Wróć

Idealne rozwiązanie dla przemysłu poligraficznego

Obecnie maszyny drukarskie muszą być wszechstronne. Coraz większa indywidualizacja oraz drukowanie i pakowanie materiałów w krótkich seriach wymaga możliwości szybkiego przezbrojenia maszyn i zmiany formatu – w przeciwnym razie praca staje się nieekonomiczna. Oprócz tego wymagana jest wysoka precyzja i wydajność. Do tego dochodzi również coraz większy nacisk na łączność urządzeń. Wymiana danych pomiędzy modułami maszyny a systemami wyższego poziomu jest już standardem. Wszystkie problemy związane z automatyzacją zadań wykonywanych przez maszyny drukarskie i pakujące można rozwiązać wykorzystując system MLC oraz napęd ctrlX DRIVE firmy Bosch Rexroth.

Obecnie dostawcy maszyn drukarskich i pakujących oczekują maksymalnej swobody, która pozwala budować zintegrowane i zautomatyzowane nowoczesne urządzenia. Jednym z czynników w tym zakresie jest maksymalna elastyczność wszystkich przemieszczeń, możliwa dzięki zastosowaniu innowacyjnego oprogramowania oraz wbudowanych funkcji, prostych rozwiązań konstrukcyjnych i otwartych interfejsów. Połączenie funkcji sterowania ruchem, robotami oraz funkcji logicznych na jednej platformie pozwala użytkownikom na łatwą synchronizację systemów wieloosiowych – w sposób skalowalny, z wykorzystaniem szerokiego zakresu technologii w systemach centralnych lub zdecentralizowanych.

Firma Bosch Rexroth, jako jeden z najważniejszych dostawców rozwiązań w zakresie sterowania ruchem dla maszyn drukarskich, oferuje system MLC, który z łatwością spełnia te wszystkie wymagania. MLC to najwydajniejszy na rynku system sterowania ruchem, obsługujący nawet 192 osie. Rozwiązanie to obejmuje wszechstronny moduł biblioteki oraz funkcje techniczne spełniające wszystkie wymagania w branży poligraficznej. Funkcje te można wykorzystywać m.in. do programowania i kontroli przewijarki oraz precyzyjnej synchronizacji przekładni elektronicznej. Oprócz tego łatwy w konfiguracji system kontroli naprężenia umożliwia stabilną pracę wszystkich elementów maszyny.


Kontrola przemieszczeń za pomocą właściwego napędu

Szeroki wybór serwonapędów umożliwia producentom maszyn dobór właściwego produktu, dokładnie spełniającego ich potrzeby – od małych napędów o stałej mocy 150W do systemów o mocy sięgającej 4 MW. Jednostki sterujące są zgrupowane centralnie lub modułowo w szafce sterowniczej. Opcjonalnie można je zainstalować bez szafki sterowniczej, aby zajmowały mniej miejsca. Dzięki możliwości łączenia tych systemów odpowiednio do wymagań każdy klient może stworzyć optymalną koncepcję napędu.

Nowy sterownik ctrlX DRIVE, najbardziej kompaktowy modułowy system napędowy dostępny obecnie na rynku, może idealnie współpracować z systemem sterowania MLC. Sprawdzonym i ujednoliconym interfejsem wykorzystywanym do kontroli wszystkich osi jest narzędzie AxisInterface, dostępne w bloku funkcji. To wygodne rozwiązanie umożliwia bardzo łatwą i precyzyjną synchronizację złożonych systemów wieloosiowych w maszynach poligraficznych. Idealnym uzupełnieniem pakietu ctrlX DRIVE są serwomotory MS2N firmy Bosch Rexroth. Przy swoich niewielkich rozmiarach oferują one najwyższy poziom dynamiki i maksymalną precyzję pozycjonowania, regulacji prędkości obrotowej oraz momentu obrotowego. Serwomotory MS2N podłącza się za pomocą pojedynczego kabla. Dzięki temu można je szybko podłączyć do cyfrowego interfejsu enkodera sterownika i bez problemu identyfikować za pomocą elektronicznej tabliczki znamionowej. Właściwości silnika są automatycznie uwzględniane w parametrach sterownika, bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności. To znacznie ułatwia uruchamianie, rekonfigurację systemu oraz serwis. Serwomotory dostępne w ramach platformy ctrlX AUTOMATION mogą być więc z powodzeniem wykorzystywane w procesach poligraficznych, dzięki ich stabilności przy dużych prędkościach. Wraz z precyzyjnymi enkoderami pozycji gwarantują one maksymalną dokładność we wszystkich zastosowaniach.

To tylko kilka przykładów tego, jak można łączyć komponenty firmy Bosch Rexroth tworząc systemy sterowania i napędy idealnie nadające się do wszystkich typów maszyn poligraficznych oraz powiązanych z nimi urządzeń.

 

Przyszłościowe i bezpieczne rozwiązanie z rozszerzeniami IoT i zabezpieczeniami

Platforma ctrlX AUTOMATION zapewnia bezpieczną łączność i umożliwia integrację funkcji IoT. Platforma automatyzacji obejmująca oprogramowanie i rozwiązania sprzętowe bazuje na systemie operacyjnym Linux działającym w czasie rzeczywistym, otwartych standardach, m.in. OPC UA, technologii aplikacji do programowania, projektowaniu w oparciu o Internet oraz wszechstronnej łączności IoT.

Pełna otwartość systemu w zakresie wykorzystywanych standardów i interfejsów oraz integracji sprzętu i oprogramowania umożliwia tworzenie rozwiązań spełniających specyficzne potrzeby bazując na komponentach oferowanych przez firmę Bosch Rexroth. Dzięki niej możliwe jest również stopniowe rozszerzanie istniejących systemów lub wymiana ich części.

Celem jest uzyskanie rozwiązania pozwalającego użytkownikom szybko i elastycznie reagować na stale zmieniające się wymagania rynkowe. Dzięki licznym opcjom łączenia poszczególnych elementów mogą oni tworzyć systemy o stabilnej, nowoczesnej i przyszłościowej architekturze. Otwartość platformy ctrlX AUTOMATION umożliwia łatwe i samodzielne wprowadzanie nowych rozwiązań.


 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ctrlX AUTOMATION, skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się

Andreas Gryglewski

Game Changer
Consumer Goods & Handling

Przyszłość automatyki przemysłowej

Dowiedz się więcej o innych wyzwaniach w obszarze automatyki i przyszłych wymaganiach – nasz artykuł przeglądowy przybliża przyszłość techniki sterowania.

POBIERZ BEZPŁATNY ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY!

Wróć