• Home
  • News & Stories
  • Najmniejszy napęd w połączeniu z ultrakompaktowym systemem sterowania

Wróć

Najmniejszy napęd w połączeniu z ultrakompaktowym systemem sterowania

System operacyjny Windows od wielu lat sprawdza się w obszarze automatyzacji. Ale zbliża się już do granic swoich możliwości jeśli chodzi o dostępność, bezpieczeństwo, wsparcie oraz koszty w nowoczesnym środowisku przemysłowym, które jest definiowane poprzez funkcje łączności oraz cyfryzację. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw przemysłowych dostrzega korzyści rozwiązań opartych na systemie Linux, takich jak ctrlX AUTOMATION. Platforma firmy Bosch Rexroth ma też inne korzyści – jej otwarta i bezpieczna architektura oraz technologia aplikacji pozwala zdecydowanie wyprzedzić konkurencję. Ten postęp jest widoczny również w przypadku ctrlX DRIVE – najmniejszego systemu napędowego na świecie, obsługującego różne serwomotory, który współpracuje z łatwym w integracji, ultrakompaktowym systemem sterowania ctrlX CORE. Razem systemy te nie mają sobie równych jeśli chodzi o kompaktowość, bezpieczeństwo i skalowalność.

Świat automatyki tworzyły kiedyś nieelastycne systemy operacyjne, równoległe technologie i odizolowane rozwiązania. Ale wymagania użytkowników zmieniają się wraz z postępem cyfrowej transformacji. Skalowalna platforma ctrlX AUTOMATION wyznacza nowe standardy elastyczności centralnych i zdecentralizowanych topologii systemów automatyki: system operacyjny Linux działający w czasie rzeczywistym, całkowita otwartość, technologia aplikacji, możliwość programowania w oparciu o Internet oraz wszechstronna łączność w standardzie IoT.

Komponenty w środowisku ctrlX AUTOMATION są idealnie dopasowane do siebie. To samo można powiedzieć o systemie sterowania ctrlX CORE oraz o napędzie ctrlX DRIVE. Pozwala to realizować różne zastosowania w sposób skalowalny i odpowiednio do potrzeb. Możliwe są różne kombinacje – w rozwiązaniu opartym na sterowniku, system sterowania może być umieszczony w oddzielnej obudowie lub być zintegrowany z napędem ctrlX DRIVE. Ta oszczędna pod względem miejsca konstrukcja sprawdza się szczególnie w systemach jedno- i dwuosiowych. Nadaje się idealnie do zastosowań w podsystemach mechatronicznych, takich jak systemy łączenia, stoły obrotowe, maszyny do podnoszenia i układania oraz moduły liniowe. To również idealne rozwiązanie do maszyn wieloosiowych, takich jak stanowiska obsługi i montażu, a także całych linii montażowych.

 

Możliwość bezpiecznego i elastycznego łączenia systemów

Komunikacja pomiędzy systemami ctrlX CORE a ctrlX DRIVE odbywa się za pomocą sprawdzonej magistrali fieldbus EtherCAT, która obsługuje wiele systemów na rynku i pracuje w ramach dużego ekosystemu. System sterowania i napęd łączą także ujednolicone zasady projektowania. Praktyczne oprogramowanie i zestaw narzędzi do projektowania ctrlX WORKS umożliwia idealne dopasowywanie komponentów oraz ich łatwe uruchamianie. Projektowanie w oparciu o aplikację oferuje praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia, dostarczania i wykorzystywania funkcji.

Jeśli użytkownicy chcą chronić swoją wiedzę, mogą wprowadzić własne aplikacje do obsługi szerokiego zakresu procesów technicznych, na przykład takich jak łączenie, obróbka, pomiary i kontrola. Oprócz własnych aplikacji oraz szerokiej gamy zintegrowanych aplikacji firmy Bosch Rexroth klienci mogą korzystać z aplikacji innych firm. Przykładowo ctrlX CORE umożliwia korzystanie z aplikacji CODESYS SoftMotion. Ten system umożliwia planowanie wielu wariantów zadań obejmujących przemieszczenia. CODESYS SoftMotion to odpowiednie rozwiązanie wszędzie tam, gdzie do obsługi osi wymagany jest sterownik ruchu zintegrowany ze sterownikiem PLC.

Dostępne są również aplikacje innych firm, m.in. gotowe aplikacje do obsługi kamery, np. aplikacja wizyjna firmy HD Vision, a także interfejsy HMI, takie jak Smart HMI WebIQ. W tej szerokiej ofercie użytkownicy mogą więc odnaleźć aplikacje przydatne do wszelkich zadań w obszarze automatyzacji.

Systemy można łączyć bezpiecznie i elastycznie

Podobnie jak ctrlX CORE, platforma ctrlX DRIVE dzięki swojej architekturze oferuje wysoki poziom elastyczności i skalowalności. Oznacza to, że użytkownicy mogą łączyć własne systemy, niezależnie od tego, czy są to rozwiązania jedno-, czy wieloosiowe. Przetwornice pracujące jako serwomotory mogą również służyć jako niewielkie zasilacze dla innych falowników. Można także korzystać z przetwornic dwuosiowych. Dwie osie w jednej obudowie pozwalają zachować niewielkie wymiary i wykorzystywać urządzenie jako przetwornicę oraz falownik. ctrlX DRIVE obsługuje szeroki zakres mocy

Istotną zaletą platformy napędowej są skalowalne zabezpieczenia. Zakres dostępnych rozwiązań obejmuje zarówno proste funkcje bezpiecznego wyłączania momentu (STO), jak i pełny system SafeMotion wbudowany w napędzie. Zabezpieczenia ctrlX DRIVE można łączyć na różne sposoby z systemem sterowania ctrlX SAFETY. W tym obszarze również można dostrzec istotne korzyści skalowalnego systemu.

ctrlX DRIVE zapewnia także dużą elastyczność w połączeniu z systemami fieldbus. Użytkownicy mają do dyspozycji wiele interfejsów fieldbus, m.in. EtherCAT, SERCOS i PROFINET, umożliwiających połączenie z centralnym systemem sterowania. Oprócz tego napęd firmy Bosch Rexroth oferuje wiele popularnych interfejsów enkoredów, obsługujących nawet silniki innych dostawców.

Systemy ctrlX CORE i ctrlX DRIVE uzupełniają się nawzajem i idealnie ze sobą współpracują. Ekosystem ctrlX AUTOMATION pozwala rozszerzać je odpowiednio do wykonywanych zadań – od podstawowego rozwiązania po wariant wysokiego poziomu.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Michael Haun

Game Changer
Assembly Lines

 

Wróć