• Home
  • News & Stories
  • SCHUNK wykorzystuje ctrlX AUTOMATION do optymalizacji procesów chwytania i zaciskania

Wróć

SCHUNK wykorzystuje ctrlX AUTOMATION do optymalizacji procesów chwytania i zaciskania

Automatyzacja systemów chwytających: SCHUNK wykorzystuje ctrlX AUTOMATION do optymalizacji procesów chwytania i zaciskania

Urządzenia zaciskowe i systemy chwytające mają decydujący wpływ na elastyczność i precyzję zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Będąc w bezpośrednim kontakcie z elementem obrabianym odgrywają one kluczową rolę m.in. w załadunku maszyn. SCHUNK, jedna z najbardziej kompetentnych i największych na świecie firm w branży systemów chwytających i technologii zacisków, polega na najbardziej precyzyjnych, elastycznych i innowacyjnych rozwiązaniach. Właśnie dlatego firma wybrała platformę Bosch Rexroth ctrlX AUTOMATION. Platforma automatyzacji umożliwia między innymi sterowanie skomplikowanymi procesami chwytania i zaciskania, a także tworzenie i testowanie oprogramowania.

 

SCHUNK to jedna z największych firm w branży systemów chwytających i technologii zacisków oraz wiodący dostawca rozwiązań w dziedzinie robotyzacji i maszyn produkcyjnych. Firma SHUNK dysponuje największą na świecie ofertą wyposażenia systemów chwytających i zacisków od jednego dostawcy, obejmującą ponad 11 tysięcy standardowych komponentów. Na kompletny program tych systemów składa się ponad 4000 elementów. W dziewięciu zakładach i 34 oddziałach krajowych firmy pracuje ponad 3500 osób. Partnerzy handlowi działają w ponad 50 krajach. Największymi klientami są firmy produkcyjne realizujące procesy montażu, transportu i obróbki. W tej grupie znajdują się największe firmy w branży inżynierii mechanicznej i przemysłowej, robotyzacji, automatyzacji, montażu, a także prawie wszystkie wiodące firmy motoryzacyjne i ich dostawcy.

Aby utrzymać i wzmocnić tą silną pozycję rynkową Fabryka Technologii SCHUNK w Lauffen w Niemczech cały czas pracuje nad nowymi produktami, optymalizując i zwiększając elastyczność procesów chwytania. Martin May, który jest dyrektorem Fabryki Technologii przekonuje: „Pracujemy nad inteligentnymi komponentami systemów chwytających i technologii zacisków, dostosowanymi do obecnych i przyszłościowych wymagań użytkowników, zastosowań i rynku. Nasze systemy chwytakowe wyznaczają standardy w robotyzacji, przenoszeniu, robotyce usługowej oraz współpracy człowieka z robotem“.

SCHUNK polega na ekosystemie do zastosowań przemysłowych

Firma SCHUNK pracuje nad nowymi rozwiązaniami przy użyciu ctrlX AUTOMATION od Bosch Rexroth. ctrlX AUTOMATION to otwarta platforma automatyzacji obejmująca wszystkie komponenty programowe i sprzętowe niezbędne w kompletnych rozwiązaniach systemowych: wysokiej wydajności systemy sterowania, kompaktowe napędy, systemy bezpieczeństwa, moduły wejść/wyjść, panele HMI i komputery przemysłowe. Sercem platformy jest ultra-kompaktowa platforma sterowania ctrlX CORE.

Aby zapewnić wyjątkowo wysoki stopień indywidualizacji, rozwiązanie zaprojektowano jako otwartą platformę. W ten sposób udało się stworzyć nowy ekosystem do zastosowań przemysłowych. Programiści mogą teraz tworzyć i oferować aplikacje przemysłowe we wszystkich popularnych językach programowania – szybko, łatwo i elastycznie.

Dla firmy SCHUNK oznacza to znacznie większą elastyczność. Firma wykorzystuje to rozwiązanie do wielu zastosowań. Martin May stwierdził – „Platformę ctrlX AUTOMATION wykorzystaliśmy przede wszystkim do stworzenia aplikacji dla elastycznego procesu chwytania. Elastyczność nie dotyczy w tym przypadku tylko otwierania i zamykania uchwytu. Mówimy tu również o obliczaniu przestrzeni pomiędzy różnymi mechanizmami chwytającymi, w której się one poruszają – skomplikowane komponenty z różnymi punktami zaciskania. Oprogramowanie ctrlX AUTOMATION pozwala nam sterować tak złożonymi systemami“.

Proces, który jest aktualnie wykonywany z użyciem ctrlX AUTOMATION działa w następujący sposób: Kompaktowa platforma sterowania ctrlX CORE steruje chwytakiem SCHUNK zamontowanym na robocie mobilnym. Dane z chwytaka są gromadzone w ramach procesu i przesyłane do platformy chmurowej. Za sterowanie, wizualizację pracy i obsługę chwytaka odpowiada ctrlX CORE. Kolejny element oprogramowania – ctrlX PLC – umożliwia szybkie sterowanie chwytakiem, a ctrlX IOT zapewnia niezbędną łączność i szybkie połączenie z systemem chmurowym – w tym przypadku systemem aplikacji przemysłowych Nexeed firmy Bosch Rexroth. Node-RED służy aktualnie jako narzędzie szybkiej wizualizacji i może być łatwo integrowane, tak jak inne narzędzia typu open-source. W przyszłości w użyciu znajdzie się oprogramowanie ctrlX HMI bazujące na standardzie HTML5. Oprogramowanie ROS (otwarte oprogramowanie do obsługi robotów) na platformie ctrlX CORE będzie nadal używane jako aplikacja do rozpoznawania obrazów.

Martin May twierdzi – „System sterowania chwytakiem stworzono w krótkim czasie za pomocą ctrlX CORE. Zintegrowane komponenty ułatwiają szybkie sterowanie chwytakiem i płynne połączenie z systemem chmurowym. Mamy również łatwy dostęp do narzędzia ctrlX Data Layer, które zawiera wszystkie dane o aplikacji. Połączenie kilku funkcji w jednym urządzeniu, m.in. SPS, IoT Gateway i rozpoznawanie obrazów, to kolejna istotna korzyść. Wszystkie niezbędne funkcje zostały bardzo praktycznie zintegrowane w aplikacjach. Rozszerzenia systemu można również dodawać w łatwy sposób“.

Aktualnie planowane są też inne aplikacje, np. inteligentne włączanie czujników w systemach zaciskowych.

Możliwość tworzenia własnego oprogramowania

Dla firmy SCHUNK kolejną zaletą platformy ctrlX AUTOMATION jest możliwość łatwego dodawania własnego oprogramowania w skalowalnym, otwartym systemie. Dzięki temu SCHUNK może też wykorzystywać swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie oprogramowania.

Martin May mówi – „Przez wiele lat tworzyliśmy własne oprogramowanie w wielu językach programowania, m.in. C, C++ i Python. Udało nam się szybko stworzyć prototypowe połączenie systemu z platformą ctrlX AUTOMATION i przetestować go tam. Teraz możemy udoskonalać nasze oprogramowanie i czerpać korzyści z platformy automatyzacji w naszej pracy, zapewniając bezpieczeństwo systemu, umożliwiając zdalną aktualizację i oferując inne rozwiązania informatyczne. Integracja ze światem Internetu rzeczy Bosch Rexroth jest łatwa, a my zyskujemy partnera, który może rozpowszechnić nasze rozwiązania na całym świecie w odpowiedniej skali. Możemy teraz skupić się na kluczowych obszarach naszej działalności“.

Podsumowanie i perspektywy rozwoju

Przyszłość systemów chwytających i zaciskowych opiera się na wykorzystaniu oprogramowania, które będzie nimi sterować. Platforma ctrlX AUTOMATION pozwala firmie SCHUNK szybko wprowadzać nowe koncepcje uchwytów i dostarczać nowe rozwiązania swoim klientom. Teraz można łatwo integrować nawet skomplikowane systemy chwytające.

Martin May twierdzi – „Uważamy, że ctrlX AUTOMATION to idealna platforma. Dzięki niej możemy rozwijać nasze pomysły tak, aby można było je stosować w szerokim zakresie. Ten system dysponuje wszystkimi elementami, które są potrzebne w kompletnym systemie automatyzacji. Jest niezwykle skalowalny i spełnia wymagania niemal wszystkich zastosowań. Pierwsza część naszego własnego oprogramowania już działa na tej platformie. W przyszłości planujemy skupić się jeszcze bardziej na naszych klientach i tworzyć specjalne aplikacje, które będziemy oferować w różnych sklepach oraz w ctrlX App Store“.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Dr. Martin May

Dyrektor Fabryki Technologii

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć