać od razu i w bardzo łatwy sposób – całkowicie niezależnie od sprzętu. Tym samym system ctrlX AUTOMATION został wzbogacony o aplikacje dla hydrauliki. Efekty tych funkcji to m.in. wyższa wydajność energetyczna.
Dzięki technologii ctrlX AUTOMATION firma Bosch Rexroth wprowadziła otwarte standardy do świata automatyki. Kilka miesięcy temu nadszedł czas na kolejny krok w tej ewolucji – ctrlX OS. Ten oparty na Linuksie system operacyjny dla przemysłu, wcześniej zarezerwowany wyłącznie dla sterownika ctrlX CORE, został teraz udostępniony dostawcom zewnętrznym. Jochen Scheib, nasz programista z zespołu ctrlX developR i architekt oprogramowania, był bardzo zaangażowany w rozwój tego wyjątkowego na rynku systemu. Jest przekonany o jego innowacyjności i potencjale.
Oferując otwarty system operacyjny ctrlX OS, firma Bosch Rexroth wywołała sensację na rynku: jako producent wyspecjalizowany w automatyce, oddzieliła oprogramowanie od swoich urządzeń sterujących i udostępniła je dla świata przemysłu. W rezultacie nawet konkurenci mogą używać tego opartego na Linuksie systemu operacyjnego do własnych celów oraz stać się partnerami w zakresie systemów i technologii. Firma WAGO zdecydowała się podążać tą drogą. Dziś pomaga w promowaniu otwartości w automatyce jako pierwszy tego rodzaju partner firmy Bosch Rexroth.
Automatyka przyszłości nie będzie już zamkniętym obszarem. Normą stanie się ciągłe przekraczanie granic. Dowodem na to jest również ctrlX OS. Ten oparty na Linuksie system operacyjny dla przemysłu stanowi kolejny kamień milowy w świecie technologii ctrlX AUTOMATION, wyznaczający nowe standardy otwartości i swobody. Dotychczas ctrlX OS był używany wyłącznie w uniwersalnym i otwartym systemie sterowania ctrlX CORE. Teraz firma Bosch Rexroth otworzyła swój system operacyjny dla dostawców zewnętrznych i udostępnia go jako odrębne rozwiązanie, które można stosować w czasie rzeczywistym w środowisku przemysłowym. To jedyne takie rozwiązanie na rynku. Pierwsi partnerzy technologiczni czekają już w kolejce, a programiści z zespołu ctrlX developR realizują kolejne pomysły.
Nawet najlepsza innowacja nie przyniesie pożytku, jeśli nie trafi do grup odbiorców, dla których jest przeznaczona lub nie będzie w pełni wykorzystywana. Maurus Bien, programista z naszego zespołu ctrlX developR, też o tym wie. Jest inżynierem ds. aplikacji specjalizującym się w interfejsach programowania oraz łącznikiem między działem sprzedaży a klientami. W tym wywiadzie wyjaśnia, dlaczego firma Bosch Rexroth, oferująca praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania platformy ctrlX AUTOMATION, odgrywa obecnie wiodącą rolę również w obszarach, w których wcześniej była mało aktywna.
W automatyzacji w przemyśle nieprzerwanie wzrasta zainteresowanie otwartością – zarówno w ujęciu technologicznym, jak i we współpracy między różnymi zaangażowanymi jednostkami. Firma Bosch Rexroth pokazuje, jak to wygląda w praktyce i dlaczego stopień automatyzacji wciąż rośnie. Zwraca też uwagę na to, że odporność łańcuchów dostaw, zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna będą w 2023 r. kluczowe dla branży.
Przyszłość należy do pojazdów elektrycznych – dotyczy to również przemysłu. Pojazdy autonomiczne, czyli AGV (Automated Guided Vehicle) stają się coraz bardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach, które chcą przyspieszyć wewnętrzny przepływ materiałów. Takie urządzenia muszą być jednak zasilane, a proces dostarczania energii powinien charakteryzować się maksymalną efektywnością. Automatyczna ładowarka umożliwia pełne wykorzystanie potencjału przemysłowych systemów elektromobilnych. Dzięki rozwiązaniu Quick Charging Connector (QCC) firmy Stäubli Electrical Connectors pojazdy, które wymagają dużej mocy, mogą być ładowane w bardzo krótkim czasie bez udziału człowieka. Połączenie z platformą ctrlX AUTOMATION i ultrakompaktowym, wydajnym układem sterowania ctrlX CORE pozwala zoptymalizować ładowanie i uzyskać dużą sprawność przesyłu energii w bardzo krótkim czasie.
Uczymy się na podstawie doświadczeń. Ta zasada, do niedawna opisująca wyłącznie działania ludzi, rewolucjonizuje już wiele obszarów codziennego życia i pracy, w których stosowana jest sztuczna inteligencja. Również w przemyśle istnieje ogromny potencjał do rozwoju tego typu rozwiązań. Dzięki internetowi rzeczy (Internet of Things, IoT) przedmioty komunikują się w sieci, a dzięki technologii AI (Artificial Intelligence, AI) stają się inteligentne. Konwergencja obu obszarów, czyli AIoT, niesie ze sobą niezwykłe możliwości — tego zdania jest jeden z naszych ekspertów w dziedzinie uczenia maszynowego, ctrlX developR André Stury.
Rozbudowa sieci oraz łączenie technologii automatyzacji i technologii informatycznych sprawiają, że kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego stają się szczególnie istotne. Odporne systemy zdolne przeciwstawić się atakom są nieodzownym elementem fabryki przyszłości. W wywiadzie Michael Langfinger, ctrlX developR, prezentuje przegląd aktualnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i wyjaśnia, dlaczego platforma ctrlX AUTOMATION mimo wyjątkowej otwartości jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym na wielu poziomach.
Internet rzeczy (IoT) jest uznawany za technologię przyszłości w przemyśle. Dzięki niemu następuje połączenie fizycznych środowisk produkcyjnych ze światem cyfrowym w ramach całego łańcucha wartości. Granice między tymi obszarami coraz bardziej się zacierają. Wpływa to również na zmiany w dziedzinie automatyzacji. W wywiadzie Mauro Riboni, ctrlX developR, opowiada o współdziałaniu technologii IT i OT oraz o możliwościach, jakie niesie ze sobą internet rzeczy.
Nie ślepe podążanie za trendami, a wytyczanie nowych dróg i niezależna praca nad „the next big thing” – oto, co motywuje ctrlX developR-ów. Jednym z nich jest Johannes Albrecht. Ten Product Owner w ctrlX AUTOMATION należy do zespołu od samego początku i napędza rozwój Software Development Kit (SDK), aplikacji oraz ctrlX OS. Jego cel: aby automatyzacja była jak najprostsza dla użytkowników. W poniższej rozmowie Johannes mówi o tym, co najważniejsze w automatyzacji przyszłości oraz o tym, co sprawia, że branża idzie naprzód.
„Źródłem rozwiązań cyfrowych są koncepcje analogowe”: innowacje to owoc działania ludzi. Nie inaczej jest w przypadku ctrlX AUTOMATION. Duży zapał do prowadzenia badań, talent do inicjatyw rozwojowych i siła tkwiąca w innowacyjności sprawiają, że system automatyzacji Bosch Rexroth wyprzedza konkurencję „o dwa kroki”. Kim są osoby, które wkładają serce i duszę w rozwijanie ctrlX AUTOMATION w celu uzyskania szczytowej wydajności, i skąd czerpią motywację?
Od czasu pierwszej prezentacji na targach SPS 2019 wokół platformy ctrlX AUTOMATION udało się zbudować zupełnie nowy świat automatyzacji, w którym użytkownicy mają do dyspozycji wszechstronne, bezpieczne, inteligentne i przyszłościowe rozwiązania. Podczas targów SPS 2022 liderzy projektu z firmy Bosch Rexroth zaprezentowali przedstawicielom branży wszystkie nowości i najważniejsze funkcje pakietu narzędzi.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneNapędyAutomatyzacja
Jak wyglądałby idealny rok automatyzacji dla Game Changera? Hasło „DWA KROKI DO PRZODU” (TWO STEPS AHEAD) oznacza, że z każdym rokiem stajemy się lepsi i nigdy nie stoimy w miejscu. Rok 2022 był ekscytującym rokiem, który mógł być tak udany tylko dzięki współpracy z naszymi klientami, partnerami i kolegami. Chcielibyśmy podziękować i wspólnie spojrzeć wstecz na ten rok pełen otwartości, inteligencji, bezpieczeństwa i nieustannie inspirujących, przełomowych momentów z ctrlX AUTOMATION.
Czym jest automatyzacja bez utalentowanych umysłów, które ją rozwijają i nieustannie pchają do przodu? Innowacyjność, elastyczność i wydajność rozwiązań zależą od ludzi, którzy wkładają swoje serca w ich opracowanie. Deweloperzy z zespołu ctrlX AUTOMATION to game changerzy budujący.
Maseczki ochronne, utrzymywanie bezpiecznego dystansu i ograniczona liczba osób w budynkach – pandemia przyzwyczaiła nas do przestrzegania tych zasad w codziennym życiu i w pracy. Ale kto właściwie liczy, ile osób wchodzi do budynku? ctrlX CORE nadaje się do tego idealnie, automatyzując pracochłonne czynności manualne.
Po dwuletniej przerwie targi SPS – Smart Production Solutions w Norymberdze ponownie otworzyły się dla zwiedzających 8 listopada 2022 roku. Na miejscu można było zobaczyć nowości z platformy ctrlX AUTOMATION w akcji.
Firma Bosch Rexroth od kilku lat całkowicie zmienia świat automatyki. Teraz idziemy o krok dalej, aby jeszcze bardziej zwiększyć możliwości i otwartość systemów automatyzacji. Intensywnie pracowaliśmy nad nowymi produktami i rozwiązaniami. Z rezultatami tych prac można będzie się zapoznać na żywo podczas targów SPS w dniach 8–10 listopada na stoisku 450 w hali nr 7.
„Wyższy poziom otwartości i swobody w automatyzacji” – to hasło definiuje nowe rozwiązania w ekosystemie ctrlX AUTOMATION. Firma Bosch Rexroth będzie je prezentować w dniach 8–10 listopada podczas targów „SPS – Smart Production Solutions” w centrum wystawienniczym w Norymberdze (hala nr 7, stoisko 450).
21 września 2022 r., podczas konferencji prasowej w Centrum Obsługi Klienta i Innowacji w Ulm, firma Bosch Rexroth przedstawiła dwa nowe produkty. Szczególnie interesujące były prezentacje na żywo, które pokazały, jak w praktyce sprawdza się nowy poziom swobody w automatyzacji.
„ctrlX CORE naprawdę robi wrażenie! Działa zupełnie jak smartfon. Wystarczy zainstalować aplikację i masz do dyspozycji sterownik PLC, interfejs HMI, narzędzie do wizualizacji 3D i wiele więcej. W ciągu kilku minut mogę zmienić funkcję, przechodząc do innej aplikacji. Genialne!” – mówi Rajvir Singh, który jest inżynierem ds. rozwoju oprogramowania i specjalistą w dziedzinie automatyki. Jako influencer prowadzący własne kursy e-learningowe Rajvir inspiruje tysiące ludzi. W tej rozmowie opowiedział nam o swojej pracy i wyjaśnił, dlaczego ctrlX AUTOMATION robi na nim takie wrażenie.
Firma Bosch Rexroth zrobiła kolejny krok naprzód jeśli chodzi otwarte rozwiązania: W przeszłości system sterowania ctrlX CORE korzystał wyłącznie z systemu operacyjnego bazującego na systemie Linux, umożliwiającego przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Jednak teraz jest on dostępny jako odrębne rozwiązanie dla środowisk przemysłowych. System operacyjny ctrlX OS można wykorzystywać na wszystkich poziomach – od zakładu produkcyjnego po chmurę, oraz z różnym wyposażeniem.
Systemy planarne oferują niespotykany potencjał, który może być wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. ctrlX FLOW6D firmy Bosch Rexroth przenosi wydajny transport bezkontaktowy oraz pozycjonowanie na zupełnie nowy poziom. Swobodnie poruszające się wózki transportowe przemieszczają się po powierzchniach poziomych, pionowych oraz na trasach podwieszanych. Każdy wózek posiada sześć stopni swobody i porusza się z dużą prędkością i wysoką precyzją – bez tarcia i generowania zanieczyszczeń.
ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth to platforma automatyzacji, która pozwala firmom z różnych branż dzielić się specjalistyczną wiedzą, aby wspólnie tworzyć rozwiązania. Sieć partnerów zrzesza już ponad 60 dostawców – ostatnio dołączyły do niej firmy Salesforce oraz SICK.
„Nasz pakiet narzędzi ctrlX AUTOMATION, stworzony na zasadzie smartfona automatyki przemysłowej, stanowił w 2020 roku przełomowy krok w kierunku otwartych systemów automatyki. Wprowadzenie ctrlX World w roku 2021 umożliwiło przejście od otwartej platformy do ekosystemu przemysłowego. Dalszy rozwój tych koncepcji zapewni jeszcze bardziej zwiększy swobodę i otwartość systemów automatyki przemysłowej”.
Rozwiązanie ctrlX CORE jest dobrze znane w automatyce przemysłowej jako ultrakompaktowy system sterowania o dużej wydajności. Stanowi ono główny element platformy ctrlX AUTOMATION i może zostać wykorzystane praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest układ sterowania. Z czego wynika jego uniwersalność?
Jeszcze większa wolność wyboru w dziedzinie automatyzacji! Podczas czwartej konferencji „ctrlX AUTOMATION” dla prasy branżowej, która odbędzie się 21 września 2022 r. w Centrum Obsługi Klienta i Innowacji w Ulm, firma Bosch Rexroth przedstawi nowe rozwiązania reprezentujące wyższy poziom automatyzacji.
Nowe koncepcje zrównoważonego rozwoju należy rozwijać nie tylko w sektorze konsumenckim; nadszedł czas, aby również w sektorze B2B przełamać stare schematy. Oferta usług nastawionych na zrównoważony rozwój wspiera użytkowników m.in. w zakresie uruchomienia, eksploatacji i konserwacji zapobiegawczej. Dowiedz się więcej z naszej białej księgi.
“The stage is yours” hieß es am 13. Juli beim Finale der ctrlX developR Challenge. Entwickelnde aus aller Welt hatten sich der Herausforderung gestellt, neue Ideen für zukunftsträchtige Automatisierungslösungen zu entwickeln. Fünf Finalisten überzeugten die Jury mit ihren Projekten.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
13 lipca dwustu dwudziestu programistów i ekspertów branżowych przejęło we władanie park technologiczny TechPark w Centrum Obsługi Klienta i Innowacji firmy Bosch Rexroth w Ulm. Zjawili się tam, aby wziąć udział w konferencji zorganizowanej specjalnie dla programistów. Jedenastu mówców wystąpiło na głównej scenie, a trzynastu – podczas sesji tematycznych, wygłaszając prelekcje na takie tematy jak platformy i ekosystemy, pakiety SDK, zabezpieczenia cybernetyczne, Internet rzeczy, interfejsy API czy uczenie maszynowe.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
Kształtujemy przyszłość! Opracowywanie nowych, przyszłościowych rozwiązań w oparciu o nowe pomysły — oto jeden z celów konkursu ctrlX developR Challenge zorganizowanego przez firmę Bosch Rexroth. Ten międzynarodowy konkurs zmotywował programistów z całego świata do dążenia do doskonałości i przerósł wszelkie oczekiwania. Ujawnił on nieoczekiwane możliwości biznesowe, jakie daje platforma ctrlX AUTOMATION, doprowadził do nawiązania nowych kontaktów i przede wszystkim zapewnił wszystkim zaangażowanym świetną zabawę!
O weryfikacji rozwiązań cyfrowych na wczesnym etapie symulacji i wykorzystaniu możliwości generowania kodu do przenoszenia ich na platformę automatyzacji
Procesy lean, elastyczność i zwinność są dziś niezbędne do osiągnięcia wysokiej efektywności ekonomicznej. Platforma ctrlX AUTOMATION zapewnia je również w robotyce.
Christian Zentgraf wraz z mentorami wspiera uczestników w fazie tworzenia rozwiązań w ramach konkursu ctrlX developR Challenge. W tej rozmowie zdradza szczegóły dotyczące projektów uczestników oraz wyjaśnia, co tenis stołowy ma wspólnego z automatyką.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
Konferencja stworzona dla programistów! W dniach 13 i 14 lipca w naszym Centrum Innowacji w Ulm odbędzie się Konferencja ctrlX developR, w której wezmą udział programiści i eksperci branżowi. Punktem kulminacyjnym programu będzie ogłoszenie zwycięzców konkursu ctrlX developR Challenge.
Kampania marketingowa platformy ctrlX AUTOMATION znalazła się na krótkiej liście nominacji do nagrody „Best of Content Marketing 2022” w kategorii strategii opracowania treści.
Przyszłością automatyzacji są środowiska przemysłowe. Firma Bosch Rexroth przybliży to dnienie na targach HANNOVER MESSE, prezentując platformę ctrlX AUTOMATION. Sieć partnerów stale się rozrasta, a rozwiązania z zakresu automatyki są rozbudowywane o nowy sprzęt. Zwiększa się również liczba aplikacji dostępnych w serwisie ctrlX Store.
Wdrożenie koncepcji „lean manufacturing” to w przedsiębiorstwach produkcyjnych istotny element budowania przewagi nad konkurencją. Należy udoskonalić procesy w taki sposób, by firma mogła działać szybciej i z większą elastycznością, a tym samym zwiększyć swoją rentowność.
Korzystając z procesu projektowania współbieżnego, firmy DWFritz Automation i Bosch Rexroth w rekordowym czasie wspólnie zaprojektowały i zainstalowały w pełni zautomatyzowaną, wydajną linię przeznaczoną do produkcji baterii.
Automatyka przemysłowa przechodzi obecnie transformację, a w 2022 roku będzie nadal ewoluować. Steffen Winkler dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat trendów w tej dziedzinie.
Andreas Schiffler i Cesare Bornaghi muszą zmierzyć się w konkursie ze szczególnym wyzwaniem – zagadnieniem, nad którym pracują, jest „głębokie uczenie”. W wywiadzie obaj uczestnicy opowiadają o tym, dlaczego ich projekty mają wyjątkowy charakter i czego udało się im dowiedzieć w trakcie prac.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
Ze względu na dużą liczbę przemieszczeń w systemach montażu i manipulacji istotne jest monitorowanie długości cyklu pracy i czasu wykonywania poszczególnych operacji. Oferta rozwiązań Bosch Connected Industry z rodziny Nexeed obejmuje systemy wspomagania środowisk montażu i testów produkcyjnych. Te sprawdzone aplikacje są również dostępne na platformie ctrlX World.
W konkursie „Red Dot Award: Product Design” każdego roku nagradzane są najlepsze produkty, które niezależnie od swoich walorów estetycznych i funkcjonalnych, inteligentnego działania czy innowacyjności wyróżniają się znakomitą jakością wzornictwa.
Co motywuje programistów do udziału w międzynarodowym konkursie, w którym mogą realizować swoje pomysły i projekty dotyczące platformy ctrlX AUTOMATION? Trzech uczestników tego konkursu pomoże nam odpowiedzieć na to pytanie.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
Wyzwanie ctrlX developR Challenge to coś więcej niż tylko zwykły konkurs. W wywiadzie z Jasmin Heim dowiesz się, w jaki sposób uczestnicy biorą udział w procesie rozwoju ctrlX AUTOMATION, jaki jest oddźwięk i jak będzie przebiegać dalsza część wyzwania.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
Jak przekształcić szybkoobrotową frezarkę dentystyczną w wydajny, zautomatyzowany system obróbki skrawaniem dla przemysłu samochodowego? Przedsiębiorstwo AKCURATE & CIMT wyspecjalizowane w inżynierii mechanicznej z powodzeniem podjęło to wyzwanie, wykorzystując kompleksowy pakiet rozwiązań firmy Bosch Rexroth.
Obecnie uczestnicy ctrlX developR Challenge pracują wraz z mentorami nad urzeczywistnieniem swoich pomysłów. Bądźcie ciekawi, który projekt przekona do siebie jury podczas wielkiego Pitch Eventu 13 lipiec i wygra wyzwanie!
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneAutomatyzacjaIoT
Ambitni programiści mogą wnieść swój wkład w rozwijanie platformy ctrlX AUTOMATION, biorąc udział w międzynarodowym konkursie ctrlX developR Challenge. Konkurs ten już trwa. Otrzymaliśmy wiele nowatorskich pomysłów i przeprowadziliśmy wstępną selekcję kandydatów. Teraz rozpoczyna się decydująca faza.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
Platforma ctrlX AUTOMATION jest rozwijana i udoskonalana z uwzględnieniem wymagań i doświadczeń użytkowników. Dlatego oferowany przez nią zestaw narzędzi do automatyzacji jest zawsze dostosowany do potrzeb nowoczesnej inżynierii oprogramowania.
Jakie wymagania są stawiane nowoczesnej inżynierii oprogramowania i jaki ma ona potencjał? Dr Andreas Angerer, dyrektor ds. badań i innowacji w firmie XITASO GmbH, udzielił szczegółowej odpowiedzi na to pytanie na przykładzie platformy ctrlX AUTOMATION.
ctrlX CORE, nasz ultrakompaktowy układ sterowania przeznaczony do zastosowań związanych z automatyzacją, otrzymał wyróżnienie („Honorable Mention”) w kategorii „Układy sterowania: sterowniki programowalne PLC i PAC” w konkursie Engineers’ Choice Awards 2022.
Linie montażowe przyszłości są połączone z siecią, cyfrowe i odchudzone. Wyroby same znajdują swoją drogę w procesie produkcji, a autonomiczne mobilne roboty transportują materiał w odpowiednie miejsce we właściwym czasie.
Firma VHE Industrial Automation zaprojektowała niedawno pierwszą w Holandii maszynę, która łączy funkcję ctrlX MOTION z platformą sterowania ctrlX CORE.
Rozwiązania do automatyzacji odznaczające się znakomitymi parametrami technicznymi opłacają się jedynie wówczas, gdy są niezawodne i efektywne. Dlatego niezwykle ważna jest ich właściwa konserwacja i pielęgnacja oraz odpowiednie zarządzanie. Aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wsparcie, firma Bosch Rexroth oferuje szeroki wybór łatwych w użyciu usług ctrlX SERVICES w ekosystemie ctrlX AUTOMATION.
For the past 60 years, Bosch Rexroth, an innovation driver in the global welding industry, has repeatedly faced the task of making technologies fit the requirements of the Factory of the Future. And once again, a milestone has been achieved in resistance spot welding – with the new welding control generation PRC7000.
Przekuwanie koncepcji w projekty – to główny cel ctrlX developR Challenge. Programiści mogą zgłaszać się do 31 grudnia. Międzynarodowy konkurs to okazja, aby urzeczywistnić wizje innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji przy pomocy platformy sterowania ctrlX CORE. Na co zwraca szczególną uwagę jury i dlaczego ten konkurs to coś więcej niż hackaton? Rolf Najork, juror i członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH, odpowiada nie tylko na te pytania.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
Rosnące wymagania dotyczące produktywności, krótkiego czasu konfiguracji i interpolacji CNC są stałym elementem branży zajmującej się wycinaniem kształtowym. Rozwiązanie MTX z grupy systemów CNC firmy Bosch Rexroth tworzy doskonałą podstawę dla producentów maszyn i użytkowników, która pozwoli im sprostać rosnącym wyzwaniom.
Komunikacja – na przykład pomiędzy maszynami – to podstawa w Przemyśle 4.0. Firma Bosch Rexroth wraz z innymi dostawcami udostępnia rozwiązania do komunikacji na wszystkich poziomach w ctrlX World, sieci partnerów ctrlX AUTOMATION.
Bardzo cieszyliśmy się, że w końcu będziemy mogli powitać Państwa ponownie osobiście na targach SPS w Norymberdze. W związku z coraz bardziej zaostrzającą się sytuacją pandemiczną w Niemczech, z ciężkim sercem podjęliśmy decyzję o odwołaniu naszego udziału w targach w Norymberdze. Zdrowie wszystkich uczestników jest naszym najważniejszym priorytetem.
Bosch Rexroth AG oraz firma Gerhard Schubert GmbH, specjalizująca się w produkcji zrobotyzowanych maszyn pakujących, określiły ramy dalszej współpracy. Dotychczasowa współpraca, rozpoczęta niemal 40 lat temu, została przedłużona na kolejne 4 lata.
Co się stanie, gdy połączymy futurystyczne przemysłowe systemy sterowania z najbardziej kompaktowym systemem napędowym dostępnym na rynku oraz aplikacjami? Świat automatyki nieprzerwanie się rozwija. Dzięki temu producenci maszyn mogą znacznie skrócić czas potrzebny na ich tworzenie i bez trudu dodawać do nich przydatne funkcje.
System sterowaniaInżynieryjneNapędyAutomatyzacjaIoT
Powstające obecnie innowacyjne rozwiązania są wynikiem wspólnej pracy wielu osób. Co więcej, nowa generacja użytkowników ceni produkty odznaczające się dużą efektywnością i elastycznością. Dlatego użytkownicy chcą przez cały czas mieć dostęp do bieżących informacji. Muszą również wiedzieć, w jaki sposób uzyskać natychmiastową pomoc, jeśli okaże się niezbędna.
Firma Bosch Rexroth sukcesywnie rozszerza platformę ctrlX AUTOMATION i związany z nią ekosystem o aplikacje, które można wykorzystać w nowoczesnej inżynierii.
Odliczanie trwa: 21 września zaczęła się faza rejestracji do ctrlX developR Challenge. Już teraz zapraszamy ambitnych programistów do dzielenia się kreatywnymi pomysłami na innowacyjne rozwiązania z zakresu automatyzacji.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneIoTAutomatyzacja
Firma Bosch Rexroth zapewnia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do rozwiązań z zakresu automatyzacji, a ponadto umożliwia im samodzielne tworzenie aplikacji na platformie ctrlX AUTOMATION.
Rozwiązania IndraDrive ML oraz ctrlX DRIVE firmy Bosch Rexroth z możliwością indywidualnej konfiguracji mogą być wykorzystywane w wydajnej diagnostyce akumulatorów.
Transformacja cyfrowa jest dziś rzeczywistością. SICK Solution World to konferencja online i targi organizowane w formie stacjonarnej, na których prezentowane są rozwiązania w zakresie transformacji cyfrowej. W wydarzeniu uczestniczą czołowi globalni partnerzy, a także studenci.
Na tegorocznej wrześniowej konferencji dla prasy fachowej zaprezentowaliśmy nasze innowacje związane z platformą ctrlX AUTOMATION. W nowym Centrum Obsługi Klienta oraz Innowacji w niemieckim Ulm zrobiliśmy wrażenie na dziennikarzach, którym pokazaliśmy nowości na tej platformie automatyzacji.
Podróż po świecie automatyki dzięki technologii aplikacji — tak wyglądała wizja firmy Bosch Rexroth, gdy przedsiębiorstwo w 2019 r. wprowadzało na rynek platformę ctrlX AUTOMATION. W 2021 r., wraz z udostępnieniem platformy ctrlX World, ctrlX AUTOMATION zmienia się z otwartej platformy w przemysłowy ekosystem.
Bosch Rexroth zainwestuje ok. 25 mln EUR w segmenty produkcji urządzeń elektronicznych i logistyki w swoim dziale automatyki w Lohr-Wombach i wesprze za pomocą automatyki przemysłowej rozwój swojego zakładu.
Stopień automatyzacji procesów logistyki wewnątrzzakładowej rośnie, a coraz większą wagę przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa i szybkości działania. Dlatego też w logistyce i gospodarce magazynowej coraz częściej używane są systemy automatyki oraz roboty.
Mniej często znaczy więcej: Odchudzona produkcja jest ważnym czynnikiem konkurencyjnym wśród przedsiębiorstw produkcyjnych. Koncepcja ta polega na usprawnianiu procesów, aby pracować szybciej i bardziej elastycznie, a zarazem bardziej ekonomicznie.
W nowoczesnej automatyzacji obszary sterowania maszyną, informatyki i Internetu rzeczy płynnie łączą się ze sobą. Firma Bosch Rexroth łączy te technologie dzięki platformie ctrlX AUTOMATION.
Proste uruchamianie aplikacji IoT z zachowaniem zasady modułowości – to właśnie umożliwia Node-RED, graficzne narzędzie do programowania stworzone przez IBM. Użytkownicy ctrlX AUTOMATION mogą korzystać z oprogramowania open source.
Młoda firma z Berlina pracuje nad trwałymi, dowolnie łączonymi maszynami wykorzystywanymi w innowacyjnym procesie wykrawania w tworzywach sztucznych. Najważniejszym elementem tych maszyn jest wysoce dynamiczny serwonapęd firmy Bosch Rexroth. Spełnia on najwyższe wymagania w zakresie funkcjonalności i zadziwia swoją wydajnością.
Producenci oraz użytkownicy maszyn podchodzą z entuzjazmem do zwiększania wydajności poprzez automatyzację. Trend wskazuje na upraszczanie procesów w coraz większym zakresie.
System sterowaniaSerwis cyfrowyInżynieryjneAutomatyzacja
Innowacja, która zmienia cały rynek: ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth definiuje na nowo automatyzację w przemyśle. Siłę tej innowacji potwierdza teraz ważna nagroda: „Deutsche Innovationspreis 2021“.
Niezależnie od tego, czy chodzi o komponenty, maszyny, czy kompletne procesy produkcji, obecnie modele cyfrowe odgrywają ważną rolę w eksploatacji produktów. Jako cyfrowe repliki produktów i procesów odzwierciedlają one ich właściwości, stan i zachowanie, łącząc świat rzeczywisty ze światem cyfrowym.
Ten postęp jest widoczny również w przypadku ctrlX DRIVE – najmniejszego systemu napędowego na świecie, obsługującego różne serwomotory, który współpracuje z łatwym w integracji, ultrakompaktowym systemem sterowania ctrlX CORE. Razem systemy te nie mają sobie równych jeśli chodzi o kompaktowość, bezpieczeństwo i skalowalność.
Widzenie maszynowe jest nierozerwalnym elementem automatyzacji, umożliwiającym zautomatyzowaną kontrolę procesów za pomocą przemysłowych systemów kamer. HD Vision Systems ułatwia automatyzację dzięki wykorzystaniu funkcji kierowanej wizyjnie lokalizacji, śledzenia i wykrywania obiektów oraz skanowania kodów QR.
Zarówno nasza platforma automatyzacji ctrlX AUTOMATION, jak i nasz system napędowy ctrlX DRIVE otrzymały nagrodę "Plant Engineering Product of the Year".
Choć branże takie jak inżynieria mechaniczna stosują automatyzację od wielu lat, elektryczne rozwiązania automatyzacji stosowane są też w nowych branżach.
W tym odcinku Michael pokazuje, jak programować skrypty Python bezpośrednio w ctrlX CORE bez instalowania zewnętrznych narzędzi na komputerze programisty.
Wytwarzanie przyrostowe (AM – additive manufacturing) znajduje się obecnie na progu masowej produkcji. Innowacyjne rozwiązania automatyzacji są potrzebne do wykonania tego skoku.
Obecnie nowoczesny system automatyzacji nie obejmuje wiedzy tylko jednego dostawcy, ale wykorzystuje specjalistyczną wiedzę i rozwiązania różnych partnerów.
ctrX developR wraca z drugim sezonem! Pierwszy sezon prezentował, jak można intuicyjnie, łatwo i bezproblemowo konfigurować przy użyciu Konfiguratora ctrlX.
Rozwiązanie automatyzacji nie dyktuje już procesów użytkownikowi – teraz sytuacja jest odwrotna. Cyfrowe narzędzia z serii USŁUG ctrlX zapewniają potrzebne wsparcie.
Przedsiębiorstwa produkcyjne są zmuszone do dalszej cyfryzacji procesów w celu utrzymania wydajności procesów produkcyjnych i zagwarantowania zdolności dostaw.
Systemy zaciskania i chwytania znacząco wpływają na elastyczność i precyzję automatycznych procesów produkcyjnych. Schunk optymalizuje procesy przy użyciu ctrlX AUTOMATION.
Programowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek: umieściliśmy programowanie graficzne w oddzielnej aplikacji opartej na Google Blockly, która tworzy np. skrypty Python.
Nasi eksperci ds. rewolucyjnych rozwiązań pokazują, co można osiągnąć przy użyciu Python i ctrlX AUTOMATION, szczególnie w zakresie sztucznej inteligencji.
Nasi eksperci ds. rewolucyjnych rozwiązań ctrlX AUTOMATION, Benjamin Beisel i Hans Michael Krause, wystąpili podczas konferencji Canonical Ubuntu Masters Conference.
ctrlX AUTOMATION zapewnia całościowe podejście do bezpieczeństwa: W odcinku 7 wyjaśniamy dlaczego zdalna konserwacja, między innymi, zyskała na ważności w przypadku Przemysłu 4.0.
Pod koniec 2019 roku firma Bosch Rexroth postawiła tezę "Projektowanie mechaniczne to rozwój oprogramowania", a teraz stawia kolejny krok: "Automatyzacja oznacza rozwój oprogramowania".
Po uruchomieniu ctrlX I/O platforma, charakteryzująca się wykorzystywaniem aplikacji, otrzymuje dodatkowe interfejsy w zakresie zastosowań i sterowania.
Bosch Rexroth wnosi na rynek automatyzacji nowe rozwiązania za pośrednictwem ctrlX SAFETY: najbardziej responsywnego i kompaktowego rozwiązania bezpieczeństwa w swoim rodzaju.
Jesteś gotów, aby poznać nowy świat automatyzacji? To świat, w którym można zmniejszyć koszty komponentów i projektowania nawet o połowę i bez wysiłku eliminować granice pomiędzy sterowaniem maszyn, światem informatyki i Internetem rzeczy. Pokażemy Ci jak platforma ctrlX AUTOMATION pozwala sprostać tym wyzwaniom podczas naszego wirtualnego spotkania informacyjnego Digital InfoDay 21 lipca 2020 r. w godzinach 10:00 - 12:00.
Philipp Guth opowiada o celach związanych z ctrlX AUTOMATION w jego nowej roli jako starszy wiceprezes jednostki biznesowej Rozwiązania automatyzacji i elektryfikacji.
Nawet bez szczegółowej znajomości ofert Rexroth można łatwo tworzyć topologie w sposób graficzny. Automatyczna kontrola wykonywana jest przez Konfigurator ctrlX.
Johannes Albrecht, ekspert ds. rewolucyjnych rozwiązań ctrlX AUTOMATION, prezentuje jak automatyzacja jest rozwijana bez sprzętu – za pomocą ctrlX CORE.
Zdalny dostęp do wszystkich sterowników w jednym miejscu – pozwala na centralne aktualizowanie wszystkich sterowników. To właśnie oferuje Portal urządzeń ctrlX.
Z minimalnymi wymogami w zakresie przestrzeni, ograniczonej potrzebie projektowania i otwartości na nowoczesne języki programowania, ctrlX AUTOMATION oferuje doskonałe rozwiązanie dla systemów kartezjańskich.
SPS to najważniejsze targi branży automatyzacji i stanowiły doskonałe miejsce do zaprezentowania nowej platformy automatyzacji, ctrlX AUTOMATION. Przeżyj prezentację jeszcze raz tutaj.
W przeszłości dostosowywaliśmy się do najnowszych technologii, lecz w przypadku ctrlX AUTOMATION pokonaliśmy fizyczne ograniczenia i otwarliśmy nowe perspektywy.
We wrześniu rozpoczęto komunikację od konferencji prasowej w Ulm. Po niej zorganizowano forum dla globalnych zespołów sprzedażowych. W listopadzie 65 klientów wzięło udział we wcześniejszych testach.
Dzięki nowej platformie automatyzacji ctrlX AUTOMATION Bosch Rexroth przełamuje tradycyjne granice pomiędzy sterowaniem maszynami, IT, a Internetem rzeczy.
Podczas prac nad ctrlX AUTOMATION postawiliśmy sobie za cel stworzenie najbardziej otwartej i gotowej na przyszłość platformy automatyzacji na rynku – dla OT i IT.
"Cavi ibridi: novità igus per motori Bosch Rexroth e azionamenti Siemens"
Nei sistemi di servo-azionamento sempre più spesso vengono utilizzati cavi ibridi che, unendo due tipologie di cavo, assolvono alla duplice funzione di fornire energia (servo) e trasmettere dati al sistema di controllo (encoder) con vantaggi in termini di spazio, peso e costo.
"Bosch Rexroth met le cap sur des solutions au service de l’industrie du futur"
Engagé depuis des années pour une industrie de demain plus responsable, Bosch Rexroth met au point des solutions industrielles plus respectueuses de l’environnement, agissant directement sur la préservation des ressources, la réduction de la consommation d’énergie et l’amélioration des performances industrielles.
Ett par klick. Det är allt som krävs för att föra över parametrar från Bosch Rexroths linjära axlar, fleraxliga system och elektromekaniska cylindrar till motorstyrningen. Sedan är det bara att köra.
Setting up a future-facing factory doesn’t need to cost the earth, nor does it need to be overwhelmingly complex or time-consuming. To help realize the factory of tomorrow, today, Bosch Rexroth shares eight practical and manageable steps that you can take to dramatically improve your factory – and reap the rewards
"Firma Bosch Rexroth uruchomiła już sprzedaż nowych produktów z platformy ctrlX AUTOMATION"
ctrlX AUTOMATION daje elastyczność w tworzenia scentralizowanych i zdecentralizowanych topologii automatyzacji z personalizowanymi aplikacjami stron trzecich.
"Mamy aplikację, która to umożliwia! Firma Bosch Rexroth prezentuje nową platformę automatyzacji opartą na Internecie"
ctrlX AUTOMATION daje elastyczność w tworzenia scentralizowanych i zdecentralizowanych topologii automatyzacji z personalizowanymi aplikacjami stron trzecich.