Wróć

SZYBKI CZAS REAKCJI ZWIĘKSZA BEZPIECZEŃSTWO I WYDAJNOŚĆ

Co łączy funkcje zabezpieczeń w automatyce z poduszkami powietrznymi w samochodach? Czas reakcji. Poduszki powietrzne włączają się w czasie krótszym niż 50 milisekund, jednak przy prędkości 200 km/h to zbyt wolno, bo samochód pokonuje w tym czasie kilka metrów. Kierowcy powinni zatem jeździć znacznie wolniej. Jeśli chodzi o czas reakcji funkcji zabezpieczeń w automatyce, sytuacja zwykle wygląda podobnie. Przynajmniej tak było do dzisiaj. Nasza nowa technologia ctrlX SAFETY zapewnia nawet 10 razy krótszy czas reakcji.

10 RAZY KRÓTSZY CZAS REAKCJ

Dlaczego to tak istotne, że funkcj ctrlX SAFETY uruchamiają się szybciej niż w innych systemach automatyzacji? Przez wiele lat czasy reakcji bezpiecznych magistrali fieldbus mieściły się w przedziale od 40 do 60 milisekund. Jednak technologia napędów zrobiła znaczne postępy. Obecnie silniki liniowe i obrotowe osiągają znacznie lepszą dynamikę niż pod koniec ubiegłego wieku. Pokonują też znacznie większe odległości w danym czasie. Aby zapewnić bezpieczeństwo w określonym czasie od zdarzenia wyzwalającego projektanci muszą zmniejszyć dynamikę lub zabezpieczyć pracowników, utrzymując ich w większej odległości od poruszającej się maszyny. Zabezpieczenia takie jak kurtyny świetlne instaluje się dalej od maszyny, przez co zajmują one więcej miejsca w hali fabrycznej. Jednak użytkownicy oczekują, aby maszyny były nie tylko bezpieczne, ale także mniejsze.

To pole do działania dla ctrlX SAFETY. Ograniczyliśmy czas reakcji do zaledwie 5 milisekund. Pozwala to producentom maszyn na zwiększenie dynamiki ruchu i poprawę wydajności, zwiększając jednocześnie poziom bezpieczeństwa. Można dzięki temu zmniejszyć odległości pomiędzy pracownikami a maszynami bez stwarzania zagrożenia. Zapewnia to oszczędność miejsca w hali fabrycznej, spełniając tym samym kolejny wymóg użytkowników.

ctrlX SAFETY: BEZPIECZEŃSTWO NAPĘDU CTRLX BEZ KONIECZNOŚCI ZAJMOWANIA DODATKOWEGO MIEJSCA

Postęp w zakresie ograniczenia czasu reakcji jest dla nas tak istotny, ponieważ jest to część całego systemu ctrlX SAFETY: od podstawowych rozwiązań po złożone systemy, od zintegrowanego z napędem oprogramowania SafeMotion do systemu sterowania całymi maszynami SafeLogic. Skracając czas reakcji i obniżając koszty projektowania rozwinęliśmy nasze sprawdzone rozwiązania SafeMotion i SafeLogic, zapewniając standaryzowany poziom bezpieczeństwa.

Jedna praktyczna funkcja: wszystkie napędy ctrlX DRIVE dysponują funkcją Safe Torque OFF (STO) z krótkim czasem reakcji – co eliminuje konieczność stosowania dodatkowego sprzętu lub oprogramowania. Jeśli dane zastosowanie wymaga zapewnienia bezpieczeństwa ruchu na poziomie SIL2 lub SIL3, programiści mogą łatwo rozszerzyć technologię SafeMotion o opcję ctrlX DRIVEplus – bez zajmowania dodatkowego miejsca. Można skorzystać również z certyfikowanych funkcji bezpiecznego pozycjonowania i bezpiecznej kontroli prędkości. Ten pakiet funkcji jest dostępny na poziomie napędu, dlatego producenci maszyn nie muszą programować systemu sterowania, aby móc z nich skorzystać. To przynosi znaczne korzyści w codziennej eksploatacji: Przy zastosowaniu pojedynczego napędu funkcje bezpieczeństwa reagują nawet jeśli interwencja ze strony systemu sterowania nie jest możliwa, podczas rozruchu lub odbioru technicznego.

