• Home
  • News & Stories
  • Mauro Riboni, ctrlX developR: "Jedyne granice stawia nam wyobraźnia."

Wróć

Mauro Riboni, ctrlX developR: "Jedyne granice stawia nam wyobraźnia."

Portret ctrlX developR na kolorowym tle z ikoną "ctrlX AUTOMATION Icon".

ctrlX AUTOMATION – developR

 

Internet rzeczy (IoT) jest uznawany za technologię przyszłości w przemyśle. Dzięki niemu następuje połączenie fizycznych środowisk produkcyjnych ze światem cyfrowym w ramach całego łańcucha wartości. Granice między tymi obszarami coraz bardziej się zacierają. Wpływa to również na zmiany w dziedzinie automatyzacji. W wywiadzie Mauro Riboni, ctrlX developR, opowiada o współdziałaniu technologii IT i OT oraz o możliwościach, jakie niesie ze sobą internet rzeczy.

Mauro, co Cię łączy z rozwiązaniem ctrlX AUTOMATION?

Szczególną cechą naszego zespołu ctrlX developR jest to, że wielu programistów uczestniczy w konstruowaniu naszego rozwiązania do automatyzacji od samego początku, od stworzenia pierwszych linii kodu. Moja rola jako projektanta aplikacji polega na tym, żeby zapewnić naszym klientom możliwości znalezienia się „dwa kroki przed konkurencją”. W jaki sposób? Pomagam im budować rozwiązania dopasowane do potrzeb, wykorzystujące najnowsze dostępne wersje aplikacji. Moja praca koncentruje się na zastosowaniach technologii internetu rzeczy.

Jakie znaczenie ma technologia IIoT dla fabryk przyszłości?

Nie można sobie wyobrazić automatyzacji w takich środowiskach bez zastosowania przemysłowego internetu rzeczy. Do tej pory mieliśmy do czynienia z harmonijnym współistnieniem technik produkcyjnych i systemów informatycznych przedsiębiorstwa. W nowoczesnej fabryce, w której wszystkie elementy połączone są siecią, taki model już jednak się nie sprawdza. Technologia IIoT pozwala zintegrować monolityczne do tej pory systemy i architektury. Rozwiązania mechaniczne, elektroniczne i informatyczne współpracują ze sobą w konstruktywny sposób. Celem takich działań jest zwiększenie stopnia automatyzacji oraz wzrost efektywności systemów i procesów. a także samoorganizacja, całkowita lub częściowa, przepływu materiałów i przebiegów usług.

W jaki sposób można skutecznie zrealizować te cele za pomocą platformy ctrlX AUTOMATION?

Uważam, że platforma ctrlX AUTOMATION to najlepsze rozwiązanie umożliwiające wdrożenie automatyzacji w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, a jednocześnie optymalny sposób sensownego połączenia świata technologii informatycznych i operacyjnych. Nasze moduły środowiska automatyzacji otwierają tak wiele możliwości, że jedyne granice może postawić nam wyobraźnia.

Oferujemy na przykład ctrlX IOT — centralny element platformy ctrlX AUTOMATION — czyli nowoczesne oprogramowanie IoT z wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa i elastycznymi funkcjami sieciowymi. Dla użytkowników oznacza to istotne korzyści w obszarze komunikacji. Staje się ona możliwa dzięki rozlicznym sprawdzonym protokołom rejestrowania danych i funkcjom lokalnej archiwizacji. Dzięki różnorodnym opcjom połączeń bezpośrednich i obsłudze standardów komunikacji nasze aplikacje IoT odznaczają się największą elastycznością, jeśli chodzi o łączenie różnych urządzeń z systemem ctrlX DRIVE i uzyskanie wysokiego stopnia integracji.

Platforma ctrlX AUTOMATION pozwala także skorzystać z aplikacji dostępnych w serwisie ctrlX Store, ułatwiających obsługę różnych przypadków użycia IoT, na przykład Node-RED- i InfluxDB. Node-RED to rozwiązanie, które umożliwia połączenie w sieci sprzętu, interfejsów i usług w ramach internetu rzeczy, natomiast dzięki InfluxDB platforma ctrlX AUTOMATION może stać się inteligentną pamięcią danych produkcyjnych i danych związanych z konserwacją predykcyjną.

W aplikacjach wykorzystujących sterowniki PLC i internet rzeczy platforma ctrlX AUTOMATION pozwala także zintegrować w prosty sposób własne know-how przedsiębiorstwa. Dodatkowe korzyści wynikają z otwartości systemu, bezpieczeństwa i swobodnego wyboru języka programowania.

Jak Twoim zdaniem potoczą się dalsze losy platformy ctrlX AUTOMATION?

Użytkownicy w bardzo różny sposób podchodzą do naszych rewolucyjnych koncepcji w dziedzinie automatyzacji. Najwięksi producenci OEM postrzegają ctrlX AUTOMATION między innymi jako narzędzie do standaryzacji lub ujednolicania danych przesyłanych z maszyn na potrzeby konserwacji predykcyjnej, raportowania i sztucznej inteligencji (AI). Mniejsze i bardziej elastyczne przedsiębiorstwa korzystają z naszej platformy sterowania ctrlX CORE, aby skonstruować prostsze, ale za to inteligentniejsze maszyny i wypracować dzięki temu wyróżniającą pozycję na rynku. Firmy czysto informatyczne również dostrzegają ten trend. Ich celem jest przybliżenie rozwiązania do maszyny, rezygnacja z niestandardowego sprzętu i wykorzystanie skalowalnego, ustandaryzowanego systemu operacyjnego.

 

 

To też może Cię zainteresować:

  • Artykuł – ctrlX developR: Innowacyjność potrzebuje bystrych umysłów
  • Wywiad – ctrlX developR Johannes Albrecht: Automatyzacja musi być łatwa
  • Wywiad – ctrlX developR André Stury: Rozwiązania AIoT kształtują naszą przyszłość
  • Wywiad – ctrlX developR Michael Langfinger: Otwartość i bezpieczeństwo wzajemnie się uzupełniają
  • Wywiad – ctrlX developR Maurus Bien: Od firmy wyspecjalizowanej w napędach do przedsiębiorstwa będącego dużym graczem
  • Wywiad – ctrlX developR Jochen Scheib: ctrlX OS to kolejny logiczny krok

 

Widok portretowy Mauro Riboni, ctrlX AUTOMATION Application Engineer

Mauro Riboni

ctrlX developR
IoT

LinkedIn

 

 

Otwarty egzemplarz magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023

Magazyn ctrlX AUTOMATION 2022/2023!

"Feel free to change the game" – to motto magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023. Dowiedz się więcej o nowej wolności w automatyce przemysłowej, którą umożliwia system operacyjny Linux ctrlX OS oraz system planarny ctrlX FLOW6D. Możesz również spodziewać się ekscytujących projektów klientów, oświadczeń partnerów i wiele więcej.

Zamów teraz!

Wróć