Wróć

Nowe napędy do wytwarzania addytywnego

Wytwarzanie addytywne (AM), dla którego tradycyjnym obszarem zastosowania było prototypowanie i budowa narzędzi, wkracza do masowej produkcji. Do dokonania tego przełomowego kroku potrzebne są innowacyjne rozwiązania w dziedzinie automatyzacji, ponieważ niestabilność procesu może skutkować nieopłacalnością stosowania maszyn AM w produkcji seryjnej. Wydajne i połączone rozwiązania w dziedzinie automatyzacji mogą zagwarantować odpowiednią szybkość pracy oraz niezawodność takich maszyn w produkcji na szeroką skalę. Klienci firmy Bosch Rexroth mogą korzystać m.in. ze sprawdzonych rozwiązań serii MTX, które są uznawane za jedne z najwydajniejszych systemów CNC na rynku – w połączeniu z przełomowymi produktami z pakietu ctrlX AUTOMATION, takimi jak ctrlX DRIVE.

Wytwarzanie addytywne zyskało na popularności szczególnie w obszarach produkcji na niewielką skalę, w których wymagany jest wysoki stopień indywidualizacji oraz zachowanie bardzo skomplikowanej geometrii. Jednak możliwości zastosowań wytwarzania addytywnego w masowej produkcji stale rosną.

W związku z tym producenci maszyn muszą minimalizować zakres prac dotychczas wykonywanych ręcznie, ilość wadliwych produktów oraz czas i nakład pracy związany z kontrolą jakości, aby ich urządzenia można było z powodzeniem stosować na nowoczesnych liniach produkcyjnych.


Wydajne systemy CNC to przyszłość wytwarzania addytywnego

System CNC MTX firmy Bosch Rexroth obsługuje cały proces wytwarzania addytywnego – od importu danych z pliku CAD, poprzez symulację, aż do właściwego procesu drukowania. Rozwiązanie to obejmuje system sterowania, skalowalny zarówno pod kątem wydajności, jak i funkcji, oferujący najkrótsze czasy cyklu na poziomie 0,25 ms w najbardziej zaawansowanej wersji. To pozwala znacznie przyspieszyć proces drukowania. System gromadzi jednocześnie dane procesu w czasie rzeczywistym i wykorzystuje je do optymalizacji przebiegu produkcji. Duża moc obliczeniowa zapewnia wysoką dynamikę, koordynację ruchu i umożliwia monitorowanie całego procesu. Ten system CNC charakteryzuje się zatem bardzo krótkim czasem cyklu i wysoką jakością obróbki.

System CNC MTX jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym wprowadzić procesy wytwarzania addytywnego w przyszłościowych zastosowaniach. Jego otwarta architektura umożliwia płynną komunikację z systemami wyższego poziomu. Standaryzowane interfejsy Sercos, PROFINET i OPC UA ułatwiają adaptację do różnego typu sprzętu i oprogramowania. Użytkownicy mogą wykorzystywać te otwarte standardy do integrowania zautomatyzowanych obrabiarek, np. w różnorodnych środowiskach IoT bez dodatkowego nakładu pracy. Ponadto istnieje możliwość łatwego uruchamiania kolejnych aplikacji informatycznych.

Do projektowania można wykorzystywać centralne oprogramowanie IndraWorks, umożliwiające planowanie, parametryzację i testowanie rozwiązań CNC, PLC oraz interfejsów HMI. Zastosowanie modelu cyfrowego systemu MTX oraz zintegrowanych narzędzi oprogramowania umożliwia wirtualne i automatyczne uruchamianie kilkuset typów oprzyrządowania.

Przyszłościowe połączenie przełomowych rozwiązań z pakietu ctrlX AUTOMATION

Oprócz samego systemu sterowania z odpowiednim oprogramowaniem firma Bosch Rexroth oferuje również szeroki wybór serwonapędów wykorzystujących technikę inteligencji rozproszonej, dynamicznych serwonapędów obrotowych i silników liniowych, a także prowadnic liniowych ze zintegrowanym systemem pomiaru położenia bezwzględnego. System CNC MTX sprawdza się idealnie w połączeniu z produktami z rodziny ctrlX AUTOMATION, takimi jak najmniejszy modułowy system napędowy na świecie – ctrlX DRIVE. Oprócz niewielkich rozmiarów, maksymalnej skalowalności i sprawności energetycznej użytkownicy zyskują również niemal nieograniczone możliwości połączeń.

Serwomotory serii ctrlX DRIVE charakteryzują się niewielkimi wymiarami, maksymalną dynamiką i dokładnością pozycjonowania, a także dużą szybkością i momentem obrotowymi – to najlepsze kwalifikacje do zastosowań w obszarze wytwarzania addytywnego. Dodatkowe zalety obejmują łatwy montaż, niezawodność oraz możliwość budowania maszyn o bardziej kompaktowej budowie.

Połączenie systemu CNC MTX z rozwiązaniem ctrlX CORE z pakietu ctrlX AUTOMATION nadaje się również do obsługi komunikacji z systemami IoT, która cały czas zyskuje na znaczeniu. Wydajna platforma sterująca z funkcjami komunikacji spełnia najnowsze standardy techniki automatyzacji. System sterowania obsługuje ponad 30 standardów informatycznych oraz IoT, np. OPC UA jako serwer i klient, a także powszechnie używany protokół MQTT. W środowiskach połączonych interfejs Ethernet kontroluje wymianę dużych ilości danych z systemami informatycznymi wyższego poziomu, urządzeniami HMI oraz aplikacjami chmurowymi.

ctrlX CORE pozwala również firmom z branży wytwarzania addytywnego rozwiązać inny kluczowy problem – bezpieczeństwo w obszarze IoT. Jest to możliwe, ponieważ system charakteryzuje się bezpieczną budową i spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa informatycznego i IoT. Zapewnia on lepszą ochronę przed wirusami i trojanami. Zintegrowana zapora sieciowa umożliwia szyfrowaną transmisję danych w sieci VPN oraz korzystanie z bezpiecznych usług zdalnych.

Użytkownicy nie muszą się martwić o przyszłość dzięki połączeniu elementów ctrlX AUTOMATION, ponieważ otwartość tej platformy automatyzacji umożliwia migrację do nowych rozwiązań w dowolnym czasie. Wiele opcji połączeń oraz jednolita, otwarta architektura rozwiązania firmy Bosch Rexroth zapewnia elastyczność, której klienci z branży wytwarzania addytywnego potrzebują, aby utrzymać konkurencyjność i dynamikę.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się z nami

Peter Berens

Game Changer
Manufacturing

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć