• Home
  • News & Stories
  • Bosch Rexroth na targach LogiMAT:Usprawnione i skomunikowane procesy logistyki wewnątrzzakładowej

Wróć

Bosch Rexroth na targach LogiMAT: Usprawnione i skomunikowane procesy logistyki wewnątrzzakładowej

Platforma automatyzacji umożliwia wdrożenie prostych, bezpiecznych i energooszczędnych procesów w nowoczesnych fabrykach

  • Minimalne wymagania dotyczące miejsca w szafce sterowniczej, maksymalna sprawność energetyczna
  • Jedno uniwersalne urządzenie: bezpieczeństwo, analityka danych i komunikacja IoT
  • Architektura oparta na systemie Linux z opcją bezpośredniej integracji z systemem ROS w przypadku robotów mobilnych

Wdrożenie koncepcji „lean manufacturing” to w przedsiębiorstwach produkcyjnych istotny element budowania przewagi nad konkurencją. Należy udoskonalić procesy w taki sposób, by firma mogła działać szybciej i z większą elastycznością, a tym samym zwiększyć swoją rentowność. Dotyczy to również procesów logistyki wewnątrzzakładowej. System ctrlX AUTOMATION realizuje te podstawowe wymagania, zwłaszcza biorąc pod uwagę efektywność i kompaktową konstrukcję. Na targach LogiMAT (hala 2, stoisko B21) firma Bosch Rexroth pokazuje również, w jaki sposób można spełnić inne wymagania z obszaru logistyki wewnątrzzakładowej, np. dotyczące bezpieczeństwa, komunikacji, robotyki mobilnej i ochrony środowiska.

System ctrlX AUTOMATION spełnia podstawowe wymagania z obszaru logistyki wewnątrzzakładowej. (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)

 

Platforma ctrlX AUTOMATION w inteligentny sposób łączy sterowanie maszynami, infrastrukturę informatyczną i urządzenia Internetu rzeczy. Dzięki systemowi operacyjnemu Linux z obsługą czasu rzeczywistego, całkowicie otwartym standardom, technologiom programowania aplikacji, funkcjom projektowania internetowego i kompleksowym połączeniom w środowiskach Internetu rzeczy platforma ctrlX AUTOMATION wyznacza nowe kierunki automatyzacji opartej na otwartości, elastyczności i komunikacji. System umożliwia połączenie istniejących i nowych linii produkcyjnych. Na przykład technologię napędów IndraDrive Mi bez szafek sterowniczych można uzupełnić rozwiązaniami z oferty ctrlX AUTOMATION w zastosowaniach związanych z logistyką wewnątrzzakładową, m.in. w maszynach do składowania i pobierania oraz w systemach transportowych.

Brak szafki sterowniczej, sprawność energetyczna i przydatność w logistyce wewnątrzzakładowej

Technologia ultrakompaktowych, zdecentralizowanych napędów IndraDrive Mi odznacza się maksymalną elastycznością, a przy tym minimalnymi wymaganiami dotyczącymi przestrzeni instalacyjnej. Przedsiębiorstwo może liczyć na znaczne oszczędności, jeśli chodzi o koszty okablowania i zużycia energii. Napęd IndraDrive Mi został na przykład zastosowany w urządzeniach przeładunkowych firmy DAMBACH. Konkretne korzyści: nie jest konieczna szafka sterownicza, a ilość niezbędnego okablowania można ograniczyć nawet o 83%. Zmniejsza się zatem ciężar urządzenia i ilość zajmowanego przez nie miejsca. Dzięki zmniejszeniu ciężaru wzrasta dynamika pracy, czasy przetwarzania ulegają skróceniu i rośnie wydajność systemu składowania. Interfejs Multi-Ethernet umożliwia komunikację przy użyciu różnych protokołów komunikacji i dodatkowo zwiększa elastyczność rozwiązania.

Połączenie ultrakompaktowego systemu sterowania ctrlX CORE i rozwiązania ctrlX SAFETY — najbardziej kompaktowego i zapewniającego najkrótszy czas reakcji systemu zabezpieczeń dostępnego na rynku — tworzy idealną propozycję dla nowoczesnych procesów logistyki wewnątrzzakładowej, ponieważ ctrlX CORE pozwala powiązać technologie operacyjne i informatyczne za pomocą aplikacji. Jeśli chodzi o cyfryzację, wszystkie dane są dostępne w warstwie ctrlX Data Layer i można z nich w łatwy sposób skorzystać. Z drugiej strony, w systemie automatyki dostępne jest jądro sterowania przemieszczeniami zawierające wszystkie niezbędne funkcje. Programowanie całego rozwiązania może odbywać się przy użyciu interfejsu graficznego, który m.in. znacznie upraszcza obsługę przemieszczeń.

„Taki scenariusz jest znakomitym przykładem korzyści, jakie można osiągnąć dzięki połączeniu indywidualnych komponentów Bosch Rexroth i zbudowaniu z nich ekonomicznego, zintegrowanego rozwiązania zaspokajającego konkretne potrzeby. Najważniejsze rezultaty to usprawnienie procesów i zaoszczędzenie miejsca w ramach podejścia lean manufacturing” — mówi Michael Lippert z zespołu rozwoju systemów robotyki i logistyki w dziale rozwiązań z zakresu automatyki i elektryfikacji firmy Bosch Rexroth.

 

Jedno uniwersalne urządzenie: bezpieczeństwo, analityka danych i komunikacja IoT

Komunikacja w dzisiejszych fabrykach ma wyjątkowe znaczenie, dlatego firma Bosch Rexroth oferuje specjalistyczne rozwiązanie o nazwie ctrlX IOT, czyli komponent platformy automatyzacji zawierający nowoczesny zestaw narzędzi IoT ze zintegrowanymi funkcjami zabezpieczeń spełniającymi wszystkie wymagania Przemysłu 4.0. Opcja pełnej integracji rozwiązań IoT z platformą (sprzętową) oznacza niemal nieograniczone możliwości dla użytkowników.

„Jeśli chcemy zrealizować najnowsze wymagania dotyczące systemów logistyki wewnątrzzakładowej związane z bezpieczeństwem, analityką danych i połączeniami IoT, zwykle musimy skorzystać z kilku urządzeń, na przykład systemu zabezpieczeń, urządzenia IoT, sterowników PLC i systemu sterowania ruchem, przemysłowego komputera PC i interfejsu HMI. W przypadku ctrlX IOT udało nam się połączyć wszystkie funkcje w ramach jednego rozwiązania” — dodaje Michael Lippert.

 

Architektura oparta na systemie Linux z opcją bezpośredniej integracji z systemem ROS w przypadku robotów mobilnych

W koncepcji Przemysłu 4.0 roboty mobilne odgrywają coraz większą rolę w usprawnianiu procesów logistyki wewnątrzzakładowej. Michael Lippert komentuje to w następujący sposób: „Rynek robotyki mobilnej jest bardzo zaawansowany. Możemy na nim zaobserwować kilka zbiegających się trendów. Mam na myśli integrację czujników i kamer, sztuczną inteligencję, algorytmy SLAM i wiele innych obszarów. Nasza platforma automatyzacji oferuje rozwiązania oparte na różnych aplikacjach, a dzięki swobodzie wyboru języka programowania stanowi idealną podstawę umożliwiającą realizację tych zadań. Dobrym przykładem jest tu integracja z platformą ROS 2. ROS, czyli Robot Operating System, jest zestawem bibliotek oprogramowania i narzędzi open source umożliwiających tworzenie aplikacji do obsługi robotów. Po zainstalowaniu dodatkowej aplikacji system sterowania ctrlX CORE staje się węzłem ROS. Zapewnia bezpośredni dostęp do infrastruktury ROS i naszej warstwy danych”.

Firma Bosch Rexroth zaprezentuje to i inne przyszłościowe rozwiązania z zakresu logistyki wewnątrzzakładowej na targach LogiMAT odbywających się w Stuttgarcie od 31 maja do 2 czerwca (hala 2, stoisko B21).

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania firma Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Firma Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad  31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com

 

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo.Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją Grupy Bosch jest mobilność, która rozwija się w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Grupa Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie Grupa Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia”. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w ok. 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Grupa Bosch w I kwartale 2020 r. osiągnęła neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w ponad 400 swoich oddziałach na całym świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

 

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Michael Lippert, Game Changer Warehouse & Intralogistics

Michael Lippert

Game Changer
Warehouse- & Intralogistics

LinkedIn

 

Wróć