Wróć

Intuicyjne konfigurowanie rozwiązań w dziedzinie automatyki

Little child kneels in front of laptop and looks at the ctrlX Configurator

Czy trzeba studiować katalog produktów? Oryginalne nazwy różnych rodzin produktów, kody produktów – kto chce zbudować indywidualny komputer lub notebook o wysokiej wydajności, musi cierpliwie przeszukiwać serie produktów dostarczanych przez różnych producentów komponentów wyposażenia. W trakcie konfiguracji online ważne jest posługiwanie się dokumentacją, aby dowiedzieć się, czy poszczególne komponenty, takie jak procesor, płyta główna oraz karta graficzna są kompatybilne, biorąc pod uwagę takie szczegóły jak parametry zasilania lub chłodzenia. Użytkownicy muszą zatem poświęcić czas i opanować nazewnictwo stosowane w katalogach produktów. Wielu inżynierów spotyka się z tym problemem również podczas konfiguracji systemów automatyzacji. Platforma ctrlX AUTOMATION bazuje na innym podejściu: użytkownicy konfigurują rozwiązania w dziedzinie automatyki online i w sposób intuicyjny, dysponując dobrze znanymi oznaczeniami.

Kompleksowy łańcuch narzędzi

Celem platformy ctrlX AUTOMATION jest zmiana aktualnie dostępnej technologii i wyprzedzenie konkurencji. Dotyczy to nie tylko naszego sprzętu, ale również oprogramowania i inżynierii. Nasze podejście obejmuje kompleksowy łańcuch narzędzi z usługami online do konfiguracji, symulacji i projektowania w internecie. Narzędzie ctrlX Configurator to dopiero początek. Obsługuje ono pierwsze etapy – od wstępnych informacji i doboru produktów po konfigurację, doradztwo i uzyskanie oferty cenowej na indywidualne rozwiązania. W rezultacie użytkownicy mogą samodzielnie konfigurować kompletne i spójne rozwiązania w dziedzinie automatyki.

Dlaczego jesteśmy „DWA KROKI PRZED KONKURENCJĄ“? Bo wiele uznanych konfiguratorów internetowych to w gruncie rzeczy narzędzia do selekcji produktów. Najpierw użytkownicy muszą określić np. serię napędu, z którym chcą rozpocząć konfigurację. Jedynym sposobem, aby przekonać się, że ta seria jest właściwa jest sprawdzenie specyfikacji technicznej w katalogu produktów.
Największy napęd z serii najmniejszych napędów, czy na odwrót?

Największy napęd z serii najmniejszych napędów, czy na odwrót?

Aby skorzystać z ctrlX Configurator użytkownicy nie muszą dysponować szczegółową wiedzą na temat oferty firmy Bosch Rexroth oraz znajomością nazw poszczególnych produktów i serii. Zamiast tego, zestawiają graficznie topologie swoich systemów korzystając z niezależnej od producenta biblioteki produktów i łączą je w całość. Funkcja automatycznej weryfikacji reguł w tle sprawdza układ i od razu wskazuje ewentualne konflikty połączeń. Procedurę można dodatkowo przyśpieszyć dzięki zastosowaniu szablonów zastosowań dla całych osi i systemów kartezjańskich, w których typowe kombinacje są już wstępnie skonfigurowane.

Wróćmy na chwilę do przykładu komputera: rozmiar podstawy procesora określa które płyty główne mogą być użyte, zawężając wybór wszystkich pozostałych dodatków. Niestety ta sama zasada obowiązuje w automatyce. Przykładowo, wielu producentów oferuje kilka serii napędów, które pokrywają się w zakresie wydajności. Powinno się zatem wybierać największy napęd z serii małych napędów, czy najmniejszy napęd z największej serii? Taka decyzja jest obarczona konsekwencjami – przecież każde z rozwiązań może dysponować innymi interfejsami, funkcjami i opcjami. Użytkownik musi wiedzieć to z wyprzedzeniem, inaczej może nawet nie wiedzieć o braku wymaganej opcji aż do zakończenia konfiguracji.

Dynamiczna kontrola spójności

W odróżnieniu od tradycyjnych metod, platforma ctrlX AUTOMATION wybiera napęd na podstawie danych o zastosowaniu, m.in. prędkości i momentu obrotowego. Wszystkie pozostałe zmienne, takie jak interfejsy i funkcje, są identyczne w całym zakresie mocy. ctrlX Configurator określa wymiary napędu i silnika i dobiera właściwe komponenty z katalogu. System zawsze sugeruje najmniej kosztowny wariant. W ramach konfiguracji osi automatycznie obliczana jest również wydajność zasilacza.

Użytkownik może w sposób elastyczny zmieniać topologię w trakcie projektu, a oprogramowanie automatycznie dostosowuje komponenty. Przy opcjonalnej konfiguracji systemu sterowania ctrlX CORE użytkownik wybiera odpowiednią opcję, a następnie wymagane aplikacje w oknie dialogowym.

Narzędzie zawsze dynamicznie pokazuje aktualny status konfiguracji i sprawdza spójność na modelu oraz w oparciu o reguły. Na przykład, czy produkty są prawidłowo skonfigurowane? Czy wszystkie niezbędne komponenty sprzętowe lub oprogramowania zostały uwzględnione? ctrlX Configurator może w ten sposób zapobiec nieprzyjemnej niespodziance.

Użytkownicy mogą zapisywać swoje projekty i otwierać je ponownie w dowolnym czasie. Istnieje również możliwość pobrania wszystkich niezbędnych informacji: podsumowanie indywidualnej konfiguracji w formacie PDF dla poszczególnych komponentów oraz cały projekt z uwzględnieniem właściwości wszystkich wybranych produktów. Pobrać można także dane w formacie CAD oraz EPLAN.

Czas to pieniądz, a szybkie projektowanie zaczyna się od prostej konfiguracji. Wróćmy zatem po raz kolejny do konfiguracji wydajnego komputera: celem jest stworzenie idealnego rozwiązania do danego zastosowania w możliwie jak najkrótszym czasie, poświęcając jak najmniej wysiłku na analizę dokumentacji technicznej – właśnie to umożliwia intuicyjny konfigurator ctrlX.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Norbert Sasse

Game Changer
ctrlX Configurator

Nowy Poziom Swobody Projektowania

Dowiedz się, jak platforma ctrlX AUTOMATION może pomóc w znacznie szybszym wdrożeniu indywidualnych rozwiązań oraz w łatwym i elastycznym programowaniu funkcji w dowolnym języku.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY

Wróć