• Home
  • News & Stories
  • Wprowadzając na rynek rozwiązanie ctrlX SAFETY, firma Bosch Rexroth wyznacza nowe standardy bezpiecznej automatyzacji.

Wróć

Wprowadzając na rynek rozwiązanie ctrlX SAFETY, firma Bosch Rexroth wyznacza nowe standardy bezpiecznej automatyzacji.

Najszybsze i najbardziej kompaktowe zabezpieczenie dostępne na rynku

  • Skalowalność: Od rozwiązania zintegrowanego z napędem do pełnego sterownika bezpieczeństwa

  • Efektywne projektowanie dzięki programowaniu graficznemu

  • Zwarta konstrukcja, najkrótszy czas reakcji i elastyczne możliwości zastosowania

ctrlX SAFETY firmy Bosch Rexroth to nowość w sektorze automatyzacji: najbardziej responsywny i kompaktowy system zabezpieczeń w swojej klasie. Skalowalny system może być wykorzystywany odpowiednio do potrzeb — od rozwiązania SafeMotion zintegrowanego z napędem w systemie ctrlX DRIVE po kompletny system sterowania ctrlX SAFETY. Oprócz elastycznych zastosowań, wśród zalet systemu należy wymienić bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniany przez najkrótsze czasy reakcji, a także opcje wydajnego projektowania za pomocą funkcji programowania graficznego sterownika bezpieczeństwa PLC.

 

 

Rozwiązanie bazuje na dwóch komponentach, które mogą być wykorzystywane niezależnie lub jako kompleksowy system: SafeMotion i SafeLogic Niezwykle kompaktowy sprzętowy system kontroli bezpieczeństwa, który dysponuje funkcją programowania graficznego umożliwiającą szybkie i łatwe tworzenie wymaganych programów, bez potrzeby rozbudowanego szkolenia. Intuicyjny interfejs programowania, dokumentacja ze wskazówkami dla użytkownika oraz gotowe okna dialogowe, w których można gromadzić informacje istotne przy uzyskiwaniu akceptacji znacznie przyspieszają projektowanie w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. W przypadku bardziej wymagających zastosowań sprzęt można rozszerzyć o dodatkowe moduły wejścia/wyjścia podłączane za pomocą bezpiecznej magistrali fieldbus. System jest wyposażony w elastyczne interfejsy, m.in. cyfrowe porty we/wy, ctrlX SAFETYlink, Safety over EtherCAT (FSoE) oraz PROFIsafe (w przygotowaniu). Rozwiązanie ctrlX SAFETYlink umożliwia wymianę bezpiecznych sygnałów wejścia/wyjścia pomiędzy SafeLogic a SafeMotion na napędzie ctrlX DRIVE.

SafeMotion bazuje na modułowym systemie napędowym ctrlX DRIVE i dysponuje skalowalnym oprogramowaniem. Rozwiązanie jest dostępne w wersji podstawowej z funkcjami rozszerzonymi spełniającymi najwyższe wymagania. „SafeMotion obsługuje funkcje zabezpieczeń właśnie tam, gdzie występuje ruch, czyli w napędzie. Nie ma zatem sobie równych jeśli chodzi o szybkość. Jednocześnie system ten może działać jako zabezpieczenie oparte wyłącznie na napędzie, niezależnie od systemu sterowania wyższego poziomu” — powiedział Steffen Winkler, wiceprezes ds. sprzedaży w dziale rozwiązań z zakresu automatyki i elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth.

Kompaktowy, ultraszybki i możliwy do adaptacji system zapewniający bezpieczeństwo

ctrlX SAFETY to najszybsze i najbardziej kompaktowe zabezpieczenie dostępne na rynku, charakteryzujące się również dużymi możliwościami dostosowania. Jak powiedział Steffen Winkler: „W ramach kompleksowego rozwiązania moduły SafeMotion i SafeLogic komunikują się za pośrednictwem interfejsu ctrlX SAFETYlink. Czas reakcji jest 5-10 razy krótszy niż w przypadku zorientowanych na bezpieczeństwo protokołów komunikacji przez tradycyjne magistrale. Jest to możliwe dzięki lokalnym portom we/wy i najkrótszemu czasowi przetwarzania na poziomie 1 ms w przypadku zadań FastChannel. To podstawa, dzięki której można zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i zmieścić zabezpieczenia w urządzeniach o niewielkich rozmiarach”.

Dzięki krótkim czasom reakcji systemy ctrlX SAFETY można wbudowywać w maszynach zajmując minimum miejsca, a certyfikowana technologia zabezpieczeń pozwala sprawniej przeprowadzić procedury odbioru. Po zakończeniu projektowania system zabezpieczeń może być stosowany w maszynach o różnej konstrukcji bez skomplikowanej adaptacji. Ponieważ ctrlX SAFETY obsługuje większość powszechnie stosowanych protokołów bezpiecznej komunikacji typu fieldbus, rozwiązanie to można integrować niemal w każdym systemie automatyzacji, wdrażając modułowe strategie zabezpieczeń oparte na wzajemnej komunikacji.

„Użytkownik otrzymuje rozwiązanie dostosowane do indywidualnych wymagań, zapewniające maksymalną elastyczność i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wykorzystanie otwartych standardów i bezpiecznej łączności na wszystkich poziomach, a także bogaty wybór szybkich funkcji zabezpieczeń odpowiadają założeniom otwartej, zintegrowanej platformy ctrlX AUTOMATION. ctrlX SAFETY uzupełnia ją jako system zabezpieczeń wyznaczający nowy standard” — dodał Steffen Winkler.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania firma Bosch Rexroth oferuje sprawne, skuteczne i bezpieczne mechanizmy ruchu w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy internetu przedmiotów. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia około 31 000 osób i odnotowała w 2019 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 400 000 pracowników na całym świecie (wg danych z wtorek, 31 grudnia 2019). Odnotowała w 2019 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 77,7 mld EUR. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Jako wiodąca firma na rynku Internetu rzeczy (IoT) Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i systemów komunikacji mobilnej. Realizowana przez nią wizja mobilności jest zrównoważona, bezpieczna i niezwykle obiecująca. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie produktów i rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w skomunikowanym środowisku, zawierających funkcje sztucznej inteligencji lub zaprojektowanych i wyprodukowanych z wykorzystaniem takich funkcji. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Mówiąc w skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia mniej więcej 72 600 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 126 miejscach na całym świecie, a także około 30 000 specjalistów w zakresie inżynierii oprogramowania.
Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse.

Steffen Winkler

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

Wróć