Wróć

Aplikacje ctrlX AUTOMATION torują drogę Inżynierii 4.0

Firma Bosch Rexroth wraz z partnerami udostępnia w swoim ekosystemie cyfrowe narzędzia, które umożliwiają prowadzenie zaawansowanych prac inżynieryjnych.

  • Wspólne tworzenie rozwiązań w środowisku ctrlX World: partnerzy udostępniają aplikacje, które upraszczają prace inżynieryjne
  • Rozwiązanie CODESYS do programowania sterowników i dodatkowych funkcji
  • Platforma Cordis SUITE do programowania niskokodowego
  • Cyfrowy model procesu generowany bezpośrednio w programie sterownika PLC za pomocą SELMOstudio

Cyfryzacja procesów, coraz lepsze dostosowanie rozwiązań do indywidualnych wymagań, krótsze czasy realizacji i inne usprawnienia zmieniają sposób pracy projektantów w takich branżach jak inżynieria mechaniczna. Projektanci potrzebują narzędzi, które pomogą im w wykonywaniu codziennych zadań, również tych nowych. Dlatego firma Bosch Rexroth sukcesywnie rozszerza swoją platformę ctrlX AUTOMATION i związany z nią ekosystem o aplikacje, które można wykorzystać w nowoczesnej inżynierii. Przyspieszają one proces projektowania, ponieważ tworzenie oprogramowania pochłania coraz więcej czasu podczas opracowywania i uruchamiania maszyn.

Aplikacje na platformie ctrlX AUTOMATION umożliwiają użytkownikom realizację nowych rodzajów zadań związanych z projektowaniem.

 

„Stworzyliśmy dla naszej platformy automatyzacji ekosystem, w ramach którego nie tylko my dostarczamy rozwiązania, ale mogą to również robić nasi partnerzy. Dzięki temu użytkownicy mają do wyboru coraz większą liczbę aplikacji, które mogą z łatwością pobrać. Jednym z celów naszej oferty produktowej jest ułatwianie zadań inżynierskich” – powiedział Hans Michael Krause, menedżer ds. produktu ctrlX World w firmie Bosch Rexroth.

Wśród partnerów Bosch Rexroth w dziedzinie inżynierii znajduje się CODESYS Group znana z pakietu automatyki CODESYS i powiązanej z nim oferty produktów. Ten producent oprogramowania wspólnie z firmą Bosch Rexroth udostępnia specjalistom ds. automatyzacji z różnych branż kompleksowe, otwarte rozwiązanie do programowania sterowników PLC zgodnie z normą IEC 61131-3.

Dotychczasowa współpraca obu przedsiębiorstw w zakresie technologii została obecnie rozszerzona również na aplikacje. W związku z tym CODESYS jako partner w dziedzinie produktów udostępnia szereg aplikacji w środowisku ctrlX World – ekosystemie platformy ctrlX AUTOMATION. Oznacza to, że użytkownicy mają teraz do dyspozycji dodatkowe, użyteczne funkcje. Oferta aplikacji obejmuje na przykład kompleksowe biblioteki do komunikacji w środowisku IIoT i do sterowania ruchem, a także nowoczesne rozwiązania wizualizacyjne oraz narzędzia do profesjonalnego tworzenia systemów sterowania.

„Firma Bosch Rexroth od 2003 roku wdrożyła naszą platformę automatyzacji CODESYS IEC-61131-3 w tysiącach aplikacji na całym świecie. Teraz współpraca dotyczy również platformy ctrlX AUTOMATION. Użytkownicy mogą wykorzystać nasze standardowe oprogramowanie do automatyki, aby tworzyć własne aplikacje, a tym samym uprościć i przyspieszyć swoją pracę dzięki wielu dodatkowym komponentom systemu CODESYS” – powiedział Dieter Hess, dyrektor generalny CODESYS Group.

Kolejną firmą, która pomaga użytkownikom platformy ctrlX AUTOMATION w procesie projektowania, umożliwiając im programowanie niskokodowe, jest Cordis Products B.V. Rozwiązanie Cordis SUITE można bezproblemowo zintegrować z platformą ctrlX AUTOMATION. W trakcie programowania użytkownicy mogą skupić się wyłącznie na działaniu maszyn. Nie muszą się zajmować implementacją programu sterującego. Jest on generowany automatycznie, importowany do systemu sterowania, kompilowany i pobierany do sterownika PLC. Platforma Cordis SUITE jest dostępna w serwisie ctrlX Store jako oprogramowanie inżynierskie dla platformy ctrlX AUTOMATION.

„Programowanie niskokodowe otwiera nowe możliwości w świecie automatyki przemysłowej. Proces programowania przebiega 3–5 razy szybciej, a jego rezultatem jest kod wolny od błędów. Na przykład, jeśli dane operacyjne maszyn są gromadzone i przechowywane, każda zmienna, każdy parametr i każdy status utworzony w module UML jest automatycznie udostępniany światu zewnętrznemu. Wystarczy nacisnąć przycisk. Ponadto model niskokodowy automatycznie generuje dane ustrukturyzowane, a tym samym umożliwia wykorzystanie wielkich zbiorów danych, tzw. big data” – powiedział Benno Beuting, dyrektor zarządzający firmy Cordis Products B.V.

Do ekosystemu ctrlX World dołączyła również firma SELMO Technology GmbH, która opracowała narzędzie inżynieryjne SELMOstudio. Służy ono do cyfrowego modelowania procesu i generuje wykonywalny model bezpośrednio w programie sterownika PLC i interfejsie HMI. Jako program PLC model ten steruje maszyną i monitoruje jej działanie. Rozwiązanie SELMOstudio jest dostępne jako oprogramowanie inżynierskie w sklepie ctrlX Store.

„Dołączenie do ekosystemu ctrlX AUTOMATION było dla nas ważne, ponieważ pomogło nam we wprowadzeniu na rynek nowej technologii. Zestaw komponentów dostępnych w powiązaniu z platformą automatyzacji firmy Bosch Rexroth zawiera wszystko, co jest potrzebne do prac inżynieryjnych w świecie cyfrowym. Wspólnie zaspokajamy zapotrzebowanie rynku na stabilne, bezawaryjne systemy łatwe w obsłudze i konserwacji” – stwierdził Reinhard Haslauer, dyrektor ds. rozwoju biznesowego w firmie SELMO Technology GmbH.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania firma Bosch Rexroth oferuje sprawne, wydajne i bezpieczne mechanizmy ruchu w maszynach i systemach dowolnego typu i dowolnej wielkości. Przedsiębiorstwo łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, budowy maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi aplikacjami. Oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy internetu przedmiotów. Prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad 29 600 osób i odnotowała w 2020 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 5,2 mld EUR. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.boschrexroth.com.

 

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług, zatrudniającym na całym świecie ok. 395 000 pracowników (stan na 31.12.2020). W roku obrachunkowym 2020 wygenerowała obrót w wysokości 71,5 mld EUR. Prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Jako czołowy dostawca w świecie internetu przedmiotów Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania na potrzeby inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją Grupy jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony i bezpieczny, a przy tym inspiruje. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, przedsiębiorstwo oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia w otoczeniu sieci za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Dzięki innowacyjnym, fascynującym produktom i usługom Grupa Bosch podnosi jakość życia ludzi na całym świecie. Oferuje technologię, która jest „stworzona do życia”. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w ok. 60 krajach świata. Globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy, z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów usługowych, jest obecna w niemal wszystkich krajach na świecie. Wiosną 2020 r. Grupa Bosch osiągnęła neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w ponad 400 swoich oddziałach na całym świecie. Podstawą dalszego rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Grupa Bosch zatrudnia w 129 placówkach na całym świecie 73 000 pracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi, w tym ok. 34 000 twórców oprogramowania.

Więcej informacji można znaleźć na stronach www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-presse.de i www.twitter.com/BoschPresse.

Widok portretowy Hans Michael Krause, Game Changer ctrlX World

Hans Michael Krause

Game Changer
ctrlX World

LinkedIn

 

Wróć