Wróć

Trendy w automatyce: wolność i otwarte standardy dla każdego

Automatyka przemysłowa przechodzi obecnie transformację, a w 2022 roku będzie nadal ewoluować. Jej standardy staną się jeszcze bardziej otwarte, podczas gdy coraz większą rolę będzie odgrywać współpraca między wszystkimi uczestnikami tego rynku. Inżynierowie mechanicy i inżynierowie zakładowi skorzystają na znacznym uproszczeniu prac inżynieryjnych, mniejszym uzależnieniu od określonych producentów oraz przede wszystkim zoptymalizowanych rozwiązaniach, które pomogą im zwiększyć konkurencyjność. Ponadto szczególne znaczenie ma dziś jeszcze jedna sprawa: zależność od globalnych łańcuchów dostaw i indywidualnych dostawców sprawia, że każdy uczestnik tego rynku pragnie większej niezależności.

W dziedzinie automatyki pojawiają się coraz większe wymagania. Nowoczesne systemy muszą zapewniać łączność i komunikację oraz maksymalne możliwości w zakresie integracji rozwiązań innych producentów. Równocześnie każdy, kto zajmuje się automatyką, chce większej otwartości standardów. Generalnie istnieje zapotrzebowanie na coraz szerszą wiedzę specjalistyczną. Łączenie zasobów takiej wiedzy w ramach współpracy między przedsiębiorstwami umożliwia tworzenie optymalnych rozwiązań. Jeśli chodzi o przyszłość systemów automatyki, równie ważne jest bezpośrednie angażowanie użytkowników i uwzględnianie ich indywidualnych potrzeb. Rośnie też zapotrzebowanie na rozwiązania alternatywne i otwarte standardy, które zmniejszają zależność od konkretnych dostawców.

Tworzenie oprogramowania w standardowy sposób

Potrzebny jest więc otwarty zestaw narzędzi do automatyzacji, który obsługuje szeroki zakres rozwiązań w ramach możliwie największego ekosystemu innych producentów. Łączenie wiedzy specjalistycznej przedsiębiorstw umożliwia tworzenie innowacji dotyczących sprzętu i oprogramowania. Użytkownicy mogą nie tylko łączyć rozwiązania do automatyzacji zgodnie ze swoimi wymaganiami, ale również tworzyć własne oprogramowanie, wnosząc wkład w kształtowanie nowego świata. Bardzo ważna jest w tym przypadku możliwość używania wszystkich popularnych języków i narzędzi programistycznych. Żaden element nie powinien być uzależniony od firmowych narzędzi określonych producentów. Tylko w ten sposób można przyciągnąć do branży nową generację programistów oraz uniezależnić się od konkretnych dostawców technologii automatyzacji, zwłaszcza w zakresie oprogramowania.

Programowanie niskopoziomowe / bezkodowe: nawet pięć razy szybsze wprowadzanie produktów na rynek

Podczas gdy tworzenie oprogramowania odgrywa coraz ważniejszą rolę w systemach automatyki przemysłowej, niezbędne staje się przyspieszenie i ułatwienie tego procesu. Trend wyraźnie zmierza w kierunku platform programowania niskopoziomowego / bezkodowego. Platformy te nie są programowane, lecz konfigurowane, co pozwala na tworzenie oprogramowania osobom o niewielkiej lub żadnej wiedzy programistycznej. Pojawienie się modelu niskopoziomowego wskazuje na zmianę podejścia w automatyce przemysłowej. Proste aplikacje można teraz tworzyć nawet 5 razy szybciej, a kody są wolne od błędów.
Rewolucja ma miejsce również w dziedzinie inżynierii. Zadania inżynierskie są coraz częściej wykonywane z wykorzystaniem Internetu. Instalowanie i utrzymanie wielu rozwiązań programowych różnych producentów jest dziś w praktyce zbyt kosztowne. W związku z tym ok. 70% wszystkich prac inżynieryjnych dotyczących systemów automatyki, takich jak ctrlX AUTOMATION, jest wykonywane z wykorzystaniem Internetu (docelowo 100%). Do tego celu można zastosować każde urządzenie z przeglądarką. To duża korzyść, zwłaszcza w przypadku świadczenia usług serwisowych w terenie, gdzie komputer inżynierski z odpowiednim oprogramowaniem jest często niedostępny.

Niezależność od globalnych łańcuchów dostaw i dostępność w długim terminie

Oprócz coraz silniejszych dążeń do prostoty i wolności, w świecie technologii słychać coraz więcej głosów domagających się niezależności od dostawców na poziomie globalnym. Pandemia i wynikające z niej długoterminowe zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw wyraźnie pokazały słabe strony globalizacji. W związku z tym odchodzenie od stałych dostawców stanie się jeszcze silniejszym trendem w 2022 roku. Więcej projektów będzie realizowanych lokalnie, a strategie będą częściej oparte na multisourcingu, tj. pozyskiwaniu zasobów z różnych źródeł. W większości przypadków dostawcy będą zmuszeni do wprowadzenia takich zmian. Niektórzy z nich nie są obecnie w stanie realizować niezbędnych dostaw. W takiej sytuacji staje się jasne, jak ważna jest otwartość systemów automatyki, która pozwala korzystać z oferty dostawców zewnętrznych na wszystkich poziomach i zapewnia „ratunkowe” alternatywy nawet w bardzo krótkim czasie.

Coraz większego znaczenia nabierają również sprawy związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Rozwiązania dla sektora automatyki powinny zapewniać długoterminową dostępność maszyn i ich komponentów oraz być łatwo rozszerzalne. Dlatego komponenty sprzętowe systemu ctrlX AUTOMATION będą dostępne przez co najmniej 25 lat, a ich bezpieczeństwo zapewnią opcjonalne, ciągłe aktualizacje oprogramowania. Platformę ctrlX AUTOMATION można w razie potrzeby rozszerzać, dodając do niej różne funkcje zwiększające wydajność i wszechstronność.

Koncepcja zrównoważonego rozwoju dotyczy przede wszystkim środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwa produkcyjne chcą być bardziej „zielone”, więc stosują ekologiczne metody produkcji zorientowane na takie cele, jak eliminacja szkodliwych emisji i efektywne wykorzystanie zasobów. W ochronie środowiska mogą też pomóc nowoczesne technologie automatyzacji, umożliwiające inteligentną dostawę i dystrybucję energii, zwiększenie wydajności systemów oraz zapewnienie bezpiecznego dostępu do danych, który z kolei ułatwia ich analizę.

Nowoczesna automatyka, która sprosta wszystkim wymaganiom

Dzięki całkowicie otwartym standardom, a także technologii aplikacji, inżynierii internetowej i bezpiecznym połączeniom Internetu rzeczy platforma ctrlX AUTOMATION zapewnia swoim użytkownikom wyjątkową wszechstronność, otwartość i niezależność. Ekosystem, na którym są oparte narzędzia do automatyzacji, nie tylko poszerza zakres dostępnych rozwiązań, ale również zmniejsza zależność od konkretnych dostawców. Komponenty tego zestawu narzędzi będą dostępne przez długi czas, a obecnie należą do produktów, które można nabyć najszybciej na rynku automatyki. To też pomaga w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Steffen Winkler, Game Changer ctrlX AUTOMATION

Steffen Winkler

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

LinkedIn

 

Przyszłość automatyki przemysłowej

Przemysł, podobnie jak inne branże, przechodzi intensywne zmiany. Coraz bardziej powszechna cyfryzacja i łączność w sieci daje początek nowym technologiom i procesom, ale przede wszystkim otwiera potencjał automatyzacji i optymalizacji.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć