• Home
  • News & Stories
  • ctrlX World – coś więcej niż tylko platforma do rozpowszechniania oee.ai

Wróć

ctrlX World – coś więcej niż tylko platforma do rozpowszechniania oee.ai

Rozwiązanie oee.ai wykorzystuje sztuczną inteligencję do przewidywania, kiedy nastąpi kolejny przestój w pracy systemu. Ma też wiele innych możliwości. Podstawą jego działania są dane i inteligentne oceny oparte na sztucznej inteligencji. Jörn Steinbeck, współzałożyciel oee.ai, opowiada o stworzonej technologii, jej zastosowaniach i korzyściach płynących z przynależności do ekosystemu ctrlX World.

Rozwiązanie oee.ai jest synonimem inteligentnej oceny danych. Co dokładnie robi?

Optymalizacja ogólnej efektywności sprzętu (OEE) jest ważną kwestią dla wszystkich firm produkcyjnych, którym zależy na optymalizacji dostępności i wydajności urządzeń oraz maksymalizacji jakości procesów lub produktów. Dzięki oee.ai firmy mogą to zrobić w kontekście Przemysłu 4.0 – za pomocą sztucznej inteligencji i przy minimalnym wysiłku związanym z gromadzeniem, analizowaniem i oceną danych.

Czy państwa rozwiązanie budzi zainteresowanie również poza sektorem przemysłu?

Nasi typowi użytkownicy to producenci dóbr konsumpcyjnych (FMCG) lub firmy zajmujące się inżynierią mechaniczną, które wykonują na przykład prace związane z obróbką skrawaniem. Koncepcję tę można jednak zastosować w wielu różnych obszarach. Obecnie wdrażamy na przykład oee.ai w pralni.

Jak radzą sobie państwo z ogromną ilością danych?

Rozwiązanie oee.ai opiera się na bazie danych szeregów czasowych, na których działają algorytmy. Do obsługi tej bazy wykorzystujemy narzędzia innych firm, takich jak DigitalOcean, Microsoft lub Google (zależnie od preferencji klientów).

Sztuczna inteligencja bardzo dynamicznie się rozwija. Jakie są jej aktualne możliwości?

Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko i z pewnością nie dotarła jeszcze do swoich granic. Już teraz można dzięki niej bardzo dużo osiągnąć. Samo zwiększenie wydajności nie wymaga dużo czasu. Przeszkoda, z którą mierzą się firmy produkcyjne, jest inna. Wyzwanie polega na dotarciu do danych mimo ich niejednorodności wynikającej ze zróżnicowania producentów, systemów sterowania czy wieku systemu. Tu właśnie do akcji wkraczamy my.

Stosują państwo podejście oparte na grywalizacji. Jak to działa?

Widzimy ogromny potencjał w grywalizacji wykorzystywanej na potrzeby zwiększania produktywności systemów. Odnotowujemy tu duże postępy w wielu firmach z branży FMCG. Mamy na przykład algorytm, który nazywamy „Good News Feed” (Kanał dobrych wiadomości). Znajduje on optymalne odcinki czasowe w działaniu systemu w czasie rzeczywistym – na przykład najmniejszą liczbę krótkich przestojów w bieżącej godzinie w porównaniu z danym tygodniem lub najwydajniejszą zmianę w danym miesiącu. Następnie przekazujemy te informacje pracownikom za pomocą tablic informacyjnych z komunikatem „Dobrze Wam idzie, tak trzymać”. Otrzymujemy świetne opinie na temat tych funkcji ze wszystkich szczebli hierarchii.

Dlaczego udostępniają państwo aplikację oee.ai w ctrlX World?

Przemawia do nas koncepcja sklepów z aplikacjami dla fabryk, która sprawdziła się już w przypadku sklepów Apple i Google z aplikacjami dla smartfonów, a ctrlX World i ctrlX Store działają tak samo: oferują katalog z licznymi rozwiązaniami, instalację za pomocą kilku kliknięć, bezpłatną fazę testową i proste rozliczenia. A to dopiero początek. Wyobrażamy sobie na przykład model freemium, w którym podstawowy produkt jest oferowany bezpłatnie, ale pełna wersja produktu i dodatki będą dostępne za opłatą. W jego ramach użytkownik, który będzie chciał uzyskać dostęp do wszystkich widżetów raportowania, będzie musiał zapłacić.

Jakie korzyści płyną z tej współpracy?

Firma Bosch Rexroth jest marką globalną. Nigdy nie będziemy mieli tak dużego zasięgu. Dla nas ctrlX World jest przede wszystkim platformą, dzięki której możemy rozpowszechnić nasze rozwiązanie. Odbyliśmy wiele cennych rozmów z ekipą Game Changers w firmie Bosch Rexroth, wiemy więc, czego naprawdę potrzebują klienci. Przedsiębiorstwo to dokładnie rozumie, co dzieje się na rynku, a tym samym bardzo dobrze zna związane z nim wyzwania. To cenne spostrzeżenia również w kontekście naszego dalszego rozwoju.

Z czego państwa zdaniem wynikają korzyści dla użytkowników ekosystemu ctrlX World?

Innowacje pojawiają się coraz szybciej, a firmy muszą za nimi nadążać. Dlatego tak atrakcyjna jest możliwość uzyskania przez firmy przemysłowe dostępu do innowacyjnego systemu obejmującego sprzęt, oprogramowanie i doradztwo.

Jak ocenia pan rozwój platformy ctrlX AUTOMATION?

W każdym miesiącu prezentowane są nowe aplikacje, funkcje i rozwiązania. Liczba rozwiązań dla klientów szybko rośnie, firmy mają więc do wyboru coraz szerszą gamę produktów. Jest to korzystne dla naszych wspólnych klientów i wzmacnia naszą pozycję rynkową.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Joern Steinbeck
Co-Founder
oee.ai

 

 

 

Otwarty egzemplarz magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023

Magazyn ctrlX AUTOMATION 2022/2023!

"Feel free to change the game" – to motto magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023. Dowiedz się więcej o nowej wolności w automatyce przemysłowej, którą umożliwia system operacyjny Linux ctrlX OS oraz system planarny ctrlX FLOW6D. Możesz również spodziewać się ekscytujących projektów klientów, oświadczeń partnerów i wiele więcej.

Zamów teraz!

Wróć