Wróć

Otwartość dla wszystkich generacji

Proste i indywidualne rozwiązania coraz trudniejszych problemów w dziedzinie automatyki. Oddzielne produkty już nie wystarczają – potrzebne są kompletne rozwiązania. Urzeczywistnieniem tej zasady jest platforma ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth. Komponenty ze starszych i nowszych serii można łączyć ze sobą dzięki otwartości i elastyczności platformy automatyzacji. Rezultatem są optymalne rozwiązania – użytkownicy mogą przejść na platformę ctrlX AUTOMATION w dowolnym momencie.

Platforma ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth przenosi zasadę działania smartfona do świata automatyzacji. System – obejmujący rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie – bazuje na platformie Linux działającej w czasie rzeczywistym, całkowicie otwartych standardach, technologii aplikacji do programowania, projektowania w oparciu o Internet oraz wszechstronnej łączności IoT.

Jedną z wyjątkowych zalet platformy jest nieograniczona otwartość systemu. Dotyczy to wyboru standardów i używanych interfejsów, a także wszelkich form integracji sprzętu i oprogramowania. Celem jest tworzenie optymalnych pod względem technicznym i opłacalnych rozwiązań dla użytkowników. Klienci mogą korzystać z pełnej oferty usług firmy Bosch Rexroth. Jest to możliwe, ponieważ komponenty starszych i nowszych serii można łączyć ze sobą i idealnie uzupełniać, tworząc najlepsze możliwe rozwiązania.

 

Nieograniczona możliwość łączenia na wszystkich poziomach

Nowe silniki z platformy ctrlX AUTOMATION mogą współpracować ze starszymi sterownikami napędu, nowe sterowniki ctrlX DRIVE można łączyć ze sprawdzonymi kontrolerami ruchu i sterownikami CNC MLC i MTX, a system ctrlX CORE może obsługiwać napędy oraz wejścia i wyjścia z wcześniejszych serii.

Dzięki kompatybilności poszczególnych elementów różnych generacji klienci z wielu branż przemysłowych mogą realizować projekty w dziedzinie automatyzacji wykorzystując istniejące oraz nowe komponenty odpowiednio do potrzeb i architektury systemu. To stabilne, nowoczesne i przyszłościowe podejście. ctrlX AUTOMATION umożliwia zatem łatwe i samodzielne wprowadzanie nowych rozwiązań. W ten sposób zachowuje się także długotrwałą dostępność urządzeń wszystkich generacji – oznacza to, że użytkownicy nie muszą często wymieniać elementów systemu.

Otwartość platformy oraz ekosystemu ctrlX AUTOMATION umożliwia również integrację rozwiązań innych dostawców. W środowisku ctrlX World użytkownicy mogą korzystać z aplikacji firmy Bosch Rexroth, aplikacji pochodzących od innych dostawców lub stworzonych we własnym zakresie. Platforma firmy Bosch Rexroth jest także otwarta na rozwiązania współtworzone oraz sprzęt pochodzący od partnerów. Użytkownicy mogą więc korzystać ze specjalnych rozwiązań i funkcji opracowanych przez ekspertów.

3 pytania do:

Steffena Winklera, dyrektora ds. bezpieczeństwa w dziale rozwiązań z zakresu automatyki i elektryfikacji dla przedsiębiorstw firmy Bosch Rexroth AG.

Dlaczego zintegrowane rozwiązania są obecnie niezbędne?

Automatyzacja nie opiera się na pojedynczych komponentach. W 70–80% przypadków użytkownicy systemów, szczególnie w branży inżynierii mechanicznej, wybierają głównego dostawcę, a nie poszczególne komponenty. Stoi za tym kilka przesłanek, ale głównie wynika to z faktu, iż stopień automatyzacji jest coraz większy we wszystkich branżach przemysłowych, a systemy są coraz bardziej skomplikowane. Ważne jest zatem, aby klienci mieli do dyspozycji sprzęt i oprogramowanie, które mogą ze sobą współpracować. Postępująca cyfryzacja wymaga również nowych rozwiązań umożliwiających komunikację sieciową z innymi systemami i zapewniających otwartość we wszystkich kierunkach. Indywidualne, zamknięte rozwiązania od pojedynczych dostawców tracą więc popularność, stanowiąc całkowite zaprzeczenie tej otwartości.

