• Home
  • News & Stories
  • Otwarta platforma automatyzacji firmy Bosch Rexroth staje się przemysłowym ekosystemem

Wróć

Otwarta platforma automatyzacji firmy Bosch Rexroth staje się przemysłowym ekosystemem

Szereg nowych funkcji na platformach ctrlX AUTOMATION i ctrlX World

  • Nowe wersje urządzeń — zwłaszcza w ofercie procesorów i modułów wejścia/wyjścia
  • Nowe usługi inżynierskie dla pakietu ctrlX WORKS
  • Rozszerzony pakiet ctrlX SERVICES
  • Inwestycje w obszarach produkcji urządzeń elektronicznych i logistyki magazynowej
  • Rozpoczęcie konkursu ctrlX developR Challenge: wspólne opracowywanie innowacji

Podróż po świecie automatyki dzięki technologii aplikacji — tak wyglądała wizja firmy Bosch Rexroth, gdy przedsiębiorstwo w 2019 r. wprowadzało na rynek platformę ctrlX AUTOMATION. W swoich aplikacjach wdraża ją obecnie ponad 300 firm. W 2021 r., wraz z udostępnieniem platformy ctrlX World, ctrlX AUTOMATION zmienia się z otwartej platformy w przemysłowy ekosystem. W tym roku wprowadzono istotne udoskonalenia rozwiązania, planowane są też kolejne optymalizacje.

„Automatyka przemysłowa jest w coraz większym stopniu zdominowana przez oprogramowanie. Dlatego potrzebujemy rozwiązań w zakresie automatyzacji, które są przygotowane na rosnącą cyfryzację w przemyśle. Powinny m.in. obsługiwać różne języki programowania, udostępniać systemy do transmisji danych oraz umożliwiać podłączanie technologii IT i OT w prosty, lecz bezpieczny sposób. Wiemy, że ctrlX AUTOMATION pozwala sprostać wyzwaniom w dziedzinie automatyki nie tylko w zakresie inżynierii mechanicznej, lecz także w wielu innych obszarach, takich jak kwestie związane z energią, mobilność i automatyka budynkowa” — wyjaśnił Steffen Winkler, dyrektor ds. bezpieczeństwa w dziale rozwiązań dla przedsiębiorstw z zakresu automatyki i elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth.

Od udostępnienia tego rozwiązania przeszło ono drogę od otwartej platformy automatyzacji do przemysłowego ekosystemu. Sieć partnerów nieprzerwanie się rozwija, do ekosystemu ctrlX AUTOMATION dodawany jest nowy sprzęt, a ze sklepu ctrlX Store można pobrać coraz więcej aplikacji. W 2021 r. firma Bosch Rexroth znacznie rozszerzyła też gamę usług dla swojej platformy automatyzacji. Rosnący popyt na produkty przedsiębiorstwa sprawił, że inwestuje ono obecnie w swoje zakłady do produkcji urządzeń elektronicznych, systemy magazynowe i logistykę.

Otwarta platforma ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth staje się przemysłowym ekosystemem.

Udoskonalona platforma sterowania i oferta modułów wejścia/wyjścia

W 2019 r. firma Bosch Rexroth zaprezentowała pierwszą wersję platformy sterowania ctrlX CORE. Ta wersja systemu może obsłużyć ok. 70% wszystkich aplikacji z zakresu automatyki ogólnej. Teraz platforma sterowania zostanie rozbudowana o nowych członków i nowe funkcje. Początkowo będą to wersje umożliwiające konfigurację. Udostępnią one nie tylko rozbudowane interfejsy, lecz także możliwość używania wbudowanych modułów wejścia/wyjścia. W 2022 r. na rynku pojawi się wersja o bardzo dużej wydajności. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii procesorów będzie zapewniać 7- lub 8-krotnie większą wydajność niż dotychczasowa platforma ctrlX CORE. Dopełnieniem oferty będzie podstawowa wersja ctrlX CORE z mniejszą liczbą interfejsów i opcji.

Rozwiązanie ctrlX I/O to wzbogacona funkcjonalnie wersja platformy ctrlX CORE, służąca do licznych celów, w tym integracji poziomej i pionowej. Udostępnia wszechstronne funkcje komunikacji i rozszerzenia zwiększające wydajność, a także moduły wejścia/wyjścia dostosowane do standardów przyszłościowych technologii, takich jak 5G, TSN oraz AI. „Pakiet ctrlX I/O otwiera przed użytkownikami nowe możliwości w zakresie łączności i komunikacji sieciowej. Koncentrujemy się zwłaszcza na współtworzeniu, dlatego ekosystem umożliwia integrację rozwiązań partnerów. Pierwsi klienci pilotażowi korzystający z modułów wejścia/wyjścia przeszli już weryfikację” — wyjaśnił Steffen Winkler.

Nowe funkcje inżynierskie

Dzięki platformie ctrlX WORKS firma Bosch Rexroth ułatwia tworzenie, udostępnianie i użytkowanie funkcji. Oprócz prostoty priorytetem jest tu rygorystyczne stosowanie technologii internetowej. Za pomocą pakietu ctrlX WORKS prace inżynierskie na platformie ctrlX CORE można realizować przy użyciu przeglądarki internetowej. Dostępna jest również kompleksowa oferta bibliotek i komponentów do typowych zastosowań w zakresie automatyki.

W 2021 r. dodano szeroką gamę funkcji z myślą o jeszcze efektywniejszych procesach inżynierskich. Platforma ctrlX CORE obsługuje teraz np. obrazy Dockera. Dzięki pakietowi SDK, który jest dostępny na platformie GitHub dla wszystkich programistów, użytkownicy mogą teraz tworzyć własne aplikacje z jeszcze większą łatwością. Kolejnym ważnym elementem jest zintegrowane z platformą ctrlX CORE środowisko programowania pozwalające korzystać z języka Python i biblioteki Google Blockly. W efekcie użytkownicy mogą teraz realizować zadania programistyczne w oprogramowaniu ctrlX CORE.

Z myślą o automatyzacji procesów inżynierskich ctrlX WORKS udostępnia Automation Interface, czyli prosty interfejs skryptowy o przejrzystej strukturze. Powtarzające się procesy inżynierskie można więc zautomatyzować za pomocą prostych skryptów. Zmniejsza to nakład pracy o 80–90%.

„Dzięki udoskonaleniom wprowadzonym w pakiecie ctrlX WORKS po raz kolejny obniżamy koszty inżynierskie, znacznie zwiększamy możliwości użytkowników i sprawiamy, że projekty wkraczają na całkiem nowy poziom” — powiedział Steffen Winkler.

Usługi dla całego cyklu życia produktów

Aby umożliwić użytkownikom optymalne rozwiązywanie ich problemów w dziedzinie automatyki, firma Bosch Rexroth położyła w 2021 r. duży nacisk na usługi pomocnicze. Dzięki pakietowi ctrlX SERVICES, który pojawił się na rynku w ubiegłym roku i jest stopniowo rozszerzany, użytkownicy mogą korzystać ze wsparcia w całym cyklu życia produktów.

W tym roku skupiono się na zaprezentowanym niedawno sklepie ctrlX Store. Użytkownicy mogą stąd pobrać wiele aplikacji firmy Bosch Rexroth i innych dostawców. ctrlX Store zapewnia internetowy dostęp do wszystkich aplikacji i bibliotek do ich tworzenia. Ekosystem ctrlX AUTOMATION — a zarazem funkcjonalność — można bez trudu rozszerzać, pobierając dodatkowe aplikacje lub integrując aplikacje partnerów.

Na potrzeby wprowadzania nowych funkcji oprogramowania, centralnego zarządzania ustawieniami urządzeń i ich aktualizowania oraz zdalnej konserwacji firma Bosch Rexroth oferuje ctrlX Device Portal. Rozwiązanie to umożliwia pełną obsługę — od zdalnej konserwacji przez tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych po prywatne repozytorium oprogramowania.

ctrlX developR Challenge zachęca do współpracy i innowacyjności

„Wiele nowych funkcji i udoskonaleń powstało w efekcie ścisłej współpracy z naszymi partnerami i użytkownikami. Opracowane przez nas rozwiązania są więc dostosowane do ich rzeczywistych potrzeb. Innowacje powstają także dzięki współtworzeniu. Wszystko to skłoniło nas do zorganizowania konkursu ctrlX developR Challenge, który właśnie się rozpoczyna” — wyjaśniła Jasmin Heim, dyrektor ds. marketingu w dziale rozwiązań dla przedsiębiorstw z zakresu automatyki i elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth.

ctrlX developR Challenge to międzynarodowy konkurs koncepcyjno-programistyczny. Jego celem jest przełożenie pomysłów i wymagań programistów na praktykę. Jasmin Heim zachęca do podjęcia wyzwania: „Zapraszamy ambitnych programistów do urzeczywistniania ich kreatywnych pomysłów na platformie sterowania ctrlX CORE. Etap przyjmowania zgłoszeń potrwa do końca listopada. Potem rozpocznie się etap pracy nad rozwiązaniami, podczas którego uczestnicy wraz z opiekunami będą mogli pracować nad nowymi projektami. W II kwartale 2022 r. zwycięzcy zostaną zaprezentowani przez uznane jury podczas specjalnego wydarzenia. Ciekawie będzie zobaczyć powstałe innowacje, które będą mogły być później używane na naszej platformie automatyzacji”.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania firma Bosch Rexroth oferuje sprawne, wydajne i bezpieczne mechanizmy ruchu w maszynach i systemach dowolnego typu i dowolnej wielkości. Przedsiębiorstwo łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, budowy maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi aplikacjami. Oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy internetu przedmiotów. Prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ok. 31 000 osób i odnotowała w 2019 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem
www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług, zatrudniającym na całym świecie ok. 394 500 pracowników (stan na 31.12.2020). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2020 r. obrót w wysokości 71,6 mld EUR. Prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Jako czołowy dostawca w świecie internetu przedmiotów Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania na potrzeby inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją Grupy jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony i bezpieczny, a przy tym inspiruje. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, przedsiębiorstwo oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia w otoczeniu sieci za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Dzięki innowacyjnym, fascynującym produktom i usługom Grupa Bosch podnosi jakość życia ludzi na całym świecie. Oferuje technologię, która jest „stworzona do życia”. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy, z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów usługowych, jest obecna w niemal wszystkich krajach na świecie. Podstawą dalszego rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Grupa Bosch zatrudnia w 126 placówkach na całym świecie 73 000 pracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi, w tym ok. 30 000 twórców oprogramowania. Więcej informacji można znaleźć na stronach www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-presse.de i www.twitter.com/BoschPresse.

Widok portretowy Steffen Winkler, Game Changer ctrlX AUTOMATION

Steffen Winkler

Game Changer
ctrlX AUTOMATION

LinkedIn

 

Wróć