• Home
  • News & Stories
  • André Stury, ctrlX developR: Rozwiązania AIoT kształtują naszą przyszłość

Wróć

André Stury, ctrlX developR: Rozwiązania AIoT kształtują naszą przyszłość

ctrlX AUTOMATION – developR

 

Uczymy się na podstawie doświadczeń. Ta zasada, do niedawna opisująca wyłącznie działania ludzi, rewolucjonizuje już wiele obszarów codziennego życia i pracy, w których stosowana jest sztuczna inteligencja. Również w przemyśle istnieje ogromny potencjał do rozwoju tego typu rozwiązań. Dzięki internetowi rzeczy (Internet of Things, IoT) przedmioty komunikują się w sieci, a dzięki technologii AI (Artificial Intelligence, AI) stają się inteligentne. Konwergencja obu obszarów, czyli AIoT, niesie ze sobą niezwykłe możliwości — tego zdania jest jeden z naszych ekspertów w dziedzinie uczenia maszynowego, ctrlX developR André Stury.

André, jesteś jedną z osób odpowiedzialnych za projekt ctrlX AUTOMATION. Czym się konkretnie zajmujesz?

W 2018 roku wspólnie z innymi członkami naszego zespołu projektowego pracowałem nad pierwszą wersją aplikacji ctrlX AUTOMATION, która przekształciła się w rozwiązanie Device Admin. W ten sposób zbudowaliśmy podstawę umożliwiającą konstruowanie kolejnych aplikacji internetowych.

Jako programista i inżynier danych koncentruję się teraz na tworzeniu usług i aplikacji opierających działanie na danych. Obejmuje to w szczególności aplikacje, które udostępniają informacje na temat stanu komponentów — mówimy o monitorowaniu warunków działania oraz o konserwacji predykcyjnej, czyli wczesnym wykrywaniu niebezpieczeństwa wystąpienia przestoju. Rozwój systemów uczenia maszynowego przebiega w niesamowitym tempie i jednego możemy już być pewni: technologie AIoT to kwestia najbliższej przyszłości. Już teraz wpływają na zmiany w codziennym życiu, zmienią więc także metody naszej pracy.

Właśnie dokonuje się duży zwrot w stronę technologii AIoT. Dlaczego tak się dzieje?

Usługi oparte na danych i systemy uczenia maszynowego jeszcze nie tak dawno temu znajdowały się w powijakach. Inteligentni asystenci stali się nieodzownym elementem codzienności i zyskują coraz większą popularność w świecie automatyzacji. Z kolei pojęcie „sztucznej inteligencji” oznaczało pewną wizję, a nie konkretną rzeczywistość. Obecnie rozwiązania AI na dobre trafiły do przemysłu, a tempo ich wdrażania jest znacznie szybsze niż się tego spodziewano.  

Jednym z wyzwań, przed którymi staniemy w najbliższej przyszłości, jest dalsza rozbudowa platformy ctrlX AUTOMATION w zakresie AIoT, na przykład poprzez tworzenie aplikacji.

Jakie są najważniejsze zalety technologii AIoT?

Urządzenia IoT do tej pory nie były raczej rozwiązaniami inteligentnymi ani zdolnymi do nauki. Jeśli połączymy obszary IoT i AI, pasywne czujniki staną się uczącymi się maszynami. Oznacza to zdobywanie doświadczeń i samodzielnie rozwiązywanie pewnych zadań.

Dotyczy to nie tylko przemysłu, ale także na przykład takich sektorów gospodarki jak rolnictwo. W koncepcji „Smart Farming” priorytetowym zagadnieniem jest oszczędzanie dostępnych zasobów. Algorytmy mogą na przykład przeprowadzić analizę zdjęć satelitarnych pól, przygotować prognozy zbiorów i wyliczyć zapotrzebowanie na konkretne nawozy. Również tutaj obowiązuje zasada produkcji indywidualnej, a nie równego rozdziału zasobów. Myślimy o pojedynczych roślinach.

Potencjał automatyzacji jest niezwykle szeroki. Platforma ctrlX AUTOMATION dlatego jest coraz częściej wykorzystywana w obszarach zastosowań poza przemysłem, na przykład w systemach automatyki budynków.

Co Twoim zdaniem sprawia, że ctrlX AUTOMATION jest tak wyjątkowym rozwiązaniem?

Fascynuje mnie swoboda projektowania wynikająca z połączenia w ramach jednej platformy różnych technologii, paradygmatów, języków programowania i poziomów skalowania. Mogę szybko wywołać zapytania do punktów danych w języku C, przetworzyć wyniki w języku Python i przeprowadzić wizualizację za pomocą HTML/JS. Wszystkie aplikacje są połączone za pośrednictwem warstwy ctrlX Data Layer, która bardzo upraszcza komunikację. Dzięki otwartemu systemowi operacyjnemu ctrlX OS nie muszę ograniczać się do konkretnego sprzętu i mogę wdrażać swoje aplikacje w terenie i na brzegu sieci, a w przyszłości także w chmurze. System operacyjny został zaprojektowany z myślą o działaniu w czasie rzeczywistym i w związku z tym nadaje się do zastosowań związanych z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.

 

 

To też może Cię zainteresować:

  • Artykuł – ctrlX developR: Innowacyjność potrzebuje bystrych umysłów
  • Wywiad – ctrlX developR Johannes Albrecht: Automatyzacja musi być łatwa
  • Wywiad – ctrlX developR Michael Langfinger: Otwartość i bezpieczeństwo wzajemnie się uzupełniają
  • Wywiad – ctrlX developR Mauro Riboni: Jedyne granice stawia nam wyobraźnia

 

Widok portretowy André Stury, ctrlX AUTOMATION Software Engineer

André Stury

ctrlX developR
Machine Learning

LinkedIn

 

 

Otwarty egzemplarz magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023

Magazyn ctrlX AUTOMATION 2022/2023!

"Feel free to change the game" – to motto magazynu ctrlX AUTOMATION 2022/2023. Dowiedz się więcej o nowej wolności w automatyce przemysłowej, którą umożliwia system operacyjny Linux ctrlX OS oraz system planarny ctrlX FLOW6D. Możesz również spodziewać się ekscytujących projektów klientów, oświadczeń partnerów i wiele więcej.

Zamów teraz!

Wróć