• Home
  • News & Stories
  • Gdzie hydraulika spotyka się z automatyką: nowe aplikacje Bosch Rexroth do zastosowań w inżynierii mechanicznej opartej na oprogramowaniu

Wróć

Dwie kostki, każda z napisem ctrlX AUTOMATION i H4U.

Gdzie hydraulika spotyka się z automatyką: nowe aplikacje Bosch Rexroth do zastosowań w inżynierii mechanicznej opartej na oprogramowaniu

  • Niezależne od sprzętu rozwiązania z zakresu oprogramowania dla hydrauliki i automatyki
  • Łatwość projektowania i użytkowania funkcji hydraulicznych dzięki platformie H4U
  • System ctrlX AUTOMATION wzbogacony o aplikacje dla hydrauliki

Bosch Rexroth otwiera nowy wymiar swobody w hydraulice przemysłowej – dzięki platformie oprogramowania H4U (Hydraulics for You – Hydraulika dla Ciebie) i zestawowi narzędzi do automatyzacji, jakim jest ctrlX AUTOMATION. Know-how z zakresu hydraulicznej techniki regulacji, który dotychczas w istotnym stopniu związany był ze sprzętem, obecnie dostępny jest w ramach aplikacji. Dzięki platformie H4U funkcje hydrauliczne można wdrażać od razu i w bardzo łatwy sposób – całkowicie niezależnie od sprzętu. Tym samym system ctrlX AUTOMATION został wzbogacony o aplikacje dla hydrauliki. Efekty tych funkcji to m.in. wyższa wydajność energetyczna. Zalety obydwu rozwiązań i ich synergie firma Bosch Rexroth zaprezentuje podczas targów HANNOVER MESSE w hali nr 6, stoisko D26.

Platforma oprogramowania H4U pozwala na elastyczne projektowanie funkcji hydraulicznych oraz ich bezpośrednią integrację z istniejącymi środowiskami automatyki – również ctrlX AUTOMATION. (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)

Przyszłością inżynierii mechanicznej jest oprogramowanie. Właśnie dlatego regulacyjne funkcje hydrauliki, które w klasycznym modelu zależne były od sprzętu, w ofercie Bosch Rexroth zastępowane są niezależnymi od konfiguracji sprzętowej komponentami oprogramowania. Również w tym obszarze firma kieruje się zatem zasadą zapewniania łatwej dostępności i możliwości wdrażania funkcji w postaci aplikacji.

Platforma oprogramowania H4U pozwala na elastyczne projektowanie funkcji hydraulicznych oraz ich bezpośrednią integrację z istniejącymi środowiskami automatyki – również ctrlX AUTOMATION. Aplikacje H4U współpracują np. z kompaktowym systemem sterowania ctrlX CORE. Oferowany przez firmę Bosch Rexroth zestaw narzędzi do automatyzacji od 2019 roku urzeczywistnia zasadę technologii opartej na aplikacjach. Jako całkowicie otwarty ekosystem zapewnia on wszelkie komponenty sprzętu i oprogramowania konieczne do tworzenia kompletnych rozwiązań z zakresu automatyki, a ponadto dysponuje siecią partnerską ctrlX World, która pozwala na wdrażanie rozwiązań dostawców zewnętrznych.

– Zasada niezależności od sprzętu realizowana konsekwentnie w przypadku platformy H4U to kolejny dowód na to, że Bosch Rexroth podąża drogą do otwartości – wyjaśnia Steffen Winkler, dyrektor ds. sprzedaży jednostki Bosch Rexroth Automation & Electrification Solutions. – To ważny i logiczny krok, ponieważ to właśnie oprogramowanie i dołączalność są motorem dla koncepcji inteligentnej fabryki.

– Bosch Rexroth przenosi hydraulikę przemysłową na nowy poziom, zastępując powiązane ze sprzętem funkcje hydrauliczne komponentami oprogramowania, które są od sprzętu niezależne. W efekcie komponenty te bezproblemowo integrują się w ramach nowej i istniejącej architektury automatyki – mówi Guido Hettwer, prezes jednostki Bosch Rexroth Industrial Hydraulics. – Komponenty hydrauliczne już na tym etapie mają wysoki poziom efektywności. W przypadku architektury oraz techniki regulacji systemu hydraulicznego występuje jednak również potencjał pozwalający zarówno na oszczędność energii i zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla, jak i zwiększenie produktywności. To właśnie zadanie dla naszych aplikacji – dodaje.

