Wróć

Bosch Rexroth prezentuje pierwszy pakiet wejść/wyjść

ctrlX I/O przenosi platformę automatyzacji na wyższy poziom

  • Platforma ctrlX AUTOMATION zostaje rozszerzona o pakiet we/wy
  • Możliwość obsługi przyszłościowych technologii, np. 5G, TSN i KI

 

 

Firma Bosch Rexroth poinformowała o udostępnieniu nowych możliwości w ramach otwartej platformy automatyzacji ctrlX AUTOMATION. Dzięki temu platforma wykorzystująca technologię aplikacji zyska dodatkowe interfejsy do obsługi zakładu produkcyjnego oraz poziomu sterowania. Z jednej strony pakiet wejść/wyjść służy do integracji poziomej i pionowej, a z drugiej stanowi funkcjonalne rozszerzenie platformy sterowania ctrlX CORE. W przyszłości dostępne będą wszechstronne funkcje komunikacji i rozszerzenia zwiększające wydajność, a także moduły wejść i wyjść dostosowane do standardów przyszłościowych technologii, takich jak 5G, TSN oraz AI. Nowe, kompleksowe rozwiązanie w dziedzinie automatyzacji otwiera szerokie możliwości w zakresie łączności i komunikacji sieciowej w coraz bardziej zdigitalizowanym przemyśle.

 

 

Platforma ctrlX AUTOMATION pozwala przekroczyć granice pomiędzy sterownikami maszyn, światem informatyki i Internetem rzeczy. Dzięki systemowi operacyjnemu Linux działającemu w czasie rzeczywistym, otwartym standardom, technologii programowania aplikacji, projektowaniu internetowemu i kompleksowym funkcjom komunikacji z Internetem rzeczy platforma ctrlX AUTOMATION umożliwia ograniczenie nakładów na projektowanie i komponenty o 30-50%.

Pakiet ctrlX I/O zapewnia większą elastyczność i pozwala lepiej przygotować się na przyszłość


Steffen Winkler, wiceprezes ds. sprzedaży w dziale rozwiązań z zakresu automatyki i elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth, powiedział: „Rozbudowując platformę ctrlX AUTOMATION, przez cały czas koncentrujemy się na wykorzystaniu interfejsów i metod komunikacji opartych na standardach, niezależnych od branży i producenta. Nasz nowy pakiet ctrlX I/O zapewnia użytkownikom większą elastyczność i pozwala lepiej przygotować się na przyszłość. Im bardziej rozbudowana jest komunikacja w systemie automatyzacji, tym bardziej elastycznie będą działać rozwiązania wyposażone w ten produkt. Łączność to podstawa w cyfrowej fabryce. Komunikacja pomiędzy maszynami, maszynami i systemem oraz maszynami i operatorem pozwala w pełni wykorzystywać potencjał Przemysłu 4.0.

Na poziomie zakładu produkcyjnego ctrlX I/O pozwala wykorzystywać elastyczne topologie maszyn i umożliwia płynną integrację z poziomem czujników i siłowników. Dzięki temu systemy sterowania wyższego poziomu, a także systemy MES i rozwiązania chmurowe można w łatwy sposób podłączać na poziomie sterowania. Pakiet ctrlX I/O stanowi także rozszerzenie funkcjonalne systemu sterowania ctrlX CORE, udostępniające wiele różnych opcji technologicznych i sprzętowych, m.in. dodatkową pamięć oraz interfejsy USB i Ethernet.

Niemal nieograniczony pakiet interfejsów

Działanie ctrlX I/O opiera się na protokole EtherCAT, który stanowi podstawę umożliwiającą przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Obsługiwane są również inne standardy komunikacji, m.in. PROFINET i IO-Link.

Dla użytkowników oznacza to praktycznie nieograniczoną wydajność i możliwość dowolnego łączenia interfejsów. Obsługa ponad 30 standardów komunikacji, m.in. OPC UA i MQTT umożliwia płynne podłączanie systemów informatycznych oraz Internetu rzeczy. Wyjścia i wejścia analogowe i cyfrowe umożliwiają podłączanie standardowych czujników i siłowników. Niewielkimi silnikami oraz silnikami krokowymi można sterować bezpośrednio z poziomu wejścia/wyjścia za pomocą interfejsów enkodera oraz modułów napędu.

Producenci maszyn mogą swobodnie łączyć moduły i rozszerzenia. Aplikacje dostosowane do pakietu ctrlX I/O za pomocą oprogramowania i narzędzi programistycznych ctrlX WORKS odpowiadają za szereg funkcji technologicznych.

Mniejsza pracochłonność prac inżynierskich i inne korzyści w inteligentnej fabryce

Rozwiązanie ctrlX I/O realizuje zasady platformy ctrlX AUTOMATION: większa wydajność, mniejsza liczba elementów i większe możliwości dostosowywania. Programiści zyskują większą swobodę, jeśli chodzi o wdrażanie koncepcji maszyn modułowych, a ponadto istnieje możliwość znacznego ograniczenia kosztów.

Rozwiązanie ctrlX I/O mieści się w takiej samej kompaktowej obudowie jak ctrlX CORE, co pozwala zaoszczędzić miejsce w szafce sterowniczej. Przy szerokości zaledwie 12 mm dysponuje nawet 16 punktami wejścia/wyjścia. Dzięki przemyślanej, ergonomicznej konstrukcji i zastosowaniu technologii push-in, moduły można łatwo instalować i szybko wymieniać bez użycia narzędzi, usuwając zaślepki urządzeń peryferyjnych. Inteligentna koncepcja diagnostyki na poziomie modułu i kanału ogranicza przestoje. Solidna konstrukcja o stopniu ochrony IP20 zapewnia bezobsługową i niezawodną pracę w szafce sterowniczej. System można elastycznie rozszerzać za pomocą funkcji zwiększających wydajność.

Steffen Winkler podsumował podstawowe cechy nowego produktu w następujący sposób: „Rozwiązanie ctrlX I/O pozwala naszym klientom opracowywać realistyczne, przyszłościowe koncepcje konstrukcji maszyn. Dzięki temu produktowi i platformie ctrlX AUTOMATION promujemy inteligentną komunikację sieciową w systemach automatyzacji oraz wyznaczamy nowe standardy. To podstawa naszej przejrzystej strategii rozwoju, obejmującej również nowe rynki”.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania firma Bosch Rexroth oferuje sprawne, skuteczne i bezpieczne mechanizmy ruchu w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy internetu przedmiotów. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia około 31 000 osób i odnotowała w 2019 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 400 000 pracowników na całym świecie (wg danych z wtorek, 31 grudnia 2019). Odnotowała w 2019 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 77,7 mld EUR. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Jako wiodąca firma na rynku Internetu rzeczy (IoT) Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i systemów komunikacji mobilnej. Realizowana przez nią wizja mobilności jest zrównoważona, bezpieczna i niezwykle obiecująca. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie produktów i rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w skomunikowanym środowisku, zawierających funkcje sztucznej inteligencji lub zaprojektowanych i wyprodukowanych z wykorzystaniem takich funkcji. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Mówiąc w skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia mniej więcej 72 600 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 126 miejscach na całym świecie, a także około 30 000 specjalistów w zakresie inżynierii oprogramowania.
Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse.

Steffen Winkler

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

Wróć