Wróć

Firma Bosch Rexroth oraz partnerzy ctrlX World łączą automatyzację z Internetem rzeczy

Partnerzy oferują rozwiązania IoT na platformie automatyzacji

  • Wielofunkcyjne sterowanie za pomocą aplikacji
  • Współtworzenie i nowe możliwości biznesowe
  • Trzech nowych partnerów w obszarze rozwiązań IoT dla automatyki

W nowoczesnej automatyzacji obszary sterowania maszyną, informatyki i Internetu rzeczy płynnie łączą się ze sobą. Firma Bosch Rexroth łączy te technologie dzięki platformie ctrlX AUTOMATION. W sieci partnerów ctrlX World firmy mogą oferować własne rozwiązania IoT albo korzystać z aplikacji innych dostawców. Dzięki tym aplikacjom funkcje systemu sterowania ctrlX CORE można konfigurować odpowiednio do potrzeb. ctrlX CORE to nie tylko system sterowania maszyną – to także bezpieczne i inteligentne rozwiązanie bramowe. Otwarta struktura i dostęp do wielu interfejsów sprawia, że ten system sterowania sprawdza się również w instalacjach typu brownfield, wzbogacając istniejące maszyny i systemy o dodatkowe funkcje i łączność w standardzie IoT.

Platformę sterującą ctrlX CORE można łatwo integrować z istniejącymi maszynami, wprowadzając standard IoT w obszarze łączności i funkcji. (Źródło obrazka: Bosch Rexroth AG)

Oprogramowaniem ctrlX IOT dostępne na platformie automatyzacji firmy Bosch Rexroth z już teraz obejmuje podstawowe aplikacje, m.in. firewall, klienta VPN oraz serwer i klienta OPC UA. Uzupełniają je rozwiązania IoT dostarczane przez partnerów. Użytkownicy mogą więc korzystać z szerokiego wyboru aplikacji zapewniających wysoki poziom elastyczności.

Prescient Devices, Inc. (PDI) jest partnerem ctrlX World dostarczającym rozwiązania do szybkiego tworzenia aplikacji IoT. Prescient Designer to oferowane przez firmę rozwiązanie SaaS bazujące na Node-RED i umożliwiające projektowanie, symulację, dystrybucję, obsługę i rozszerzanie systemów IoT/AI. Narzędzie to daje możliwość programowania tysięcy urządzeń IoT, m.in. ctrlX CORE w jednym miejscu, centralnie w chmurze, a także przesyłania kodu programu na urządzenia jednym kliknięciem. W ten sposób można je efektywnie uruchamiać i zarządzać nimi.

Andy Wang, założyciel i prezes Prescient Devices, Inc. mówi: „We współpracy z firmą Bosch Rexroth chcielibyśmy uprościć i przyspieszyć projektowanie aplikacji IoT, bez potrzeby korzystania ze skomplikowanej technologii. Aplikacja Prescient Designer jest kompatybilna z platformą i społecznością Bosch Rexroth. Dzięki temu inżynierowie mogą projektować i tworzyć rozwiązania IoT typu edge-to-cloud w ciągu kilku tygodni. To dwanaście razy szybciej i sześć razy taniej w porównaniu z konwencjonalnym procesem projektowania rozwiązań IoT. To także lepsze możliwości zarządzania w czasie rzeczywistym i analityczne”.

IXON B.V. jest kolejnym partnerem sieci ctrlX World. Firma IXON oferuje kompleksowe rozwiązanie IIoT do zdalnej konserwacji – od sprzętu do chmury. Bart van den Corput, kierownik ds. kluczowych klientów w firmie IXON, wyjaśnia: „Naszym celem jest zachęcanie producentów maszyn do przechodzenia do standardu IIoT i wspieranie ich poprzez dostarczanie bezpiecznego środowiska chmurowego wraz ze wszystkimi technologiami potrzebnymi, aby zapewnić bezpośredni dostęp do rozwiązań IIoT z każdego miejsca na świecie”.

IXON współpracuje z firmą Bosch Rexroth zapewniając producentom maszyn jeszcze większą elastyczność w procesie tworzenia rozwiązań IIoT, które spełniają ich wymagania. Klienci mogą dzięki temu łatwo integrować rozwiązania IIoT ze swoimi systemami automatyzacji. Użytkownicy mogą pobrać aplikację IXagent w strefie App Zone w społeczności ctrlX AUTOMATION Community, aby uzyskać dostęp do funkcji platformy chmurowej IXON, m.in. zdalnego dostępu, rejestracji danych w chmurze, alarmów i powiadomień.

Rozwiązania firmy HiveMQ GmbH są również dostępne na platformie ctrX World. HiveMQ oferuje narzędzie ułatwiające obsługę protokołu MQTT na platformę sterującą ctrlX CORE. Umożliwia ono wymianę danych pomiędzy różnymi urządzeniami a oprogramowaniem. MQTT to przemysłowy standard, popularny obecnie w zastosowaniach IoT, m.in. inteligentnej produkcji. Jest on wykorzystywany m.in. w systemach połączonych pojazdów, logistyce, Przemyśle 4.0 oraz w produktach IoT z funkcjami łączności.

Hans Michael Krause, dyrektor działu zarządzania produktami ctrlX World w firmie Bosch Rexroth, mówi: „Wszystkie rozwiązania IoT dostępne na platformie ctrlX World pozwalają użytkownikom w łatwy sposób łączyć niezbędne procesy automatyzacji dokładnie tak, jakby robili to na smartfonie. Wystarczy pobrać i uruchomić aplikację. Firma Bosch Rexroth dostarcza również wiele własnych aplikacji branżowych. Jeśli zaś użytkownik chce skorzystać z własnej wiedzy, może samodzielnie projektować aplikacje na platformie automatyzacji we wszystkich popularnych językach programowania”.

 

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad 29 600 osób i odnotowała w 2020 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 5,2 mld EUR. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 395 000 pracowników na całym świecie (wg danych z wtorek, czwartek, 31 grudnia 2020 r.). Odnotowała w 2020 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 71,5 mld EUR. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo.
Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia”. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w ok. 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Grupa Bosch w I kwartale roku 2020 osiągnęła neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w ponad 400 swoich oddziałach na całym świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 73 000 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 129 miejscach na całym świecie, w tym blisko 34 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

Hans Michael Krause

Game Changer ctrlX World

 

Wróć