Wyższy poziom produktywności i zrównoważonego rozwoju hydrauliki

Czynniki decydujące o sukcesie producentów maszyn i urządzeń oraz użytkowników końcowych – użyteczność, zrównoważony rozwój i wydajność – dzięki platformie H4U osiągają nowy, wyższy poziom. Rozwiązanie obejmuje m.in. funkcje pozwalające na oszczędność energii. Za przykład może posłużyć hydrauliczna regulacja ciśnienia i strumienia objętości (p/Q). W tym przypadku zastosowanie prasy z systemem wieloosiowym może przynieść oszczędność energii na poziomie 30%. Poziom oszczędności uzależniony jest od cyklu obciążenia i uwarunkowań danego zastosowania. Systemy hydrauliczne można już na wstępnym etapie dostosować pod kątem efektywności energetycznej.

Ponadto platforma H4U umożliwia większą elastyczność, np. w przypadku zmiany ustawień urządzeń produkcyjnych w celu uwzględnienia odmiennych wymogów klienta.Dostosowanie sprzętu w środowisku automatyki nie jest już konieczne.

Wdrożenie aplikacji w istniejącym środowisku urządzeń sterujących eliminuje koszty dla użytkowników końcowych oraz nakłady związane ze szkoleniami uzupełniającymi. Ponadto komponenty oprogramowania umożliwiają kompletną symulację maszyn i urządzeń oraz procesów produkcyjnych, a dzięki temu np. uzyskanie oszczędności energii już na wstępnym etapie.To z kolei pozwala na oszczędność czasu w trakcie prac inżynieryjnych i rozruchu.

Podczas targów HANNOVER MESSE 2023 w hali nr 6 na stanowisku D26 firma Bosch Rexroth zaprezentuje szereg różnych aplikacji z oferty H4U.app, np. H4U.app xF do regulacji położenia/siły osi hydraulicznych. Poszczególne zastosowania można obserwować na żywo dzięki ctrlX CORE. Dla wszystkich zainteresowanych to również okazja do szczegółowego zapoznania się zaletami systemu ctrlX AUTOMATION i aplikacjami z różnych obszarów automatyki.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania, Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenie w zakresie wdrażania zastosowań w segmencie mobilnym i przemysłowym, jak i w automatyzacji przemysłu. Za pomocą inteligentnych komponentów, spersonalizowanych rozwiązań systemowych, inżynierii i usług, firma Bosch Rexroth tworzy odpowiednie środowisko wymagane przez zastosowania w pełni oparte na sieci. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i technologii sterowania, technologii przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy do Internetu rzeczy. Nasze oddziały znajdujące się w ponad 80 krajach, zatrudniające przeszło 32 000 pracowników, wygenerowały w 2022 r. przychody ze sprzedaży na poziomie blisko 7,0 miliardów euro.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 420 000 pracowników na całym świecie (dane z 31 grudnia 2022 r.). Według wstępnych danych sprzedaż firmy w 2022 roku wyniosła 88,4 miliarda euro. Jej działalność dzieli się na cztery sektory: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne, energetyka oraz technologia budowlana. Jako wiodący dostawca Internetu rzeczy (IoT), Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i mobilności zintegrowanej w sieci. Wizją Grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i fascynujący. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT, Bosch oferuje klientom oparte na sieci i łączące różne domeny rozwiązania, pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch poprawia jakość życia ludzi na całym świecie, oferując im produkty i usługi, które są innowacyjne i wzbudzają entuzjazm. Mówiąc krótko, Bosch tworzy "technologię bliżej nas". Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 440 spółek zależnych i regionalnych w około 60 krajach. Uwzględniając partnerów handlowych i serwisowych, globalną sieć produkcyjną, inżynieryjną i sprzedażową, firma Bosch obecna jest w prawie każdym kraju na świecie. Posiadająca ponad 400 lokalizacji na całym świecie Grupa osiągnęła neutralność pod względem emisji dwutlenku węglowa w pierwszym kwartale 2020 r. Swój rozwój firma opiera na sile innowacyjności. Firma zatrudnia 85 000 pracowników, w tym ponad 44 000 inżynierów oprogramowania, w działach badań i rozwoju w 128 ośrodkach na całym świecie.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Steffen Winkler, Game Changer ctrlX AUTOMATION

Steffen Winkler

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

LinkedIn

 

Wróć