Platforma ctrlX AUTOMATION eliminuje te granice i umożliwia współdziałanie. Umożliwiamy klientom łączenie wszystkich dostępnych komponentów – zarówno istniejących, jak i nowych rozwiązań firmy Bosch Rexroth, a także aplikacji dostępnych w naszym ekosystemie ctrlX World – odpowiednio do potrzeb. To poziom swobody wymagany w dzisiejszym świecie automatyki. To również najbardziej elastyczne i przyszłościowe podejście.

Jak może wyglądać kompleksowe rozwiązanie Bosch Rexroth?

Wdrożenie takiego systemu można przedstawić na przykładzie zakładu jednego z największych producentów w branży spożywczej: Klient korzystał wcześniej z systemu kontroli przemieszczeń MLC, bazującego na naszym sterowniku XM42 wysokiej wydajności. Stanowi on serce systemu i umożliwia zsynchronizowaną kontrolę ponad 100 serwonapędów. Użytkownik ma wysokie wymagania w zakresie funkcjonalności ruchu i sporo w inwestuje w tym zakresie. Chciałby póki co pozostać przy tym samym kontrolerze ruchu, ale jednocześnie wprowadzić nowy sterownik ctrlX SAFETY oraz nowe, ultrakompaktowe napędy i silniki z serii ctrlX DRIVE. Takie połączenie można zrealizować bez żadnych problemów – planowana migracja będzie możliwa z zachowaniem stabilności i sprzedawalności instalacji użytkownika.

Inną sytuację można przedstawić na przykładzie klienta, który wytwarza systemy modułowe do produkcji akumulatorów. W jego zakładzie pracują zdecentralizowane napędy IndraDrive Mi, nasz system kontroli ruchu MLC bazujący na sterownikach XM oraz system wejścia/wyjścia S20 z funkcjami zabezpieczeń. Klient korzysta również z 10 sterowników ctrlX CORE, używanych jako kontrolery liniowe lub nowoczesne urządzenia brzegowe IoT. To bardzo ciekawy przykład tego, jak można łączyć podstawowe funkcje, aby zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną jako producent instalacji.

To rozwiązanie zapewnia bardzo elastyczną strategię migracji dla istniejących i nowych klientów. Co zatem z dostępnością produktów?

Zapewniamy klientom maksymalne bezpieczeństwo w zakresie planowania. Nawet w przypadku wycofania produktu ze sprzedaży gwarantujemy dostępność części zamiennych w okresie 10 lat. Oprócz tego, w przypadku opcjonalnych umów serwisowych zapewniamy dostępność części nawet przez 25 lat. Przy współpracy z nami klienci mają szansę uniknąć niespodzianek i nie muszą wprowadzać nieoczekiwanych zmian w nowych systemach. Mogą natomiast czerpać coraz większe korzyści i zwiększać wydajność swoich systemów, gdy tylko tego potrzebują. Kompatybilność naszych komponentów i produktów różnych generacji, a także proste łączenie sprawia, że konwersje systemów nie są już tak ogromnymi projektami, które często stają się kosztowną inwestycją bez wymiernych korzyści. Takie rozwiązania w branży automatyzacji są zwykle zamknięte i ograniczone, a niekorzystne aspekty uzależnienia się klienta od jednego dostawcy stają się oczywiste.

To jeden z głównych powodów, dla których stawiamy na nieograniczoną otwartość platformy ctrlX AUTOMATION, umożliwiającą integrację dowolnego sprzętu i oprogramowania – również jeśli chodzi o nasze wcześniejsze serie produktów.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Steffen Winkler

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć