• Home
  • News & Stories
  • Jak sztuczna inteligencja sprawia, że piły stają się jeszcze ostrzejsze

Wróć

Jak sztuczna inteligencja sprawia, że piły stają się jeszcze ostrzejsze

Maszyna HAMMERHEAD 3000 firmy Kohlbacher GmbH automatycznie napręża i prostuje ostrza pił taśmowych, które zdeformowały się podczas użytkowania w tartaku. Jednak również nowe ostrza wymagają dostosowania do konkretnej piły. Choć proces ten jest zautomatyzowany, nadal mogą pojawiać się błędy. W związku z tym dotychczas konieczne były ręczne poprawki wykonywane przez specjalistów ds. naprawy pił. Aby zoptymalizować ten proces, Kohlbacher wyposażył swoją maszynę w technologię sztucznej inteligencji (AI) opartą na platformie ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth. Korzyści dla klientów obejmują większą precyzję i mniejsze zapotrzebowanie na zasoby.

Lider na rynku produkcji pił i wyposażenia warsztatów do ich ostrzenia zapewnia większą precyzję dzięki wykorzystaniu otwartej platformy automatyzacji

Kohlbacher GmbH jest liderem na rynku produkcji pił i wyposażenia warsztatów do ich ostrzenia. To specjalistyczne przedsiębiorstwo na bieżąco ulepsza swoje maszyny dla przemysłu drzewnego, takie jak ostrzarki, maszyny do naprężania i prostowania pił.

Niedawno firma zrewolucjonizowała podstawowy proces swojej w pełni zautomatyzowanej maszyny naprawczej HAMMERHEAD 3000: typowe zadanie, które zwykle wykonywał specjalista ds. naprawy pił, jest teraz realizowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Siegfried Kohlbacher, dyrektor zarządzający Kohlbacher GmbH, tak opisał wcześniej stosowany proces: „Podczas prostowania tył brzeszczotu piły taśmowej jest walcowany, aby uzyskać lekko wypukły, zakrzywiony kształt. Kompensuje to wydłużenie strony zębatej, do którego dochodzi podczas użytkowania piły. Szlifowanie dolnej części zębów również wydłuża linię podstawy zębów względem tyłu brzeszczotu. Choć proces ten jest zautomatyzowany, poziom błędów wynosi od 10 do 15%. Zmniejszenie wskaźnika błędów do poziomu poniżej 5% wymaga dokonywania ręcznej korekty przez specjalistów ds. naprawy pił”.

Jednak zawód ten stopniowo zanika. Siegfried Kohlbacher wyjaśnił: „Takich ekspertów jest bardzo mało, a ludzie nie szkolą się już w tym zawodzie. Ręczne przeróbki ostrzy są też procesem bardzo czasochłonnym i kosztownym. Tartaki wymagają zatem specjalistycznego rozwiązania umożliwiającego naprawę brzeszczotów. Pracownik, który nie przeszedł odpowiedniego szkolenia, nie będzie w stanie wykonać tego zadania. Dlatego szukamy rozwiązania technicznego, które sprostałoby temu wyzwaniu”.

Firma Kohlbacher zdecydowała się więc postawić na rozwiązanie ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth. Jest to otwarta platforma automatyzacji obejmująca wszystkie niezbędne komponenty programowe i sprzętowe dla kompletnych rozwiązań systemowych.


Kohlbacher GmbH HAMMERHEAD 3000 maszyna

Bezpośredni rozwój i integracja funkcji sztucznej inteligencji

Wykorzystano następujące komponenty platformy automatyzacji: ctrlX MOTION (oprogramowanie do sterowania ruchem, robotyki i obsługi CNC), ctrlX DRIVE (kompaktowy system napędowy), ctrlX CORE (ultrakompaktowy system sterowania) oraz aplikację opartą na sztucznej inteligencji.

