Wróć

ctrlX OS: po prostu otwarty na wszystko

Mewa lecąca nad morzem. W tle widoczne są komponenty ctrlX AUTOMATION.

Automatyka przyszłości nie będzie już zamkniętym obszarem. Normą stanie się ciągłe przekraczanie granic. Dowodem na to jest również ctrlX OS. Ten oparty na Linuksie system operacyjny dla przemysłu stanowi kolejny kamień milowy w świecie technologii ctrlX AUTOMATION, wyznaczający nowe standardy otwartości i swobody. Dotychczas ctrlX OS był używany wyłącznie w uniwersalnym i otwartym systemie sterowania ctrlX CORE. Teraz firma Bosch Rexroth otworzyła swój system operacyjny dla dostawców zewnętrznych i udostępnia go jako odrębne rozwiązanie, które można stosować w czasie rzeczywistym w środowisku przemysłowym. To jedyne takie rozwiązanie na rynku. Pierwsi partnerzy technologiczni czekają już w kolejce, a programiści z zespołu ctrlX developR realizują kolejne pomysły.

Platforma ctrlX AUTOMATION łączy „tradycyjny” świat automatyki z nowoczesnym i zwinnym światem IT. System operacyjny ctrlX OS to kolejny etap tej ewolucji, który otwiera jeszcze większy wachlarz możliwości w automatyce. Ma modułową strukturę, został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i nadaje się do wykorzystania w przemyśle. Można go używać praktycznie na każdym poziomie – od zakładu produkcyjnego i urządzeń peryferyjnych po chmurę. Stwarza to nowe pole do działania. Instalacja ctrlX OS otwiera przed użytkownikami nowy świat – zyskują oni dostęp do całego ekosystemu ctrlX AUTOMATION. W serwisie ctrlX Store dostępny jest szeroki wybór aplikacji gotowych do pobrania.

Niezależność sprzętowa: nowy obszar działania dla wszystkich

Platforma ctrlX AUTOMATION zapewnia praktycznie nieograniczoną swobodę w środowisku automatyki. Dzięki systemowi operacyjnemu ctrlX OS firma Bosch Rexroth oddzieliła oprogramowanie od swoich urządzeń i udostępniła je w środowisku przemysłowym.

Ponadto konkurenci mogą wykorzystywać ten system do własnych celów i działać np. jako partnerzy technologiczni. Firma Bosch Rexroth podejmuje już pierwsze zdecydowane kroki w tym zakresie w relacjach z różnymi dostawcami. Stwarza to nowe możliwości współpracy, które wcześniej nie istniały na rynku.

Zachętą dla partnerów jest na przykład fakt, że często stają oni przed klasycznym dylematem „produkować czy kupować”. Większość z nich musi lub chce dostosować swoje oprogramowanie do obecnych standardów. Może to jednak wymagać zaangażowania wielu zasobów w celu zapewnienia bezpieczeństwa, serwisu i zdalnego zarządzania urządzeniami. Firmy zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na takie funkcje. Dlatego tak bardzo potrzebny jest system operacyjny ctrlX OS. Użytkownicy mogą korzystać z tego systemu i jego zalet, nadal używając swojego sprzętu. Przed wszystkimi otwierają się więc zupełnie nowe możliwości.

Podstawa dla zakładów produkcyjnych korzystających z oprogramowania

Niezależność systemu ctrlX OS od sprzętu sprawia, że jeszcze więcej komponentów systemów automatyki można płynnie włączyć w bogatą ofertę produktów powiązanych z platformą ctrlX AUTOMATION i rozwiązania partnerów ze społeczności ctrlX World. Funkcje oparte na oprogramowaniu można tworzyć, instalować, aktualizować i obsługiwać jeszcze łatwiej i elastyczniej na wszystkich poziomach topologii systemu automatyki.

Dzięki systemowi operacyjnemu ctrlX OS firma Bosch Rexroth spełnia wymagania zakładów produkcyjnych korzystających z oprogramowania oraz umożliwia wprowadzenie nowoczesnych procedur i rozwiązań, takich jak wirtualne testowanie oraz DevOps w automatyce. System ten obsługuje technologię aplikacji, funkcje projektowania w oparciu o Internet, bezpieczne zarządzanie użytkownikami oraz wydajną obsługę danych za pomocą rozwiązania ctrlX Data Layer. Ponadto jest on doskonale przygotowany do wymagań przyszłości związanych z takimi technologiami, jak sztuczna inteligencja (AI), sieci wrażliwe na czas (TSN) i łączność 5G. Czynnik bezpieczeństwa również jest traktowany priorytetowo. Uodporniony stos oprogramowania zapewnia wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.

ctrlX OS cały czas się rozwija

W firmie Bosch Rexroth planowanie postępuje szybko. Jako członek zespołu ctrlX developR skupiam się obecnie na wariancie systemu ctrlX OS dla partnerów technologicznych. W tym celu tworzona jest infrastruktura wewnętrzna i zewnętrzna. W perspektywie średnioterminowej system operacyjny ctrlX OS do serwerów i chmury wzbogaci ofertę powiązaną z platformą ctrlX AUTOMATION.W ten sposób system ten zostanie przeniesiony na jeszcze wyższy poziom i otworzy nowe obszary działania dla firm - również dla partnerów.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Widok portretowy Johannes Albrecht, Game Changer ctrlX developR Apps, ctrlX OS, SDK

Johannes Albrecht

ctrlX developR
Apps, ctrlX OS, SDK

LinkedIn

 

 

Otwarty egzemplarz magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023

Magazyn ctrlX AUTOMATION 2022/2023!

"Feel free to change the game" – to motto magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023. Dowiedz się więcej o nowej wolności w automatyce przemysłowej, którą umożliwia system operacyjny Linux ctrlX OS oraz system planarny ctrlX FLOW6D. Możesz również spodziewać się ekscytujących projektów klientów, oświadczeń partnerów i wiele więcej.

Zamów teraz!

Wróć