Nasza wizja

Nasza wizja Fabryki Przyszłości zakłada całkowitą zdolność do nieustających zmian. Jedynie ściany, podłoga i sufit hali produkcyjnej będą stałymi elementami fabryki. Pozostałe wyposażenie produkcyjne będzie w całości przenośne. Linie produkcyjne staną się modułowe, a maszyny wchodzące w ich skład będą mogły się przemieszczać i samodzielnie układać w nowe linie służące do innych zadań. Bezprzewodowa komunikacja między wszystkimi komponentami procesu produkcyjnego odbywać się będzie za pośrednictwem standardu 5G, a zasilać je będzie indukcyjny system ładowania przez podłogę.

Tak pokrótce wygląda nasz plan. To jest nasza wizja.

To propozycja ukierunkowana na potrzeby klientów. Ma ona spełnić ich oczekiwania jako producentów, ale także zaspokoić potrzeby ich klientów końcowych. W krótkim okresie wdrożenia nasza wizja może nie wydawać się aż tak atrakcyjna, szczególnie dla mniejszych producentów. Oni borykają się z bardziej palącymi problemami: jak można prowadzić działalność bardziej efektywnie? Co zrobić by produkować taniej? Dla nich jakiekolwiek długoterminowe koncepcje nie są aż tak ważne.

Przekonajmy ich, że jednak są one istotne, nie tylko w dalekiej przyszłości, ale już teraz. Rozpoczęcie wdrażania wizji Fabryki Przyszłości może rozwiązać problemy dotyczące udoskonalenia procesów produkcyjnych, jakości produktów, efektywności ekonomicznej i inne.

Skupmy się dla przykładu na produkcji krótkoseryjnej. Niektórzy producenci właśnie taką się zajmują. Pomyślmy o konieczności dostosowania linii produkcyjnej do wyprodukowania butów sportowych lub części samochodowych. Przed zmianą konfiguracji wyposażenia produkcyjnego w celu wytworzenia krótkich serii produktów musimy mieć pewność, że to wszystko poprawnie zadziała.

Możemy tu wiele zdziałać, w szczególności w dziedzinie napędów i sterowań, z których nasza firma jest dobrze znana. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy tylko częścią całej branży jednakże, aby poszczególne elementy mogły razem współdziałać, powinny zostać ustanowione te same standardy dla wszystkich. Najważniejsze z nich to protokoły komunikacyjne.

Właśnie dlatego ściśle współpracujemy z naszymi partnerami z branży IT. Dlatego również bierzemy udział w takich przedsięwzięciach jak OPC Fundation lub krajowe platformy Przemysłu 4.0. Producenci zainwestują w rozwiązania jedynie wtedy, gdy będą pewni, że ścieżka, którą wybrali jest tą samą, którą podąża cała branża przemysłowa.

Myślę, że możemy oczekiwać wysokiej jakości produktów o niezwykłej różnorodności i elastyczności – nie tylko z punktu widzenia producentów, ale także ich klientów. Co więcej, coraz częściej możliwe będzie wytwarzanie tych produktów z bardzo wysoką jakością w jednocześnie bardzo opłacalny sposób.

Jeszcze jedno. W świecie 10 miliardów ludzi dostosowywanie się do potrzeb będzie bardzo istotną zaletą, a Fabryka Przyszłości może ją urzeczywistnić.

— Rolf Najork