Slide

Wykorzystanie DANYCH z linii produkcyjnej – czwarta rewolucja przemysłowa

rozpoczęła się

właśnie trwa – dołącz do niej!

FABRYKA PRZYSZŁOŚCI

W Fabryce Przyszłości jedynymi stałymi elementami będą ściany, dach i podłoga. Tradycyjne linie produkcyjne zastąpi zestaw modułów, które samodzielnie będą zestawiały się w taki sposób, aby jak najszybciej zrealizować napływające od klientów zamówienia. Science-Fiction? Raczej całkiem bliska przyszłość!

parallax background

IoT W PRZEMYŚLE 4.0

Automatyzacja i robotyzacja fabryk pozwoliła na niespotykaną do tej pory optymalizację procesów produkcji. Pojawienie się na rynku rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), czyli narzędzi, urządzeń i maszyn przemysłowych wyposażonych w adres IP, które potrafią komunikować się z innymi inteligentnymi maszynami i oprogramowaniem za pośrednictwem sieci oraz Internetu wprowadza wiele możliwości, które do tej pory były niedostępne w klasycznej automatyzacji i robotyce.

Jeżeli wyposażymy maszynę czy linię produkcyjną w odpowiednie czujniki procesowe i rejestratory oraz systemy przesyłania danych, będziemy otrzymywać na bieżąco informacje o takich parametrach jak: temperatura, ciśnienie, wilgotność, parametry prądu, wibracje, skład chemiczny, lokalizacja czy transmisję wideo live. Rodzaj zbieranych danych zależy od tego, jakich użyjemy czujników i rejestratorów ale przede wszystkim jaki mamy cel zbierania i analizy danych.

parallax background

ŁATWY DOSTĘP DO DANYCH:

Skorzystaj z tego że Twoja linia produkcyjna oraz maszyny zbierają „dla siebie” bardzo dużo danych, które zazwyczaj widoczne są jedynie na panelach operatorskich, zaszyte w sterownikach czy bezpośrednio w elementach wykonawczych. Jak się do nich dostać nie angażując producenta maszyny lub programisty? Jeśli producent maszyny nie zastosował czujnika, który jest niezbędny do analizy procesu produkcji, jak go w prosty sposób podpiąć i zbierać z niego dane?

Z pomocą przychodzi tutaj IoT Gateway firmy Bosch Rexroth – oprogramowanie, które w łatwy sposób zbiera dane z urządzeń i sterowników na linii produkcyjnej i pozwala przekazywać je do baz danych lub innych systemów IT (np. lokalnie i w chmurze), które mogą olbrzymią ilość danych przeanalizować i wyciągnąć bardzo pożyteczne wnioski dla produkcji.

Wnioski te przekładają się na konkretne korzyści

Jakość i wydajność

Monitorowanie procesu produkcyjnego pod kątem krytycznych parametrów wybranych przez Ciebie i ważnych dla Twojego Klienta – pozwoli na wychwycenie błędów na wczesnym etapie produkcji przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów jakości. Wcześniej wychwycony błąd w ciągu produkcyjnym równa się niższym kosztom jego usunięcia. Wiedza na temat procesu produkcji w obliczu wykrycia wady produkcyjnej pozwoli łatwo dojść do jej źródła i je wyeliminować.

Zmniejszenie kosztów utrzymania parku produkcyjnego

Stały monitoring pracy maszyn pozwala optymalizować ich pracę i przewidywać awarie zanim fizycznie nastąpią. Wymiana elementów eksploatacyjnych na linii wykonywana będzie wtedy, gdy jest to potrzebne i zaplanowane, a nie na przysłowiowego „czuja” i w trakcie, gdy mamy szczyt produkcji.

Modelowanie procesu produkcyjnego

Zebranie danych z fizycznego procesu produkcji pozwala na stworzenie odpowiednich modeli, które w wirtualnych warunkach pozwolą przetestować reakcję fizycznych maszyn lub całej linii na zmianę parametrów pracy. Wszystko to zrealizujesz wirtualnie przed fizycznym wdrożeniem – bez ryzyka strat.

Oszczędność zasobów

Dokładna informacja na temat procesów produkcyjnych pozwala ograniczać marnotrawstwo surowców oraz energii, a przede wszystkim oszczędzać czas pracy ludzi biorących udział w zespołach utrzymania ruchu, pracach remontowych czy bieżącym procesie.

Czarna skrzynka dla Twojej maszyny

Będąc producentem maszyny lub jej użytkownikiem chcemy wiedzieć jak ona pracuje, a szczególnie jak doszło do awarii. Zebrane dane w takich przypadkach mogą być bardzo ważnym elementem analizy przyczyn awarii, a także pozwalają na bieżąco reagować na niepoprawne działania operatorów lub błędy w procesie produkcji.

CECHY IoT GATEWAY

Mulitkonektor – oferujemy oprogramowanie, które łączy się do sterowników i elementów wykonawczych zamontowanych w maszynie czy na linii produkcyjnej wielu producentów. Aby zacząć zbieranie danych nie ma potrzeby żadnego programowania (oczywiście jeśli chcesz to jest taka możliwość). Wystarczy samodzielnie skonfigurować połączenie do czujnika czy elementów automatyki aby rozpocząć zbieranie danych.
Jeśli produkowana przez Ciebie maszyna nie ma jeszcze możliwości przesyłania danych do chmury, a chcesz to łatwo wdrożyć bez zatrudniania developera czy programisty, w takim przypadku IoT Gateway jest rozwiązaniem, którego szukasz.

Slide Urządzenia
na linii lub
maszyna
Wstępna obróbka danych
Sensory
- Wejścia Analog & Cyfra
- CISS poprzez USB
- SCD poprzez BLE
- Janitza Miernik Energii
UMG96RM-EL
Sterowniki PLC - Bosch Rexroth
- Siemens S5, S7
- Beckhoff ADS
- Allen-Bradley ControlLogix

Protokoły - OPC DA Klient
- OPC UA Klient
- MQTT (subskrybent)
- TCP/UDP
- Rexroth Drives Interface
- Rexroth OCI
- Sercos poprzez IP
- Modbus
- REST Klient (JSON)
Pobranie danych * Monitorowanie zdarzeń &
Generowanie alarmów

np. limity, poziomy, licznik

Przygotowanie danych
Modyfikacja danych źródłowych
np. offset, zmiana zakresu

Symulator danych
Generowanie danych losowych
w celu przetestowania
np. sygnał sinusoidy, losowy BOOL

Redukcja ilości danych
Filtrowanie i np. uśrednianie
Przesłanie danych* Baza danych - MySQL
- MongoDB
- Microsoft SQL
- InfluxDB V1.0*
Chmury & Aplikacje
- Oracle IoT Cloud
- Microsoft Azure
- Amazon Web Services
- Bosch Rexroth ODiN
- Nexeed PPM
- Bosch Rexroth IoT Insights
- Nexeed MES
Protokoły
- OPC UA Server
- PPMPv2
- TCP/IP
- MQTT (publish)
- REST
- UMATI
Dane dostępne dla
procesów
Utrzymanie
ruchu
Analiza
jakości
produkcji
Wizualizacja i udostępnianie
KPI
Optymizacja
OEE
Analityka
danych
produkcyjnych
* - lista jest rozbudowywana wraz z kolejnymi wersjami oprogramowania

Konfiguracja poprzez interfejs przeglądarkowy + REST API

KONFIGURACJA PRZEZ PRZEGLĄDARKĘ INTERNETOWA

Poprzez interfejs przeglądarki internetowej ustawiasz opcje programu IoT Gateway i konfigurujesz konkretne połączenia do sensorów, sterowników, serwonapędów. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, aby zacząć korzystać z naszego oprogramowania. Materiały na naszej stronie oraz dostępna dokumentacja pozwala samodzielnie nawiązać łączność z obsługiwanym urządzeniem lub rozwiązać większość napotkanych problemów.

SPRZĘT

Jeśli zastanawiasz się na czym uruchomić oprogramowanie IoT Gateway. Na początek skorzystaj z naszego demo i uruchom oprogramowanie na swoim komputerze np. pracującym pod MS Windows. Potrzebna ci będzie jedynie Java .

W środowisku produkcyjnym oprogramowanie IoT Gateway może być zainstalowane na Twoim sprzęcie przy spełnieniu minimalnych wymagań lub na dostarczonym przez nas komputerze przemysłowym.

parallax background

BEZPIECZEŃSTWO INFORMATYCZNE

Mamy świadomość zagrożeń jakie niesie za sobą ujawnienie danych związanych z Twoją produkcją. W tym celu nasze oprogramowanie wyposażyliśmy w rozwiązania, które są obecnie wymaganym standardem bezpieczeństwa informatycznego:
  • Bezpieczne przesyłanie danych z wykorzystaniem protokołów IPSEC oraz OpenVPN
  • Korzystanie z certyfikatów dla hostów biorących udział w wymianie danych
  • Bezpieczny zdalny dostęp do komputera na którym zainstalowany jest IoT Gateway – jeśli jest taka potrzeba
  • Wbudowany firewall do zarządzania połączeniami do konkretnych portów i hostów
 
 
POBIERZ DEMO