Magistrala SAFETYlink umożliwia ponadto użytkownikom łączenie wielu napędów i tworzenie bezpiecznych grup. Można w ten sposób uruchamiać tryb bezpieczeństwa dla grup osi, przy zachowaniu krótkich czasów reakcji. Pozwala to na wykonywanie prac serwisowych na modułach maszyn w sposób wydajny i zgodnie z obowiązującymi normami, bez konieczności wyłączania całego systemu.

ctrlX SAFETY: NAJLEPSZY POD WZGLĘDEM ŁĄCZNOŚCI KOMPAKTOWY SYSTEM STEROWANIA FUNKCJAMI BEZPIECZEŃSTWA

Na wyższym poziomie automatyzacji zadania związane z bezpieczeństwem przejmuje system ctrlX SAFETY (SafeLogic). To wyjątkowo kompaktowe urządzenie, o szerokości zaledwie 60 mm. Jeśli chodzi o wybór funkcji bezpieczeństwa, to najlepszy pod względem łączności system dostępny na rynku, oferujący trzy opcje komunikacji: Gdy użytkownik zdecyduje się na opcję SAFETYlink, może korzystać z najszybszego wariantu, który można również najłatwiej uruchomić. Komunikacja funkcji bezpieczeństwa może być również realizowana za pomocą protokołu opartego na sieci Ethernet, na przykład EtherCAT (FSoE). Za pomocą bezpiecznych wejść/wyjść można także uruchomić funkcję STO w systemie ctrlX DRIVE lub na innych napędach. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, ctrlX SAFETY (SafeLogic) dysponuje większą ilością wejść i wyjść niż jakiekolwiek inne rozwiązanie.

Niezależnie od wyboru technologii – SafeMotion lub SafeLogic – system ctrlX SAFETY pozwala ograniczyć koszty projektowania podobnie jak wszystkie inne produkty z pakietu ctrlX AUTOMATION. Ułatwiliśmy tworzenie programów w technologii SafeLogic za pomocą graficznego systemu projektowania zabezpieczeń. Inteligentne moduły oprogramowania ułatwiają parametryzację. Oprogramowanie wspomaga również projektantów zabezpieczeń za pomocą okien dialogowych na etapie testów odbiorczych. Istniejące zabezpieczenia można integrować z różnymi koncepcjami maszyn bez konieczności wprowadzania istotnych zmian. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacji: wskaźnik LED wskazuje miejsce, w którym występują usterki i służy jako portal diagnostyczny.

AKTUALIZACJE TO PODSTAWA PRZYSZŁOŚCIOWYCH ROZWIĄZAŃ

ctrlX SAFETY jest systemem przyszłościowym, którego funkcje bezpieczeństwa można aktualizować w całym okresie eksploatacji maszyny, zapewniając kompatybilność z nowoczesnymi technologiami. Oczywiście, wymagane jest w tym celu uwierzytelnienie. Aktualizacje nie mają wpływu na działanie pozostałych elementów systemu i nie wymagają żadnych działań w obrębie systemu sterowania maszyny. W rezultacie użytkownicy zyskują najnowszą technologię zabezpieczeń, która chroni ich pracowników

SZYBCIEJ I WYDAJNIEJ

W samochodach nowoczesne zabezpieczenia, takie jak poduszki powietrze, chronią kierowcę i pasażerów lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. W dziedzinie automatyzacji projektanci nie muszą już polegać na systemach konwencjonalnych – mogą korzystać z postępu w obszarze bezpieczeństwa maszyn, aby zapewniać krótsze czasy reakcji. Dysponując najszybszą technologią zabezpieczeń na rynku mogą eliminować dotychczasowe ograniczenia w zakresie dynamiki, podyktowane kwestiami bezpieczeństwa. Pozwala to jednocześnie niskim kosztem zwiększać wydajność i zapewnić maksymalną ochronę specjalistom ds. wdrożeń, operatorom oraz technikom serwisowym.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

SKONTAKTUJ SIĘ

Widok portretowy Volker Schlotz, Game Changer ctrlX AUTOMATION

Volker Schlotz

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

LinkedIn

 

Nowy Poziom Swobody Projektowania

Dowiedz się, jak platforma ctrlX AUTOMATION może pomóc w znacznie szybszym wdrożeniu indywidualnych rozwiązań oraz w łatwym i elastycznym programowaniu funkcji w dowolnym języku.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY

Wróć