Kohlbacher korzysta z pakietu narzędzi ctrlX AUTOMATION. „Sercem systemu jest platforma sterowania ctrlX CORE. Zintegrowany z napędem system sterowania pozwala zaoszczędzić miejsce w szafie sterowniczej. W połączeniu z systemem napędowym jest to jedno z najbardziej kompaktowych rozwiązań tego typu dostępnych na rynku. Otwarta architektura platformy ctrlX AUTOMATION daje firmie Kohlbacher bezpośredni dostęp do wszystkich danych w systemie sterowania. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu ctrlX Data Layer, czyli centralnemu systemowi do dostarczania danych ze wszystkich procesów i maszyn, który ułatwia też integrację funkcji sztucznej inteligencji napisanych np. w języku Python” – wyjaśnił Volker Schlotz, dyrektor ds. rozwoju w dziale rozwiązań z zakresu automatyki i elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth.

Firmy Bosch Rexroth i Kohlbacher wspólnie opracowały rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Platforma automatyzacji stanowi podstawę technologiczną dla tej aplikacji. Sztuczna inteligencja „uczy się” w trakcie procesu i dzięki temu minimalizuje czasy naprawy i wynikające z nich przestoje w tartaku.

Fakt, że Kohlbacher był zaangażowany w rozwój aplikacji i mógł zbudować całościowe rozwiązanie, korzystając z zestawu narzędzi do automatyzacji, oznacza, że kompletny system ma dokładnie takie właściwości, jakich potrzebuje firma. Jest to możliwe dzięki otwartemu projektowi platformy ctrlX AUTOMATION. Jest ona wyposażona w cały ekosystem do zastosowań przemysłowych. Użytkownicy mogą korzystać z aplikacji oferowanych przez firmę Bosch Rexroth lub przez zewnętrznych dostawców albo tworzyć aplikacje samodzielnie, rozszerzając zakres dostępnych funkcji zgodnie z własnymi wymaganiami. Dzięki temu programiści mogą tworzyć i oferować aplikacje przemysłowe we wszystkich popularnych językach programowania – szybko, łatwo i elastycznie.

Wejście na nowe rynki z alternatywą wobec specjalistów ds. naprawy pił

Aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję, którą można połączyć z maszyną HAMMERHEAD 3000, szybko okazała się sukcesem. Siegfried Kohlbacher wyjaśnił: „Podczas pierwszego etapu uczenia się czas prostowania może zostać znacznie skrócony. Im dłużej trwają etapy uczenia, tym korzystniej sztuczna inteligencja może wpływać na czas naprawy poprzez dobór odpowiednich czynności lub określonego nacisku na ostrze piły.

Firma Kohlbacher mogła zatem wejść na nowy rynek, na którym w przeszłości z powodu braku innowacji panował zastój. Siegfried Kohlbacher powiedział dalej: „Nasze rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję zmienia rynek. Po raz pierwszy w historii doświadczenie specjalisty ds. naprawy pił można przenieść na maszynę, która potem jest w stanie niezależnie kontynuować naukę. Pozwala to nie tylko ponownie wykorzystywać brzeszczoty pił, lecz także wyeliminować czasy oczekiwania – rozwiązanie to jest zawsze dostępne”.

Kohlbacher GmbH już obserwuje rosnące globalne zapotrzebowanie na system o takich możliwościach. Obecnie Kohlbacher sprawdza, jakie inne typy maszyn może połączyć z platformą ctrlX AUTOMATION i odpowiednimi aplikacjami.

„Nie każda maszyna potrzebuje sztucznej inteligencji, ale otwarta konstrukcja systemu zapewnia producentom maszyn i użytkownikom maksymalną elastyczność. Pod względem funkcjonalności i komunikacji platforma ctrlX AUTOMATION to przyszłość i wielka szansa na zaoferowanie większej wartości dodanej” – zakończył Siegfried Kohlbacher.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Siegfried Kohlbacher, Managing Director of Kohlbacher GmbH

Siegfried Kohlbacher

Dyrektor zarządzający Kohlbacher GmbH

 

Przyszłość automatyzacji - część 3

Podobnie jak wiele innych sektorów, branża znajduje się w środku zmian. Zwiększenie cyfryzacji i sieci powodują nowe technologie i procesy, ale przede wszystkim stwarzają znaczny potencjał automatyzacji i optymalizacji.

Get your free whitepaper!

Wróć