Wróć

Zrównoważony rozwój to kwestia usług serwisowych

Przez długi czas zrównoważony rozwój nie był priorytetem w przemyśle produkcyjnym. Obecnie ulega to zasadniczej zmianie, ponieważ wiele czynników sprawia, że przemiany są nieuniknione. Wiele firm rozpoczęło już swoją transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dzieje się tak dlatego, że wymagania i kierunki rozwoju przemysłu produkcyjnego prowadzą do wzrostu zainteresowania zrównoważonym rozwojem i wspierającymi go usługami.

Wielu osobom zrównoważony rozwój kojarzy się przede wszystkim z ochroną środowiska. Jednak za tym hasłem kryją się nie tylko aspekty ekologiczne, ale także różnorodne kwestie społeczne i ekonomiczne. Temat zrównoważonego rozwoju zadomowił się już w pełni w sektorze konsumenckim. Coraz więcej firm z sektora B2C specjalizuje się w regeneracji i sprzedaży używanych produktów. Teraz również sektor produkcyjny coraz bardziej otwiera się na zrównoważony rozwój i odkrywa ten aspekt jako ważny czynnik tworzenia wartości dodanej.

Klienci oczekują świadomości ekologicznej i społecznej

Transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju została wywołana przez różne czynniki, takie jak brak materiałów w wyniku niedoboru surowców czy przerwania łańcucha dostaw. Ważnym celem jest również ochrona naturalnych zasobów surowcowych, przyczyniająca się do bardziej zrównoważonego rozwoju w przemyśle. Firmy, które stawiają na zrównoważony rozwój, odnoszą wiele korzyści, takich jak wyższa efektywność, niższe koszty, mniejsze ryzyko, a także większa konkurencyjność.

Świadomość ekologiczna i społeczna firmy jest dziś podstawowym kryterium zakupu dla klienta końcowego. Zrównoważony rozwój jest pożądany w całym łańcuchu tworzenia wartości dodanej. Aby wprowadzić zrównoważoną produkcję, konieczne jest zatem uwzględnienie całego cyklu życia produktów. W świecie automatyzacji niezbędna jest więc zmiana sposobu myślenia.

Osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju za pomocą usług serwisowych

Istotnym celem produktów i usług serwisowych przyczyniających się do  zrównoważonego rozwoju jest zapewnienie długotrwałej dostępności. Coraz więcej producentów już podczas projektowania zwraca uwagę na odpowiednią możliwość naprawy i długiej obsługi serwisowej. Koncepcje naprawy, wymiany i regeneracji mają zatem duży potencjał. Utylizacja niepotrzebnych już elementów automatyki stoi w sprzeczności z dzisiejszymi celami ekologicznymi i zasadą zrównoważonego rozwoju. Gospodarka o obiegu zamkniętym, która skupia się na naprawie i regeneracji, jest coraz bardziej pożądana. Powszechnie stosowanymi założeniami są: naprawa w pierwszej kolejności, modernizacja, a zwłaszcza regeneracja produktów (ang. remanufacturing). Jako istotny czynnik zrównoważonej produkcji, regeneracja produktów zapewnia oszczędność energii i materiałów - a także przynosi korzyści pod względem kosztów dla klienta.

Oprócz koncepcji przedłużania dostępności i cyklu życia produktów pojawiają się także nowe modele biznesowe, takie jak usługi w chmurze czy modele leasingowe. Coraz większego znaczenia nabierają usługi cyfrowe, które na podstawie danych są w stanie np. zmniejszyć nieefektywność, a tym samym zoptymalizować procesy. Na przykład aplikacje serwisowe w chmurze mogą być wykorzystywane do monitorowania stanu maszyn i konserwacji zapobiegawczej w myśl konserwacji predykcyjnej (ang. Predictive Maintenance).

Cyfryzacja przemysłowych usług serwisowych znajduje wyraz między innymi w usługach inteligentnych. Coraz większa liczba maszyn i produktów wyposażona jest w czujniki i podłączona do internetu. W internecie rzeczy inteligentne usługi zbierają i analizują dane o klientach w oparciu o połączone w sieci, inteligentne systemy, a także platformy cyfrowe. Metoda profilowania klientów jest z powodzeniem stosowana w marketingu przy określaniu grup docelowych, pożądanych klientów i odpowiedniej komunikacji.

Działanie w sposób holistyczny i zrównoważony – w celu zwiększenia wartości dodanej

W automatyce i innych branżach klasyczne i nowe usługi cyfrowe oraz różne usługi dla całego cyklu życia produktu zawsze oznaczają również wartość dodaną. Sprzyja temu modułowy i skalowalny system automatyki ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth, który zapewnia całościową obsługę i wsparcie oraz dostarcza wszystkie elementy składowe dla kompletnych rozwiązań automatyki w postaci ekosystemu ctrlX World. Obejmuje to także wymagania dla prawie wszystkich zastosowań w dziedzinie automatyki.

Oferta usług nastawionych na zrównoważony rozwój wspiera użytkowników m.in. w zakresie uruchomienia, eksploatacji i konserwacji zapobiegawczej. Portfolio zawiera również usługi sprzyjające długiej żywotności wszystkich komponentów. Firma Bosch Rexroth udostępnia usługi takie jak zaopatrzenie w części zamienne, naprawy, regeneracja i modernizacja produktów.

Dzięki tym i innym usługom pomocniczym firmy Bosch Rexroth przedsiębiorstwa z sektora B2B z powodzeniem oszczędzają surowce, utrzymują koszty na niskim poziomie i są odpowiedzialne ekologicznie. W ten sposób zrównoważony rozwój stanowi decydującą przewagę konkurencyjną.

 

Więcej na ten temat można przeczytać w naszej białej księdze „Zrównoważony rozwój – kwestia usług serwisowych”. Pobierz teraz ...

Widok portretowy Stefan Saul, Game Changer Service

Stefan Saul

Game Changer
Service

 

Sustainability – a question of service

It is not only in the consumer sector that new sustainability concepts must continue to be developed; it is also time to break new ground in the B2B sector. A service offering geared to sustainability supports users during commissioning, operations and predictive maintenance, among other things. Learn more in our whitepaper.

Get your free whitepaper!

Wróć