• Home
  • News & Stories
  • Firma Bosch Rexroth prezentuje ctrlX OS: system operacyjny dostępny dla innych dostawców

Wróć

ctrlX OS

Firma Bosch Rexroth prezentuje ctrlX OS: system operacyjny dostępny dla innych dostawców

System operacyjny do obsługi pakietu automatyzacji ctrlX AUTOMATION, bazujący na systemie Linux może już obsługiwać wyposażenie innych dostawców oraz środowiska wirtualne

  • Nowy poziom otwartości i swobody w automatyzacji
  • Możliwość pracy na wszystkich poziomach – od zakładu produkcyjnego do chmury
  • Bogatszy pakiet oprogramowania z wysokim poziomem cyberbezpieczeństwa
  • Współpraca z ctrlX Store oraz ctrlX Device Portal

Pakiet automatyzacji ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth oraz jego zasada działania jako „smartfon w świecie automatyki przemysłowej” stanowiła w roku 2020 zmianę paradygmatu na rynku przemysłowym. Wprowadzenie ctrlX World w roku 2021 umożliwiło przejście od otwartej platformy do sieci partnerów przemysłowych. Teraz firma Bosch Rexroth zrobiła kolejny krok naprzód jeśli chodzi otwarte rozwiązania: W przeszłości system sterowania ctrlX CORE korzystał wyłącznie z systemu operacyjnego bazującego na systemie Linux, umożliwiającego przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Jednak teraz jest on dostępny jako odrębne rozwiązanie dla środowisk przemysłowych. System operacyjny ctrlX OS można wykorzystywać na wszystkich poziomach – od zakładu produkcyjnego po chmurę, oraz z różnym wyposażeniem.

„Automatyzacja coraz bardziej podąża w kierunku rozproszonego oprogramowania i rozwiązań bazujących na danych – od poziomu zakładu produkcyjnego i systemów peryferyjnych do chmury. Łączenie informacji również coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Sieci bazują na jednolitych standardach oprogramowania, zabezpieczeń, narzędzi oraz komunikacji” – wyjaśnia Steffen Winkler, wiceprezes ds. sprzedaży w dziale rozwiązań z zakresu automatyzacji i elektryfikacji dla przedsiębiorstw firmy Bosch Rexroth.

Dotyczy to również ctrlX AUTOMATION. W pełni otwarty system obejmujący sprzęt i oprogramowanie, a także ctrlX World, oferuje wszystkie elementy niezbędne do tworzenia kompletnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji.

System operacyjny ctrlX OS bazujący na systemie Linux może teraz obsługiwać sprzęt innych dostawców.

Kolejny poziom swobody w automatyce

Firma Bosch Rexroth poszła o krok dalej i oferuje teraz ctrlX OS, system operacyjny bazujący na systemie Linux, zaprojektowany do pracy w czasie rzeczywistym w środowiskach przemysłowych. ctrlX OS jest sprzętowo niezależny i umożliwia łatwe łączenie jeszcze większej ilości komponentów systemów automatyki w ramach pakietu ctrlX AUTOMATION, w tym także rozwiązań partnerów ctrlX World. Funkcje oparte na oprogramowaniu można tworzyć, instalować, aktualizować i obsługiwać jeszcze łatwiej i bardziej elastycznie na wszystkich poziomach topologii systemu automatyki. Firma Bosch Rexroth spełnia tym samym potrzeby zakładów produkcyjnych korzystających z oprogramowania i umożliwia wprowadzenie nowoczesnych procedur i rozwiązań, takich jak wirtualne testowanie oraz DevOps w automatyce. Niezależność od sprzętu pozwala również korzystać z wirtualnego systemu kontroli oraz platform hiperwizji, w centrum przetwarzania danych, na serwerach peryferyjnych, bądź w chmurze.

System operacyjny obsługuje technologię aplikacji, funkcje projektowania w oparciu o Internet, bezpieczne zarządzanie użytkownikami oraz wydajną obsługę danych za pomocą ctrlX Data Layer. Wszystkie urządzenia w sieci są wydajnie połączone poprzez system. Dla każdego z nich są również dostępne standaryzowane narzędzia oraz pakiet SDK do projektowania. ctrlX Device Portal umożliwia efektywne zarządzanie urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie. Jest to serwis cyfrowy umożliwiający dostarczanie nowych funkcji oprogramowania, zarządzanie i zmianę ustawień urządzeń, a także zdalne serwisowanie.

ctrlX OS to automatyzacja na wszystkich poziomach. Aplikacje IT i OT można teraz łatwo łączyć w ramach standardu Industry 4.0. ctrlX OS zapewnia dostęp do wszystkich aplikacji dostępnych w ctrlX Store oraz w społeczności ctrlX AUTOMATION Community. Użytkownicy mogą również uruchamiać własne oprogramowanie na dowolnym sprzęcie, odpowiednim do danego zastosowania. Wszystko to odbywa się z zachowaniem bezpieczeństwa na najwyższym poziomie: bogatszy pakiet oprogramowania zapewnia wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.

„Klienci już potwierdzili, że nasz system operacyjny to najnowsze, najbardziej otwarte i najbezpieczniejsze rozwiązanie w dziedzinie automatyzacji. Idziemy teraz o krok naprzód jeśli chodzi o dostępność tego systemu operacyjnego dla innych dostawców komponentów systemów automatyki, potwierdzając kolejny raz, jak ważna jest dla nas otwartość” – mówi Steffen Winkler.

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania firma Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad 31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld euro.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.boschrexroth.com

Firma MathWorks zajmuje się tworzeniem oprogramowania do obliczeń matematycznych. MATLAB, język programowania stosowany w inżynierii i nauce, jest środowiskiem programistycznym, które służy do opracowywania algorytmów, analizy i wizualizacji danych oraz obliczeń numerycznych. Simulink to oparte na schemacie blokowym środowisko programistyczne do symulacji i projektowania opartego na modelach w inżynierii wielodziedzinowej i systemach wbudowanych. Inżynierowie i naukowcy na całym świecie stosują te produkty do przyspieszania badań, wdrażania innowacji i rozwoju w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, komunikacyjnym, elektronicznym, automatyki przemysłowej i innych. MATLAB i Simulink to również ważne narzędzia badawcze i dydaktyczne stosowane na uczelniach i w instytutach badawczych na całym świecie. Firma MathWorks powstała w 1984 roku i zatrudnia ponad 5000 osób w 16 krajach. Siedziba firmy znajduje się w Natick w stanie Massachusetts w USA. Lokalne biura w regionie D-A-CH znajdują się w Aachen, Monachium, Paderborn, Stuttgarcie i Bernie.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem
mathworks.com.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Steffen Winkler

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

 

Wróć