• Home
  • News & Stories
  • Problematyka głębokiego uczenia w konkursie ctrlX developR Challenge

Wróć

Problematyka głębokiego uczenia w konkursie ctrlX developR Challenge

Programiści uczestniczący w konkursie ctrlX developR Challenge powoli zbliżają się do końca fazy, w której ich pomysły są wcielane w życie. Celem jest opracowanie nowych aplikacji do automatyzacji opartych na kompaktowej platformie sterowania ctrlX CORE. Prof. dr Andreas Schiffler (44 l.) z Niemiec i Cesare Bornaghi (38 l.) z Włoch muszą zmierzyć się ze szczególnym wyzwaniem: zagadnieniem, nad którym pracują, jest „głębokie uczenie”. W wywiadzie obaj uczestnicy opowiadają m.in. o tym, dlaczego ich projekty mają wyjątkowy charakter i czego udało się im dowiedzieć w trakcie prac.

Cesare, Twoją specjalnością jest automatyka i sterowanie, a poza tym jesteś dyrektorem technicznym firmy Vision System. Powiedz nam, co Cię fascynuje w tej dziedzinie?

Pracuję w firmie, która opracowuje innowacyjne aplikacje związane z widzeniem komputerowym. To moja wymarzona praca: mogę wziąć udział w tworzeniu przyszłościowych technologii i muszę przy tym rozwiązywać wiele problemów w różnych obszarach. Codziennie mierzę się z jakimś nowym wyzwaniem i jest to dla mnie motywujące.

Dlaczego postanowiłeś wziąć udział w konkursie ctrlX developR Challenge?

Już od kilku miesięcy korzystam w pracy z platformy ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth. Tworzenie i integrowanie rozwiązań na tej platformie automatyzacji to naprawdę świetna sprawa. Mogę teraz przedstawić swoje pomysły i wykazać się doświadczeniem w międzynarodowym konkursie, a przy tym zmierzyć się z innymi programistami z całego świata.

Nad jakim projektem pracujesz?

Chciałbym zaprezentować wyniki działania algorytmów widzenia komputerowego opartych na głębokim uczeniu na platformie ctrlX AUTOMATION. Moim zamiarem jest opracowanie systemu, który będzie zdolny do wykrywania błędów produkcyjnych i katalogowania ich zdjęć, a następnie utworzenia bazy danych. Dzięki temu będzie możliwe klasyfikowanie błędów i analizowanie ich typów. Na podstawie uzyskanych wniosków da się wprowadzić udoskonalenia w procesie produkcyjnym.

Andreas, Twoje przedsięwzięcie również skupia się na głębokim uczeniu, czyli uczeniu maszynowym. O co w nim konkretnie chodzi?

Zajmuję się koordynacją procesów OSS w kontekście algorytmów widzenia komputerowego i uczenia maszynowego, dążąc do opracowania zaawansowanych i zintegrowanych funkcji sterowania. Można powiedzieć, że chodzi o „wirtualny sensor”. Dane pomiarowe są wejściem, a dane wyjściowe, z punktu widzenia użytkownika, to nic innego jak nowa wartość lub skala na poziomie danych. Jednym z celów jest rozpoznanie niepoprawnych statusów procesu poprzez równoczesną ocenę pomiarów z różnych czujników.

Jakie są postępy fazy realizacji rozwiązania?

To prawdziwe wyzwanie! Musimy wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne zależności i zaimplementować wszystko w odpowiednim czasie. Zadanie nie jest trywialne. Otrzymuję jednak bardzo dobre wsparcie od moich mentorów. Poza tym atmosfera w zespole jest tak wspaniała, że zastanawiam się nad współpracą z firmą Bosch Rexroth w przyszłości, w ramach innych projektów.

Jakie mogą być rezultaty Twojego projektu?

Na zakończenie projektu zostanie przeprowadzona demonstracja lub opracowany zostanie prototyp. W związku z tym, że jestem profesorem inżynierii mechanicznej zatrudnionym na uczelni, wyniki projektu będzie można wykorzystać na moich zajęciach ze studentami kierunku „Zastosowania uczenia maszynowego”. Oczywiście będę niezmiernie zadowolony, jeśli to rozwiązanie zostanie później wykorzystane w ramach ekosystemu ctrlX AUTOMATION i ułatwi przedsiębiorstwom obsługę systemów automatyki przemysłowej. Jestem bardzo ciekaw, jakie ostateczne rezultaty przyniesie mój projekt.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Magazyn ctrlX AUTOMATION!

Tytuł "Jesteśmy otwarci" podsumowuje wszystko. Dowiedz się jak ctrlX AUTOMATION rozwija się od otwartej platformy do przemysłowego ekosystemu. Możesz przeczytać o interesujących przykładach użytkowania, zapoznać się z opiniami ekspertów oraz dowiedzieć się o najnowszych wiadomościach na temat ctrlX AUTOMATION.

Pobierz darmowy ctrlX AUTOMATION magazyn!

Wróć