Wróć

SDK: Tworzenie aplikacji jest całkiem proste

Codzienna praca programistów jest inna niż kiedyś. Oprogramowanie do automatyzacji maszyn staje się coraz bardziej skomplikowane, a zadania programistów często wykraczają poza samo programowanie. Dzięki ctrlX AUTOMATION i pakietom Software Development Kit (SDK) firmy Bosch Rexroth tworzenie i dostarczanie aplikacji staje się bardzo proste. Użytkownicy mogą teraz bowiem wykorzystywać własne oprogramowanie i wiedzę w ekosystemie ctrlX AUTOMATION. Użytkownicy mogą korzystać z istniejących aplikacji firmy Bosch Rexroth, ale platforma automatyzacji jest również otwarta na aplikacje innych dostawców.

Obecnie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji nie tworzy się już otoczeniu jednej firmy. Są one raczej wynikiem współpracy z klientami, partnerami i użytkownikami. Bazuje się na mocnych stronach, doświadczeniu i wymaganiach wszystkich zaangażowanych partnerów, aby stworzyć jak najlepsze, całościowe rozwiązanie. Urzeczywistnieniem tej zasady jest platforma ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth.

Ekosystem platformy automatyzacji umożliwia tworzenie i oferowanie dodatkowych funkcji, poza podstawowym pakietem. W ten sposób powstają nowe obszary zastosowania platformy, a klienci zyskują większy wybór funkcji oraz możliwości wdrażania rozwiązań dostosowanych do ich wymagań. Dla partnerów integracja ich aplikacji w tym ekosystemie przynosi dodatkowe korzyści. Funkcje dostępne na platformie ctrlX AUTOMATION i oferowane w ramach społeczności mają praktycznie nieograniczony zakres możliwości.

Software Development Kit jako podstawowe narzędzie programisty

Pakiet Software Development Kit to element łączący. Można go łatwo pobrać w zakładce AppZone serwisu ctrlX AUTOMATION Community, a w przyszłości będzie on także dostępny na platformie GitHub. Pakiet SDK umożliwia między innymi tworzenie aplikacji dla sterownika ctrlX CORE bazującego na systemie Linux. Istniejący kod można łatwo integrować jako aplikację do pracy zarówno w czasie rzeczywistym jak i z opóźnieniem. Obsługiwanych jest wiele języków programowania, m.in. C++, Python, C# i inne. Wybór obsługiwanych języków wyższego poziomu ciągle się zwiększa, a zakres możliwych działań jest praktycznie nieograniczony. ctrlX Data Layer pozwala gromadzić w aplikacjach dane systemów automatyzacji i wymieniać informacje z innymi aplikacjami.

W ten sposób można szybko i łatwo wdrażać indywidualne rozwiązania. Pakiet SDK zawiera wszystkie potrzebne narzędzia, biblioteki, dokumentację, opis REST API, który można wykorzystywać do łączenia nowego oprogramowania, a także próbki kodu. Szczegółowa instrukcja pomaga w konfiguracji środowiska programistycznego.

Dokumentacja ukazuje między innymi, jak wprowadzać w systemie własne aplikacje i jak wykorzystywać dostępne mechanizmy zabezpieczające. Zawiera ona także przykładowe rozwiązania w zakresie zarządzania licencjami i kontami użytkowników. Programiści mogą w ten sposób korzystać z najlepszych standardów bezpieczeństwa dostępnych w ramach platformy automatyzacji.

Punkty rozszerzeń ctrlX CORE

Pakiet Software Development Kit pozwala na swobodne i elastyczne rozszerzanie platformy sterowania ctrlX CORE za pomocą nowych funkcji. Umożliwiają to różne różne punkty rozszerzeń:

A: Aplikacja klienta

B: Pakiet uruchamiania funkcji automatyzacji

C: Biblioteka PLC (wymagana jest aplikacja PLC)

 

ctrlX CORE Platform

 

Podstawę stanowi system operacyjny Linux działający w czasie rzeczywistym. Rozszerzenie A obejmuje wszystkie możliwości programowania specjalnych aplikacji klienta. To oddzielne aplikacje, które nie pracują w czasie rzeczywistym, ale komunikują się z ctrlX Data Layer.

Możliwości rozszerzeń w obszarze B dotyczą aplikacji, które działają w czasie rzeczywistym. Sterownik zyskuje w ten sposób nowe funkcje wymagające pracy w czasie rzeczywistym. Jeśli zatem użytkownik chce stworzyć własną aplikację do obsługi przemieszczeń, może skorzystać z punktu rozszerzeń B, aby wzbogacić podstawowy pakiet automatyzacji o własne narzędzie, nadal wykorzystując magistralę fieldbus.

Punkt rozszerzeń C może być wykorzystywany do rozbudowy bibliotek PLC, wprowadzanych zewnętrznie w języku wyższego poziomu. Mogą one być również przywoływane cyklicznie ze środowiska wykonawczego PLC.

Pakiet SDK daje programistom niemal nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia i uruchamiania aplikacji odpowiednio do potrzeb.

Powodzenia w programowaniu!

 

Czy znasz już naszą serię ctrlX developR -? W odcinku #5 Johannes wyjaśnia wszystko o SDK.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Johannes Albrecht

Game Changer Software

 

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć