Wróć

Użytkownicy zadają pytania, a my na nie odpowiadamy.

Q&A ctrlX AUTOMATION, When users ask questions, we answer them

Platforma ctrlX AUTOMATION jest na rynku od jesieni 2019 roku. Firma Bosch Rexroth wie jak ważny dla dalszego rozwoju produktów i rozwiązań oraz pełnej satysfakcji klientów jest poziom obsługi użytkownika oraz bliski kontakt z obecnymi i potencjalnymi klientami. Uczestnicy internetowego eventu informacyjnego mogli zadawać dowolne pytania dotyczące naszego rozwiązania w dziedzinie automatyzacji. Przedstawiamy najistotniejsze kwestie poruszane przez klientów wraz z naszym komentarzem:

Z jakiej technologii aplikacji korzysta platforma ctrlX AUTOMATION?

Platforma ctrlX AUTOMATION wykorzystuje technologię snap w systemie Ubuntu. Snap jest systemem w formacie kontenera, który pakuje aplikacje i uruchamia w izolowanym środowisku testowym. Dzięki temu aplikacje te mogą być obsługiwane w sposób bezpieczny, ponieważ nie mają dostępu do systemu operacyjnego ani żadnych obszarów związanych z bezpieczeństwem. Zapewnia to także większą elastyczność, gdyż aplikacje można łatwo instalować, aktualizować i usuwać bez bibliotek lub innych komponentów aplikacji, które mogłyby powodować problemy w działaniu systemu. Oznacza to, że system operacyjny i aplikacje są wyraźnie odseparowane od siebie.

Jakie funkcje zastępuje ctrlX CORE?

Zapora systemowa i aplikacja VPN realizująca klasyczne funkcje routera, system sterowania ruchem lub robotami oraz PLC, komputer przemysłowy do obsługi interfejsu HMI oraz brama do transmisji danych wymagają niekiedy użycia czterech urządzeń. Teraz mogą one działać jednocześnie korzystając z ctrlX CORE, czyli jednego rozwiązania.

Czy platforma ctrlX AUTOMATION oferuje opcję łączności z popularnymi chmurami i jak wygląda w tym kontekście sprawa ochrony danych i know-how?

Firma Bosch Rexroth umożliwia łączność z wieloma platformami chmurowymi i systemami informatycznymi na poziomie zakładu produkcyjnego, m.in. Microsoft Azure oraz Bosch Nexeed Industrial Application System. ctrlX Device Portal, który jest wykorzystywany do zarządzania systemem ctrlX CORE, można zainstalować zarówno lokalnie jak i w chmurze. Każdy użytkownik dysponuje własnym obszarem klienckim, do którego pracownicy firmy Bosch Rexroth nie mają dostępu.

Czy inni producenci spoza środowiska ctrlX AUTOMATION mogą być również obsługiwani?

Platforma zapewnia szerokie opcje łączności w zakresie magistrali fieldbus i systemów informatycznych i obsługuje różne technologie, takie jak OPC UA (serwer i klient), EtherCAT oraz PLCopen. Jest również przygotowana do obsługi standardu TSN.

Jak realizowana jest komunikacja z systemami MES?

Interfejsy ctrlX IOT oraz OPC UA zapewniają szeroką gamę opcji połączeń z produkcyjnymi systemami wykonawczymi.

Czy platforma ctrlX AUTOMATION jest przygotowana do obsługi standardu 5G?

Platforma ctrlX AUTOMATION zapewnia możliwość komunikacji bezprzewodowej w standardzie WiFi, 4G oraz 5G

Czy można zintegrować dodatkowe czujniki i jak funkcjonuje koncepcja uprawnień w przypadku ctrlX Data Layer?

Zasadniczo dostęp do ctrlX Data Layer udostępnianego w innym systemie sterowania jest możliwy. Dodatkowe czujniki można uruchamiać za pomocą PLC albo w formie oddzielnej aplikacji. W ten sposób umożliwiamy zachowanie częstotliwości próbkowania w czasie rzeczywistym. Do kontroli dostępu do ctrlX Data Layer wykorzystywana jest koncepcja zintegrowanych szczegółowych uprawnień.

Czy ctrlX CORE można łączyć bezpośrednio z Internetem, czy obsługiwane są silniki krokowe i jak uzyskać dostęp do ctrlX COREvirtual?

Połączenie z Internetem jest właściwie zalecane, ponieważ w ten sposób system sterowania może być bezpośrednio i regularnie aktualizowany za pomocą ctrlX Device Portal. Obsługa silników krokowych jest aktualnie w trakcie realizacji. ctrlX COREvirtual można pobrać za pomocą ctrlX AUTOMATION Community.

Czy napędy w technologi bezszafkowej (IndraDrive Mi) można łączyć z platformą ctrlX AUTOMATION?

Napędy bezszafkowe można w łatwy sposób łączyć np. z ctrlX CORE.

W jaki sposób zarządza się obsługą parametrów ctrlX DRIVE? Czy wygląda to podobnie jak w przypadku napędów IndraDrive z parametrami S oraz/lub P?

Podobnie jak w przypadku naszej jednostki sterującej w systemie IndraDrive, wykorzystywane są parametry S i P.

Jakie standardy zabezpieczeń są spełniane – biorąc pod uwagę w szczególności technologie IndraDrive oraz „Safety on Board“?

W przyszłości rozwiązania ctrlX DRIVE będą oferowane z funkcją STO (Safe Torque Off), a ctrlX DRIVEplus z technologią zabezpieczeń Safe Motion.

Jak przedstawia się sytuacja w zakresie zarządzania danymi jeśli dane dotyczące stanowiska oraz/lub typu muszą być przechowywane w maszynie?

Wszystkie dane sterownika są zlokalizowane w ctrlX Data Layer.

Czy użytkownicy mogą rozszerzać swój system sterowania za pomocą aplikacji inżynieryjnych, takich jak ctrlX PLC?

Można tworzyć oddzielne aplikacje PLC lub korzystać z aplikacji ctrlX PLC. Aplikacje mogą komunikować się za pomocą ctrlX Data Layer i rozszerzać funkcje systemu ctrlX CORE.

Czy platforma ctrlX AUTOMATION jest systemem interpretującym?

Programy tworzone w językach takich jak CoDeSys, C oraz C++ są kompilowane i wykonywane, a języki Python i JavaScript są interpretowane bezpośrednio w systemie sterowania.

Czy można integrować kod C#?

Platforma ctrlX AUTOMATION umożliwia wykonywanie programów w języku C#. Wymagana jest do tego aplikacja wykonawcza, którą można uruchomić w systemie Linux.

Jak uzyskać szablony interfejsu HMI i jak skonfigurować interfejs HMI?

ctrlX HMI umożliwia dostęp do odpowiednich szablonów dla środowiska programowania ctrlX AUTOMATION. Firma Bosch Rexroth udostępnia w tym celu edytor internetowy w formie aplikacji.

Do konfigurowania interfejsu HMI można również wykorzystywać edytory zewnętrzne. Może to być edytor internetowy bazujący na standardzie HTML5, a nawet własne środowisko programowania.

Czy klienci mogą korzystać z rozwiązań cyfrowych powiązanych z ctrlX AUTOMATION?

Tak, na przykład dla branży energetycznej oferujemy naszym klientom makra EPLAN kompatybilne z naszymi komponentami. Najnowsze dane są zawsze dostępne w generatorze EPLAN.

Co więcej, ctrlX Configurator umożliwia wysyłanie e-mailem modeli CAD naszych komponentów w zaledwie kilka minut.

Dostępne są także inne usługi i wskazówki dotyczące symulacji, np. modelowanie, a nawet szkolenie. Oferujemy dynamiczne symulacje całego systemu, które pomagają naszym klientom w weryfikacji i optymalizacji rozwiązań w dziedzinie automatyzacji i zapewnieniu jak najlepszej wydajności.

Czy ctrlX CORE można łączyć z popularnymi systemami symulacji?

Dzięki otwartości naszego systemu i opcjom komunikacji, ctrlX CORE można łączyć korzystając z technologii hardware-in-the-loop, a rozwiązanie ctrlX COREvirtual za pomocą technologii software-in-the-loop.

Jakie oszczędności może przynieść korzystanie z platformy automatyzacji?

Obecnie koszty związane z planowaniem, opracowywaniem projektu, uruchamianiem, a przede wszystkim tworzeniem oprogramowania często przewyższają koszty ponoszone na zakup komponentów systemów automatyzacji.

Jest wiele punktów w całym łańcuchu tworzenia wartości, które pozwalają zaoszczędzić. W przypadku naszych pierwszych kluczowych klientów udało się średnio o 10% ograniczyć wyposażenie maszyn. Jednak oszczędności naszych klientów w zakresie np. szafek sterowniczych okazały się znacznie większe, ponieważ nasze rozwiązanie pozwala zminimalizować rozmiar szafki, a co za tym idzie – także jej koszt. Pozwala to znacznie szybciej i efektywniej przeprowadzić budowę i łączenie jednostek. Można tym samym ograniczyć także zakres prac inżynieryjnych i skrócić całkowity czas projektowania nowej maszyny, co przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji.

Gdzie można dowiedzieć się więcej na ten temat i omawiać ewentualne problemy?

Planujemy udostępnienie różnych platform dyskusyjnych oraz wymiany wiedzy specjalistycznej. Jedną z nich jest ctrlX AUTOMATION Community – forum użytkowników naszych rozwiązań i potencjalnych klientów. Zostanie ono uruchomione w drugiej połowie 2020 roku.

Będziemy ponadto publikować przykładowe zastosowania i tutoriale na platformie GitHub. Uruchomienie dodatkowych usług planujemy również na jesień 2020 roku.

 

Czy mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące platformy ctrX AUTOMATION?

Skontaktuj się

Hans Michael Krause

Game Changer ctrlX World


Nowy Poziom Swobody Projektowania

Dowiedz się, jak platforma ctrlX AUTOMATION może pomóc w znacznie szybszym wdrożeniu indywidualnych rozwiązań oraz w łatwym i elastycznym programowaniu funkcji w dowolnym języku.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY

Wróć