Wróć

Automatyzacja to (nie) kwestia branży

Rozwój cyfryzacji i automatyzacji w branży produkcyjnej oraz innych sektorach jest coraz szybszy. Automatyzacja już od wielu lat jest standardem m.in. w inżynierii mechanicznej. W kolejnych branżach, takich jak energetyka, do tradycyjnych systemów sterowania dołączają także elektryczne systemy automatyzacji. Volker Schlotz, dyrektor ds. rozwoju w dziale rozwiązań z zakresu automatyki firmy Bosch Rexroth, wyjaśnia, dlaczego platforma ctrlX AUTOMATION może być wykorzystywana we wszystkich branżach przemysłowych, spełniając jednocześnie indywidualne wymagania.

Dlaczego platforma crtlX AUTOMATION jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich branż przemysłowych, które korzystają z systemów automatyzacji?

Obecnie firmy z wielu branż przemysłowych mają jedną wspólną cechę – muszą dynamicznie reagować na potrzeby klientów oraz rynku, aby utrzymać konkurencyjność. Każda branża ma jednak swoje szczególne wymagania. Rozwój wymaga korzystania z ukierunkowanej na użytkownika platformy automatyzacji, która zapewnia maksymalną elastyczność i może dostosować się do indywidualnej specyfiki branży. Właśnie dlatego stworzyliśmy ctrlX AUTOMATION, modułową platformę automatyzacji, otwartą na wszystkich poziomach. Obejmuje ona wszystkie niezbędne elementy sprzętowe i oprogramowanie, takie jak silniki i napędy, sterowniki, moduły wejścia/wyjścia, komputery przemysłowe, interfejsy HMI oraz rozwiązania w zakresie automatyzacji dla sterowników PLC, obsługi przemieszczeń, funkcje IoT oraz systemy zabezpieczeń.

To rozwiązanie dysponuje wszystkimi elementami, które są potrzebne w kompletnym systemie automatyzacji. Platforma jest niezwykle skalowalna – może być rozszerzania odpowiednio do potrzeb za pomocą aplikacji firmy Bosch Rexroth, innych dostawców lub własnych, a przy tym jest kompatybilna z innymi systemami. Otwartość pozwala również na integrację dodatkowych siłowników i czujników dostępnych na rynku i umożliwia łączność na poziomie maszyn lub fabryki w oparciu o szeroki wybór technologii i protokołów komunikacji, m.in. klasyczne magistrale fieldbus, protokoły IO-Link, 5G, TSN, OPC-UA, MQTT itp.

Ta platforma nie ma ograniczeń i oferuje niemal wszystkie aplikacje potrzebne do obsługi systemów automatyki. Może być ona wykorzystywana m.in. w automatyzacji budynków, logistyce wewnątrzzakładowej i transporcie towarów, produkcji i dystrybucji energii, a także coraz częściej automatyce mobilnej.

 

Nasza platforma automatyzacji jest zatem niezwykle wszechstronna, ale jednocześnie spełnia specyficzne wymagania branżowe lepiej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie. Dlaczego?

Oprócz szerokiego zakresu działania także wdrożenie platformy ctrlX AUTOMATION jest bardzo proste. Różnorodność grup docelowych sprawia, że rozwiązanie to jest jeszcze ciekawsze. Za model działania platformy przyjęliśmy zasadę działania smartfona, którą przenieśliśmy do świata automatyki. Centralnym elementem platformy jest system sterowania ctrlX CORE, dysponujący otwartą architekturą oprogramowania i elastyczną technologią aplikacji. Zapewnia on użytkownikom swobodną i prostą obsługę.

Firma Bosch Rexroth dostarcza już wiele aplikacji dostosowanych do potrzeb różnych branż, ale użytkownicy mogą także korzystać z aplikacji innych dostawców dostępnych w ctrlX World. Aby skorzystać z własnej wiedzy, można samodzielnie stworzyć aplikację korzystając z jednego z popularnych języków programowania. Korzystanie z klasycznych metod programowania, m.in. IEC 61131 jest nadal możliwe, ale można je zastąpić nowoczesnymi językami.

Indywidualną wiedzę specjalistyczną oraz specyfikę branży przemysłowej można łatwo wprowadzić w formie funkcji. To daje użytkownikom możliwość wykorzystania swojej wiedzy w zakresie oprogramowania, tworzenia własnych rozwiązań i uruchamiania ich z wykorzystaniem naszego systemu sterowania.

Platformę można zatem optymalnie adaptować do wymagań klientów za pomocą różnych funkcji i interfejsów. ctrlX AUTOMATION oferuje wyjątkowe zalety niemal w każdej branży przemysłowej. Jednym z przykładów jest 3-osiowy system przenoszenia do załadunku i rozładunku wtryskarek. ctrlX AUTOMATION umożliwia zabudowanie kompletnego systemu automatyzacji z pełną kontrolą przemieszczeń i odpowiednimi serwonapędami w miejscu o szerokości zaledwie 100 mm.

Otwartość i elastyczność platformy automatyzacji pozwala łączyć ze sobą komponenty ze starszych i nowszych serii produktów firmy Bosch Rexroth. W ten sposób tworzy się optymalne rozwiązania, które dotychczasowi użytkownicy mogą wykorzystywać odpowiednio do potrzeb – i które będzie można nadal rozwijać w przyszłości.

Jakie branże przemysłowe reprezentuje najwięcej klientów platformy ctrlX AUTOMATION?

Platforma ctrlX AUTOMATION jest obecnie wykorzystywana w wielu branżach. Większość klientów reprezentuje sektor transportu i logistyki – bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu oferujemy im wyraźne korzyści w porównaniu z konkurencją. Niemniej jednak nasze rozwiązanie ma niemal nieograniczone możliwości zastosowań, między innymi w obsłudze dużych suwnic załadunkowych do transportu stosów opon.

W branży spożywczej, opakowań oraz obrabiarek klienci łączą sprawdzone systemy przemieszczeń oferujące szeroki zakres funkcji z najnowszymi produktami z platformy ctrlX AUTOMATION, m.in. ctrlX DRIVE. Pozwala im to korzystać z naszego wieloletniego doświadczenia w obsłudze przemieszczeń oraz z zalet systemów najnowszej generacji.

Firmy z nowoczesnych branż przemysłowych, takich jak druk 3D oraz automatyka budowlana także coraz częściej polegają na rozwiązaniach z naszej oferty. Obecnie wkraczamy do całkowicie nowych branż – to potwierdza możliwości platformy ctrlX AUTOMATION. To naprawdę wszechstronne rozwiązanie.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się z nami

Volker Schlotz

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć