Wróć

ctrlX developR Challenge: dostrzeganie szerszej perspektywy

Christian Zentgraf wyjaśnia, dlaczego robot zbierający piłeczki do tenisa stołowego otwiera nowe horyzonty, w jaki sposób pokonywane są przeszkody oraz jak rodzą się dyskusje w społeczności specjalistów ds. automatyki. Wraz z mentorami kierownik działu aplikacji i wsparcia technicznego w jednostce biznesowej Bosch Rexroth Automation pomaga uczestnikom podczas konkursu ctrlX developR Challenge.

Christianie, ctrlX developR Challenge to wyzwanie na wielu poziomach. Czy uczestnicy dobrze weszli w fazę tworzenia rozwiązań?

Uczestnicy mieli wiele pytań do swoich mentorów, zwłaszcza na początku konkursu. Kluczową kwestią był fakt, że niektórzy z nich potrzebowali do swoich projektów dodatkowego sprzętu oprócz pakietu startowego ctrlX CORE. Wszystko, co mogliśmy szybko zdobyć z naszych własnych zasobów, np. moduły wejścia/wyjścia, zostało natychmiast wysłane do uczestników. W przypadku części, których nie posiadamy w swojej ofercie, współpracowaliśmy z partnerami ctrlX World lub innymi zaprzyjaźnionymi firmami w celu znalezienia rozwiązania. Na przykład jeden z naszych klientów chciał dostarczyć moduł akumulatora do robota zbierającego piłeczki do tenisa stołowego.

Oprócz pytań dotyczących komponentów sprzętowych odkryto również wiele problemów związanych z oprogramowaniem. Na przykład jeden z uczestników potrzebował pomocy przy połączeniu z bazą danych. Znaleźliśmy idealne rozwiązanie i skontaktowaliśmy go z InfluxData, firmą partnerską ctrlX World. Inny uczestnik opracowuje aplikację do oceny wiarygodności danych z czujników. W tym celu potrzebuje on odpowiednich zestawów danych do testowania swoich algorytmów. Dział produkcji w firmie Bosch Rexroth może dostarczyć takie zestawy danych – są one generowane w ramach projektów IoT.  

Robot zbierający piłeczki do tenisa stołowego? O co chodzi?

Jeden z uczestników chciałby skonstruować robota zbierającego piłeczki do tenisa stołowego. Podczas treningu tenisa stołowego robot będzie wykorzystywać przetwarzanie obrazu, aby zbliżyć się do zagranych piłek, a następnie je zebrać. Dzięki temu gracz nie musi już zbierać piłeczek i może skupić się wyłącznie na treningu.

To niekonwencjonalne rozwiązanie. Czy konkurs ctrlX developR Challenge otwiera nowe horyzonty?

Otwartość naszej platformy ctrlX AUTOMATION pozwala na realizację nieograniczonej liczby scenariuszy. Dostrzeganie szerszej perspektywy i wykorzystywanie tego potencjału to dla nas ważne cele. Dzięki konkursowi poszerzamy także własne horyzonty w zakresie zastosowań naszego systemu sterowania ctrlX CORE. Ze względu na otwartą architekturę sterowania system może być wykorzystywany w wielu sytuacjach, które wykraczają poza klasyczne zastosowania w automatyce przemysłowej. O niektórych z nich nawet sami nie pomyśleliśmy. Dzięki swoim pomysłom uczestnicy dają nam do myślenia na temat przyszłych obszarów biznesowych oraz stawiają przed nami wyzwania związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii, takich jak uczenie maszynowe, SLAM, przetwarzanie brzegowe itp.

Jakie wsparcie specjalistyczne dla tych wspaniałych pomysłów zapewniacie podczas konkursu?

Każdemu uczestnikowi przypisuje się dwóch mentorów. Są nimi przedstawiciele firmy Bosch Rexroth i firm partnerskich ctrlX World. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić pomoc i doradztwo, jeśli uczestnicy mają jakiekolwiek pytania dotyczące produktów ctrlX AUTOMATION. Mentorzy z firm partnerskich zostali dobrani odpowiednio do konkretnego zadania i mogą wnieść wkład merytoryczny. Na przykład znaleźliśmy mentora z Cedalo dla uczestnika, który chciał opracować rozwiązanie z zakresu czujników bezprzewodowych z wykorzystaniem protokołu MQTT. Cedalo opracowuje brokera MQTT dla platformy ctrlX CORE i dlatego jest idealnym partnerem dla tego uczestnika. Uczestnicy mają nie tylko bezpośredni kontakt z mentorami — mogą również korzystać ze wsparcia społeczności ctrlX AUTOMATION, zadając pytania na forum. Ponadto wszyscy zainteresowani mają możliwość omówienia aktualnego stanu projektu podczas comiesięcznego czatu.

Czy myślisz, że po zakończeniu konkursu ctrlX developR Challenge powstanie jakaś społeczność?

Jak już wspomniałem, wszyscy uczestnicy i mentorzy są już członkami naszej społeczności i korzystają z forum, aby komunikować się ze sobą. Podczas czatu zauważyliśmy, że uczestnicy nawiązują kontakty także z innymi mentorami. Podczas prezentacji poszczególnych projektów ujawniło się kilka wspólnych problemów, które zostały później omówione bardziej szczegółowo. Właśnie do takiej wymiany pomysłów chcemy zachęcać w ramach konkursu ctrlX developR Challenge.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Christian Zentgraf

Game Changer Applications

 

Magazyn ctrlX AUTOMATION!

Tytuł "Jesteśmy otwarci" podsumowuje wszystko. Dowiedz się jak ctrlX AUTOMATION rozwija się od otwartej platformy do przemysłowego ekosystemu. Możesz przeczytać o interesujących przykładach użytkowania, zapoznać się z opiniami ekspertów oraz dowiedzieć się o najnowszych wiadomościach na temat ctrlX AUTOMATION.

Pobierz darmowy ctrlX AUTOMATION magazyn!

Wróć